Prästen
Ja, jag ska inte göra mig lustig över dig, du är väl inte så gammal misstänker jag.
Mycket intressant sätt att föra en diskussion. INTE. :(
Sen, i egenskap av att vara forumledare är det min skyldighet att be dig undvika personangrepp i enlighet med webForums regler.
Jag ställde ett antal frågor för att jag är intresserad av att höra din åsikt om hur man ska hantera den typen av problem. Vad min ålder har med den saken att göra kan jag inte förstå.
Men, visst om det för debatten framåt ska jag gladeligen dra en kort bakgrundsresumé.
1981-1994
Grundskola och tekniskt gymnasium. Sista året hade jag minskad studiekurs p.g.a. skoltrötthet. Detta innebär att jag inte har fullständigt slutbetyg från gymnasiet. Jag har faktiskt inte ens hämtat ut det.
1994-1995
10 månaders praktikplats på ABB Coiltech i Söderköping som nätverkstekniker.
1995-1996
Dagtid, nätverkstekniker, webbutvecklare på stadsbiblioteket.
Kvällstid (deltid), fritidsassistent på en fritidsgård.
1996-1999
LAN-ansvarig på ABB Service i Norrköping. I första hand med inriktning på underhållsteknik.
1999-2001
Systemkonsult på Alfaskop, inriktning på MS-produkter (om nu någon skulle ha missat det... ;))
Numera projektledare men fortfarande på Alfaskop.
Ja, jag har varit med om tider när månadsinkomsten var 3500:- innan hyran var betald. Existensminimum är en lyx i jämförelse. Ja, jag har kämpat mig från den positionen och uppåt för att jag har haft ett mål. Däribland att inte leva på andra utan förvärva min egen inkomst. Nej, jag har aldrig fått socialbidrag (jag bad inte ens om det) - trots att jag var berättigad till det.
Är det ett egoistiskt synsätt - att leva med inställningen att man inte ekonomiskt ska belasta andra människor? För det är vad det handlade om för mig.
Så, mina frågor kvarstår.
Varför är det socialens uppgift att agera skyddsnät ?
Vad är välfärd?
Vem ska betala välfärden?
Vem ska betala för de som missbrukar välfärden?
Individen
Då ska vi se... (abbans, du lurar ju in mig i diskussionen igen... ;))
Nej. Det måste finnas ett tak på hur mycket man ska få äga. Det måste finnas en balans. Sen om någon är rikare än någon annan spelar ingen större roll, men inom en rimlig gräns för helvete!
Alltså får vi en situation likt den jag beskriver ovan med de två gamla kvinnorna. De som spar straffas, de som förbrukar får fortsätta leva på andra.
Ser du ekorrhjulet? ;)
Du fråntar - genom att sätta begränsningar - möjligheten för människor att ha drömmar och mål baserat på kapital. Vilket osökt leder till det jag med en åsnas envishet har framhållit tidigare - något annat medel kommer att ersätta kapital som maktmedel.
Hugo
Alla som varit arbetslösa i ca 3 mån tvingas in i aktivitetsgarantin, detta är en livstidsåtgärd som man aldrig kommer ur. Vilket menas att man tvingas jobba heltid med sin sketna akasse-"lön" livet ut.
Det där baserar du på erfarenhet från arbetsförmedlningen förstår jag?
Det märkliga i sammanhanget är att en av mina absolut bästa vänner tillika "mentor" som är runt 60 år har en helt annan uppfattning om arbetsförmedlingen, vad den gör och vad den borde göra.
Individen igen
[menat som humor]
Det skulle då innebära ett pendlingsavstånd på 4 mil dit, och 4 mil tillbaka per dag.
Vilken tur då att vi lever i Sverige där det finns bl.a. resebidrag för den typen av arbetsrelataerade resor. ;)
[/menat som humor]
Reefer
webForums regler gäller även dig... som bekant.
[Redigerat av Rikard den 15 aug 2001]