På tal om folkpartiet kunde dom tar bort "liberalerna" ur sitt namn för liberala är dom inte. Mindre auktoritära än vänsterpartierna är nog det enda dom kan skylta med.
Nyheter & Händelser Megatråden
157 svar · 6 562 visningar · startad av Kapten Haddock · sida 2 av 8
Frågan, av Kapten Haddock
OK ingen hade svarat på mitt förslag i ett annat forum på att göra en sånhär tråd så nu gör jag en då helt enkelt. Meningen är att nyheter och småsaker med någorlunda politisk inriktning så kan postas här. Alltså sådant som kan diskuteras smått men som kanske inte förtjänar sin egen tråd. Några saker jag sett: <http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=22620&a=594218> Vänsterblocket passerar
Läs frågan i sin helhet →Kapten Haddock skrev:
Sade inte att folk inte får skriva men det finns också nått att säga för att inte hela tiden blanda sig en diskussion mellan två andra.
På ett forum finns ingen diskussion mellan bara två personer! Eftersom diskussioner på forum är offentliga, har jag all rätt att "blanda mig i" hur mycket jag vill. Vill du diskutera "privat" med någon, får du väl PM'a, det är därför den funktionen finns på alla(?) forum! ;)
Där har du definitivt fel. Det finns visst diskussioner mellan två personer på ett forum och det brukar höra till netiketten att inte blanda sig i för mycket när en intensivare debatt mellan två personer börjar/pågår. Blanda dig i allt du vill bara, tro inte att jag har tid med allt. Det finns ju ett trick från förr där en sida bestämmer sig för att begrava motståndaren under ett berg med svar.
Nej jag tror detta är nästan slutdiskuterat nu, inte så mycket mera att säga egentligen. Vilket är bra för denna tråd ska inte ha för långa diskussioner kring ett enda ämne. Så här är mera nyheter:
http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=50544&a=575911
Sysselsättning - så tycker partiernaVi har låtit riksdagspartierna lista sina viktigaste förslag inom 15 politikområden. Här ser du vad de tycker om sysselsättningen.
Vänsterpartiet
- 200 000 nya jobb i offentlig sektor. Fler ska arbeta på skolorna, i sjukvården, på biblioteken, hos polisen, inom äldreomsorgen.
- Heltidsjobb ska vara huvudregel, deltid en möjlighet och tidsbegränsade anställningar undantag som regleras i centrala kollektivavtal
- Arbetstidsförkortning med bibehållen lön. Inled försök i kvinnodominerade yrkesgrupper i offentlig sektor.
- Samhälleligt ägda företag ska stödja teknikutveckling och innovationer som leder till modern produktion.
- Stimulans av "gröna jobb", bland annat genom satsning på miljöteknik.
- Starkt försvar av kollektivavtal och strejkrätt.
Socialdemokraterna
- Alla har rätt till ett jobb och ett tryggt arbetsliv.
- Ett offensivt jobbprogram med stora satsningar på fler jobb, utbildning och praktikplatser har genomförts.
- Nya plusjobb för ungdomar.
- Hösten 2005 lanserades ett brett sysselsättningspaket, för att fler ska få möjlighet till arbete, praktik, eller utbildning. Det har givit resultat. Arbetslösheten är på väg ner, det finns fler jobb och fler har också fått ett fast jobb.
- Ingenting är viktigare än att bekämpa arbetslösheten.
- Utbyggning av högskolan, satsningar på forskningen och förbättring av företagsklimatet är något som ständigt ses över.
Miljöpartiet
- Miljö- och energiomställning av industrin, transporter, bränslen, fordon, bostäder skapar långsiktiga förutsättningar för jobb.
- Ställ om från pryl- till tjänstekonsumtion. Skapar jobb ibland annat turism-, kultur- och upplevelsesektorn.
- Underlätta för ytterligare positiv utveckling av miljötekniksektorn.
- Miljöinrikta en betydande del av så kallad arbetsmarknadsåtgärder.
- Satsning på forskning och utbildning
- Mer resurser till vård och omsorg. Det krävs fler anställda för en värdig verksamhet i denna sektor.
Centerpartiet
- Arbetsmarknadsverket ska avvecklas i sin nuvarande form. Fram för lokala lösningar.
- Arbetsmarknadsåtgärderna ska utgå från ett individtänkande där mer makt ges åt den arbetssökande. Ams-programmen måste bort eftersom de sällan leder till anställningar.
- Arbetslösa akademiker ska ha rätt att använda en termins (20 veckors) studielån/studiebidrag till praktik inom sitt utbildningsområde.
- Privata aktörer ska kunna erbjuda arbetsförmedlingstjänster.
- Inför ett nettolönesystem där arbetsgivaren slipper betala arbetsgivaravgifter och sociala avgifter för den anställde under en inledningsperiod.
- A-kassan ska vara ett omställningsstöd, inte en alternativ lön. Syftet måste förtydligas.
Folkpartiet
- Gör det lönsammare att arbeta genom att sänka inkomstskatterna, mest för dem med låga och medelhöga inkomster.
- Gör om AMS i grunden och låt privata och ideella krafter hjälpa till att förmedla arbeten.
- Erbjud alla långtidsarbetslösa nystartsjobb som är befriade från arbetsgivaravgifter.
- Skapa fler vita jobb i hushållssektorn genom en skattereduktion för hushållstjänster.
- Införa en jobb- och utvecklingsgaranti med utbildning och praktik för alla som står långt från arbetsmarknaden.
Kristdemokraterna
- Omkring 1,5 miljon svenskar saknar ett jobb eller jobbar mindre än de skulle vilja. Det är en tragedi för de drabbade, men också en stor ekonomisk förlust för landet.
- Sänkt skatt på arbete gör det mer lönsamt att jobba.
- Sänkta skatter på att anställa gör det mer lönsamt att skapa nya jobb.
- Inför nystartsjobb - alla långtidsfrånvarande, ungdomar och invandrare kan anställas med slopad arbetsgivaravgift i lika lång tid som de varit utan jobb.
- Skapa en ny marknad för hushållstjänster genom en skatterabatt.
- Riv monopolet i offentlig sektor låt personalen ta över sjukvården och omsorgen!
Moderaterna
- Med 1,5 miljoner människor utanför arbetsmarknaden är jobben valets viktigaste fråga. Att skapa möjligheter till jobb för fler vore inte bara en stor mänsklig vinst, utan skulle även ge Sverige resurser till förbättrad välfärd.
- Vi har en jobbpolitik som vilar på tre ben. För det första vill vi göra det mer lönsamt att arbeta, genom sänkt skatt speciellt riktat till låg- och medelinkomsttagare samt stramare bidragssystem.
- För det andra vill vi få fler att vilja anställa med nystartsjobb samt bättre stöd och utbildning för arbetssökande.
- För det tredje vill vi genomföra en rad reformer för att fler företag ska kunna starta, stanna och växa i Sverige.
Rösta på dessa (y) http://www.liberalapartiet.se/
Kapten Haddock skrev:
Rösta på dessa (y) http://www.liberalapartiet.se/
Dom är ju till och med galnare än Piratpartiet, men passar väl dig som hand i handske. §e
Inget galet alls med liberalism.
Kapten Haddock skrev:
Inget galet alls med liberalism.
Jo det finns mycket galet med liberalism. (Precis som med socialism, konservatism, nazism och alla andra ideologier också för övrigt.)
Som?
Mozfan skrev:
Dom är ju till och med galnare än Piratpartiet, men passar väl dig som hand i handske. §e
Indeed. Vi kan väl ta ett pytte-exempel..
liberalapartiet.se skrev:
Vi vill avskaffa kravet att vara licensierad för att utöva ett visst yrke. En sådan begränsning hindrar individer att arbeta med vad de önskar.
Vi vill avskaffa alla statliga och kommunala myndigheter som hindrar människor att arbeta med specifika yrken, som t ex utbildning och juridik, eller som reglerar utövningen inom specifika yrken.
Vi motsätter oss statlig produktion av välfärdstjänster och statliga bidrag, statlig biståndsverksamhet och statliga program för "fattigdomsbekämpning".
Totalt galet som sagt.
Tycker deras liberalism mer liknar anarki, om jag ska va ärlig.
Mest roligt är deras miljöpolicy..
liberalapartiet.se skrev:
Vi vill ha en äganderättsbaserad miljöpolitik. Den egendom man äger ansvarar man över, och blir ens egendom förstörd ska den som skadat den kunna hållas ansvarig. Vi vill överföra ansvaret för miljön över till individen. Skattepengar ska sluta gå till statliga åtgärder som främjar en bra miljö. Istället ska all mark vara privatägd och den som äger marken ifråga ansvarar över den. All miljöförstöring blir då en fråga om ägenderättskränkning.
mm, och när de sura regnen förstör din mark så stämmer du....? Roligast blir det när du blir stämd av en ö-ägare för att ditt isberg har smält och dränkt hans ö. hm.. Snacka om att trivialisera en fråga totalt.
En liten rolig grej med tanke på Haddocks ilska mot RTS/RTC..
liberalapartiet.se skrev:
Vi uppmanar till konsumentaktivism. Att granska företag och bojkotta företag och produkter man inte tycker om, och be andra göra detsamma, är ett effektivt sätt att se till att dåliga företag tjänar mindre pengar. Vi uppmanar folk till aktivism som bygger på frivillighet. Att försöka få staten att stoppa ett företag anser vi vara väldigt fel. Istället stödjer vi saker som demonstrationer och bojkott.
:birp
Liberaltomtar
Den liberala tron på frivilliga överenskommelser i marknadsekonomin är ju lite märklig.
Att tro att det reglerar sig självt till allas fördel är, om inte korkat, så i alla
fall jävligt naivt
Wikipedia
För att dra ett konkret exempel så menar kritiker att arbetsköparen och arbetssäljaren inte är jämbördiga parter på grund av den förres ägande. Arbetssäljaren står i beroendeförhållande till arbetsköparen (då arbetssäljaren är i behov av lön för att försörja sig själv), medan arbetssäljaren för arbetsköparen är helt utbytbar.
Om inte detta regleras av staten så kommer det att utnytjas av vissa och därmed göra andra mindre fria.
I de länder där staten inte reglerar eller bryr sig om detta förekommer ju slavlöner och även barnarbete. Å fan om du försöker organisera arbetare för bättre vilkor....
Liberalismen ger en klar uppdelning i klasser.
Du är jävligt fri. Men om du också är arbetslös och fattig så är du inte längre så fri. Och ingen behöver bry sig.
Kan som all annan högerpolitik sammanfattas med:
Sköt dig själv och skit i andra.
:)
Har mest läst på detta forum men när jag för en gångs skull håller med HiDensity kände jag att jag var tvungen att registrera mig... :e
Totalt galet som sagt.
Tycker deras liberalism mer liknar anarki, om jag ska va ärlig.
mm, och när de sura regnen förstör din mark så stämmer du....? Roligast blir det när du blir stämd av en ö-ägare för att ditt isberg har smält och dränkt hans ö. hm.. Snacka om att trivialisera en fråga totalt.
:birp
Jag anser mig själv vara ganska liberal. Det där partiet skulle nog byta namn till "Anarkistiska Partiet" för det var en hel del tveksamma åsikter i det partiprogrammet.
Sen för att fösvara Kapten Haddock så tror inte jag att liberala partiet menar att krossa skyltfönster och kasta sten mot polisen är "konsumentaktivism"... :OO
Mvh/Nicklas
Svanteson skrev:
Sen för att fösvara Kapten Haddock så tror inte jag att liberala partiet menar att krossa skyltfönster och kasta sten mot polisen är "konsumentaktivism"... :OO
fair enough.. ;)
Ja inte kan jag säga att jag själv håller med i alla deras punkter, men säg det parti vars åsikter man håller med 100%. Men jag skulle ändå rösta på dom för inte kan alla sådana förslag dom har listat genomföras heller, dom skulle ju inte bli det enda partiet. Men en liberalisering av samhället och lagarna i överlag skulle vara totalskönt och välbehövt.
Anarkism-jämförelsen håller jag inte med om då lag och polis inte ska demonteras enligt det liberala partiet.
EDIT: Som ni ser finns det också saker som vänstern skulle hålla med om:
Problemet: Idag försöker politikerna stänga gränserna för folk från främst fattiga länder. De bötfäller reseföretag som tar med illegala invandrare, vilket leder till att de som verkligen vill hit istället betalar stora pengar för att smugglas in. Att smugglas in är dock riskfyllt, ibland får de försöka flera gånger och det händer t.o.m. att de dör i försöken att komma hit. De som väl kommit hit placeras i flyktingförläggningar där de kan få vänta i flera år på att få reda på om de får stanna eller ej.
Principen: En av de grundläggande rättigheterna är att få bestämma över våra egna liv, och en följd av detta är att vi själva ska få bestämma var vi ska bo, oavsett om vi föddes i Sverige eller utomlands.
Lösning: Vi inser att dagens system inte bara är fel, utan även inhumant, och anser att det enda vettiga är att öppna upp Sveriges (och EUs) gränser. Ett första steg mot fri invandring, vore att ge amnesti för illegala invandrare och släppa in alla som kan försörja sig själva. Vi tänker också verka för att skynda upp processen för flyktingar som väntar på besked. Det var inte förrän efter första världskriget som världens länder på allvar började stänga sina gränser och kräva pass för dem som ville röra sig mellan länderna. De stora migrationsströmmarna som gick främst från Europa till USA skedde utan några långsiktiga problem, och det är vår övertygelse att det inte heller nu skulle bli några större problem med en friare invandringspolitik. Till de som anser att en fri invandring skulle överbelasta bidragssystemet, så menar vi att i så fall är det något inbyggt fel i bidragssystemet och att skulden ska falla där den är berättigad. Det finns nämligen ingen principiell skillnad mellan en infödd svensk som går på bidrag och en invandrare som går på bidrag, och det vore även mer moraliskt att bara stänga dem ute från bidragssystemet än att hålla dem ute ur Sverige.
Mad Monkey skrev:
Den liberala tron på frivilliga överenskommelser i marknadsekonomin är ju lite märklig.
Att tro att det reglerar sig självt till allas fördel är, om inte korkat, så i alla fall jävligt naivt
Marknadskekonomin är helt OK i dom flesta lägen men jag inser den inte är alltid det effektivaste sättet att uppnå en hög standard för alla. Som med sjukvård. Så total liberalism är inte det effektivaste i alla tillfällen.
Om inte detta regleras av staten så kommer det att utnytjas av vissa och därmed göra andra mindre fria. I de länder där staten inte reglerar eller bryr sig om detta förekommer ju slavlöner och även barnarbete. Å fan om du försöker organisera arbetare för bättre vilkor....
Det liberala partiet är inte emot fackföreningar... försök nu läsa på vad du snackar om.
Liberalismen ger en klar uppdelning i klasser.
Du är jävligt fri. Men om du också är arbetslös och fattig så är du inte längre så fri. Och ingen behöver bry sig.
Ingen tvingas att bry sig, det är inte samma sak som att ingen bryr sig. Redan idag finns det privata välgörenheter. En annan sak kan vara att liberala stater aldrig brukar lida av hög arbetslöshet tack vare den flexibla arbetsmarknaden. Förvisso finns inga 100%-igt oregulerade marknader, men det är inte vad jag förespråkar eller det liberala partiet såvitt jag vet. Det är en annan kategori(sub-kategori) som kallas anarko-kapitalism.
Kan som all annan högerpolitik sammanfattas med:
Sköt dig själv och skit i andra.
Och ditt inlägg kan sammanfattas som okunnigt.
Jag har väntat och väntat, men än har det inte hänt så mycket... fast det är ju fortfarande ett antal timmar kvar av dagen. :OO
SURPRISE!
---> Bush anklagas för fejkade nyheter
Federala myndigheter i USA undersöker nu ett dussintals amerikanska tv-stationer för att ha sänt nyhetsinslag producerade av Bush-administrationen och stora företag. Tv-inslagen har presenterats som vanliga nyheter.
Företeelsen kallas för VNR, Video News Releases, och har blivit allt vanligare i landet.
Organisationen Centre for Media and Democracy har försökt kartlägga utbudet av denna typ av nyheter och säger sig ha kommit fram till att minst 77 tv-stationer använde sig av VNR-program de senaste tio månaderna.
Alla utan att ha meddelat för tittaren att inslagen har varit producerade av statliga myndigheter eller företag. I många fall rör det sig om sponsrade produktioner som presenterats som egenproducerade nyhetsinslag.
http://www.sr.se/Ekot/artikel.asp?artikel=873970
Homoäktenskap förbjuds inte i USA (y) Bush kan gå och dra nått gammalt över sig, Dick Cheney kanske.
http://www.sr.se/cgi-bin/uppland/nyheter/artikel.asp?artikel=873915
Sverigedemokraterna tredje största partiet bland ungdomarna (n) åtminståne är dom största partierna (M) och (FP) (y)
Kapten Haddock skrev:
http://www.sr.se/cgi-bin/uppland/nyheter/artikel.asp?artikel=873915
Sverigedemokraterna tredje största partiet bland ungdomarna (n) åtminståne är dom största partierna (M) och (FP) (y)
Fjortisar har ingen som helst uppfattning om "livets realiteter" och rösträttsåldern borde höjas till minst 21 år! :OO
Trodde du skulle stänga din trut och lägga mig i ignore listan. Förresten åldern i undersökningen var 15-21.
Kapten Haddock skrev:
Trodde du skulle stänga din trut och lägga mig i ignore listan. Förresten åldern i undersökningen var 15-21.
Men nu får du väl ändå ge dig? Han får väl skriva hur mycket han vill?




