Grattis, du har precis vunnit årets pris för det mest faktaberikade inlägget på ett webforum.
kul, jätte kul. skriv något vettigt själv istället för att påpeka vad andra säger och tycker! eller är du drogad?
152 svar · 4 405 visningar · startad av Gandalf · sida 5 av 8
Jag vet inte riktigt vad jag tycker, jag förstår de som är lite nyfikna på droger samtidigt som det är helt totalt idiotisk att spela rysk rolette...
Läs frågan i sin helhet →Grattis, du har precis vunnit årets pris för det mest faktaberikade inlägget på ett webforum.
kul, jätte kul. skriv något vettigt själv istället för att påpeka vad andra säger och tycker! eller är du drogad?
En Cannabis missbrukare lever nog ett mer drägligt liv än alkisarna som sitter på torget och sover på de offentliga toaletterna. Till skillnaden från alkoholen så skapar inte Cannabis ett fysiskt beroende, dvs att kroppen måste ha ämnet för att överhuvudtaget fungera.
Jag vet inte var du läste det i för sagobok. För vi andra så har det varit kännt sedan 70-talet ungefär att t ex Hasch är en av de droger som är mest beroendeframkallande. Du kan maila vilken läkare som helst och fråga om du har lust.
Ursprungligen av crisse6
Grattis, du har precis vunnit årets pris för det mest faktaberikade inlägget på ett webforum.
kul, jätte kul. skriv något vettigt själv istället för att påpeka vad andra säger och tycker! eller är du drogad?
Gå och ta dig en liten sup och återvänd om ett par timmar när du har lugnat ner dig.
Tack.
Lägg till crisse6 i din ignoreringslista -> *KLICK*.
kul, jätte kul. skriv något vettigt själv istället för att påpeka vad andra säger och tycker! eller är du drogad?
Han har ju inga problem alls... det är ju bara att gå in på sidan hans och läsa om alla trevliga aktiviteter och trevliga minnen som han och hans kopisgäng haft. :-)
Angående artikeln om "Drogpolitik debatteknik" så är det väl knappast något "lömskt" med den som på något sätt är gjort för att lura folk?
Jo, jag tycker faktiskt att det är lömskt när syftet är att hitta en retorik som går ut på att legalisera ännu fler droger än dem vi redan har. De enda erfarenheter jag känner till av länder som har legaliserat Cannabis är från USA på 70-talet där både användningen av det och de drogrelaterade brotten ökade drastiskt. Vad jag vet finns det ingen forskning som tyder på att bruket eller kriminaliteten skulle minska vid legaliseringar.
Citat ifrån "15 myter om cannabis":
Det där handlar om vilka källor man anser vara tillförlitliga. Jag kan klistra in citat som säger emot det du just har sagt. Har du själv läst de vetenskapliga rapporter som stöder dina uttalanden så att du kan ge källhänvisningar till var jag kan läsa det? Annars väljer jag faktiskt att lita mer på Riksförbundet Narkotikafritt Samhälle, än på "Swedish Cannabis Organisation".
grabbar grabbar!
det här är som värsta sandlådekriget! ni bara tjaffsar o tjaffsar...
bort med både knark o alkohol så slipper vi bråka. så kan vi ligga på en äng o lukta på ofarliga blommor o sjunga vacka sånger o bli naturligt höga istället.. höga på livet :bire
Nu lägger jag ned detta.... slåss med väderkvarnar är tämnligen meningslös. Speciellt de som håller på att falla sönder av helt egen kraft.
Ursprungligen av Beatbox
En Cannabis missbrukare lever nog ett mer drägligt liv än alkisarna som sitter på torget och sover på de offentliga toaletterna. Till skillnaden från alkoholen så skapar inte Cannabis ett fysiskt beroende, dvs att kroppen måste ha ämnet för att överhuvudtaget fungera.
Jag vet inte var du läste det i för sagobok. För vi andra så har det varit kännt sedan 70-talet ungefär att t ex Hasch är en av de droger som är mest beroendeframkallande. Du kan maila vilken läkare som helst och fråga om du har lust.
Bra fråga. Det är säkert en bok om den sagovärlden du lever i.
Cannabis är PSYKISKT beroendeframkallande vid missbruk, inte fysiskt. Det finns en enorm skillnad, även om du vägrar inse den.
"Hasch är inte heroin. En studie från the Institute of Medicine (IOM) slog fast att cannabis har en mycket liten beroendeframkallandepotential, samt att jämfört med andra droger så är renodlade cannabismissbrukare ovanligt. Att cannabis inte är fysiskt beroendeframkallande fastställde en Amerikansk regeringskommission redan 1972. Likaså stöds denna bild av WHO, vars rapport om cannabis efter påtryckningar från USA och FN censurerades av politiska skäl då den konstaterade att cannabis är mindre skadligt än alkohol och tobak. Encyclopædia Britannica skriver “Chronic use does not establish physical dependence, nor, upon withdrawal, does the regular user suffer extreme physical discomfort (such as that associated with narcotics), but its use may be psychologically habituating.” Vad gäller cannabis har hela växten genomgående demoniserats och utsatts för lögnaktiga propagandakampanjer som riktats mot folket. Att krigets första offer är sanningen är knappast något undantag när det kommer till kriget mot knarket."
Jag måste också be alla att tänka på webForums regler och hålla en kamratlig ton i inläggen. Trots skilda åsikter finns det inte någon anledning att ta till otrevliga tillmälen.
Mvh
hypatia
moderator webForum
Gå och ta dig en liten sup och återvänd om ett par timmar när du har lugnat ner dig.
klart ;)
ahhhh..
Vill någon ha lite?
Ursprungligen av Beatbox Nu lägger jag ned detta.... slåss med väderkvarnar är tämnligen meningslös. Speciellt de som håller på att falla sönder av helt egen kraft.
Du ger upp pga brist av kunskap i ämnet, menar du?
Ursprungligen av Eyekon
Du ger upp pga brist av kunskap i ämnet, menar du?
nej, han insåg att jag hade rätt. sluta bråka o droga o njut av livet istället :)
Eyekon, som jag ser det så verkar det som att det är Du som inte kan ämnet eftersom du bara sitter och klagar på vad folk skriver.
(Sup, ahhhhhh)
Ursprungligen av hypatia **Jag måste också be alla att tänka på webForums regler och hålla en kamratlig ton i inläggen. Trots skilda åsikter finns det inte någon anledning att ta till otrevliga tillmälen.
Mvh
hypatia
moderator webForum**
Jag ber så mycket om ursäkt om jag har använt en lite för hög ton i mina inlägg, men det var knappast oprovocerat. Visserligen är det ju så att jag är van vid att bli kallad både det ena och det andra pga mina åsikter i ämnet så jag borde inte bry mig egentligen. Men det är lite svårt att låta bli när man får sparkar från alla håll från människor som inte vet ett dyft om ämnet, trots detta ska de ändå propagera som om de visste precis allt.
Angående nedbrytningstid:
Vore ovanstående påstående sant skulle det innebära att det skulle ta åtta dagar innan ruset avtog, och det finns heller inget stöd till påståendet att detta skulle orsaka flashbacks hos användaren. Skulle det även likna ett miljögift så skulle cannabis vara långt mycket mer ohälsosamt än vad det är.
Eller rättare sagt, mer hälsofarligt än vad du tror. Det är ju många som hävdar att cannabis faktiskt är hälsofarligt. Har det aldrig slagit dig att de kanske har rätt?
Delta-9-THC, som är det aktiva ämnet i cannabis, metaboliseras i kroppen till inaktiva restprodukter inom loppet av några timmar. Metabolitprodukterna lämnar sedan kroppen långsamt
Det kanske är orsaken till så kallade flashbacks? Jag tycker det verkar vara problematiskt om det nu är så att ett rus plötsligt kan återkomma, även om det kanske inte förstör kroppsvävnader. När det gäller alkohol har man ju i alla fall en viss koll på att ruset verkligen är slut efter X antal timmar, vilket är bra att veta om man ska köra bil etc.
och många olika ämnen (bl.a. vitamin A) fungerar på liknande sätt. Däremot är det ingen som hävdar att A vitamin “liknas.. vid ett miljögift”.
Nej, varför skulle någon hävda det? A-vitamin förstör inte kroppen, ger dig inget rus etc. Därför spelar det ingen roll att A-vitamin lagras i kroppen. Riskerna med cannabis är ju kombinationen av ett antal faktorer som samverkar till något farligt. Lagring i fettvävnad behöver inte vara farligt i sig... om det inte leder till ett rus som kommer vid oväntade tillfällen. Beroende behöver inte heller vara farligt... om drogen inte är skadlig för övrigt. Däremot är det livsfarligt att vara beroende av en drog som förstör kroppen.
Ursprungligen av Eyekon
Men det är lite svårt att låta bli när man får sparkar från alla håll från människor som inte vet ett dyft om ämnet, trots detta ska de ändå propagera som om de visste precis allt.
jag säger det med stolthet. jag vet inte ett dyft om dom olika drogers påverkan. för jag är nöjd med livet. och så borde du och dom flesta andra också vara. :)
Ursprungligen av eureca
jag säger det med stolthet. jag vet inte ett dyft om dom olika drogers påverkan. för jag är nöjd med livet. och så borde du och dom flesta andra också vara. :)
Jag är nöjd med livet först när jag slipper se någon bli ihjälslagen med ett basebollträ bara för någon bestämde sig för att slåss lite på fyllan.
Ursprungligen av Eyekon
Jag är nöjd med livet först när jag slipper se någon bli ihjälslagen med ett basebollträ bara för någon bestämde sig för att slåss lite på fyllan.
eeeh? jaha? :q
UlfT: Det här med "flashbacks" och "haschpsykoser" är något som inte kan stärkas av någon pålitlig forskning. Jag har då aldrig upplevt det, och ingen av mina vänner som röker har gjort det heller. Jag såg ett reportage på TV för något år sen där de diskuterade just "flashbacks" med en forskare och då fick man höra att det var lika stor risk att få en haschpsykos som att bli träffad av blixten. Det är säkert något som har förekommit någon gång men det är knappast värt att nämna i drogdebatten. Jag har träffat på ett antal alkoholpåverkade människor ute på krogen som inte har klarat av situationen och helt plötsligt fått för sig att alla i rummet var ute efter att döda dem. Även om detta kan hända vissa så ser inte jag det som en anledning till att förbjuda alkoholen, och ännu mindre Cannabis.