RRobbanMedlem sedan dec. 19992 555 inlägg
Hur pass "väl" tror du mina åsikter skulle bli bemötta på det forumet ?
Ingen aning. Och har ingen betydelse i sammanhanget.
Vi har bemött dessa personer med sakliga argument, så dina anklagelser kan du ju fundera över var dom kommer från.
Kommer från uttalanden som:
Jag tror det är lika bra att inse att vi som inte nyttjar illegal drog aldrig kan vända drogliberalernas syn på droger & därmed kanske vi ska lämna dom i fred i hopp om att de håller sitt skitsnack på avsedd plats på nätet ...
http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&threadid=52897&perpage=25&pagenumber=12
Eller:
Kan inte knarkarna sätta sig i mysfåtöljen och tända sig en pipa och ickeknarkarna gå och lägga pussel eller något så vi får slut på det här JÄVLA tjatet?
http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&threadid=54194&perpage=25&pagenumber=2
JJSKMedlem sedan okt. 2002118 inlägg
Beatbox skrev:
Jag kans stolt meddela att jag kan framkalla muminpappan i min fantasi. Och detta kan jag göra "on-demand" utan tillsats av droger... fräckt va ?
Hallucinationer etc utan droger? Det låter inte så fräckt. Det låter allvarligt. Du är antagligen svårt sjuk. Har du hög feber, eller befinner du dig möjligen på mycket hög höjd (över 6500 m) utan syrgas? Gå ned genast och/eller uppsök en läkare eller kanske en psykolog! Att bergsbestigning är lagligt betyder inte att det är ofarligt.
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg Robban : Vi som försökt föra en meningsfulls diskussion har inte kommer med några sådana anklagelser. Drogliberalerna själva har inte varit så "mild" i sin framtoning så det är inte bara vi här på wF som gjort nått fel.
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg
Att bergsbestigning är lagligt betyder inte att det är ofarligt.
Vi hamnar åter i den felaktiga slutsatsen att "med rätt säkerhetsutrustning" så är det liten risk att bruka Hasch. Man blir inte på nått sätt en bättre drogbrukare ju mer man håller på med en drog. Om man övar bergsklättring så blir man bättre, de som misslyckas är de som inte respekterar sporen för vad den är utan söker mer och mer spänning. Om det vore på det sättet att alla människor har någon sorts spärr att hantera droger så skulle vi definitivt inte ha problem idag med alkoholister och andra typer av missbrukare. Det är inte många alkoholister som öppet säger att dom har ett problem med alkoholen. Det är ju just därför dom hamnat i ett missbruk. Att denna grupp människor skulle minska om man införde nya droger, plockade bort straff på användning av vissa droger etc, har jag ytterst svårt att förstå. Jag tycker att det är en inhuman diskussion att "offra" nya potentiella drogmissbrukare för att nuvarande drogbrukare ska få det lättare att bruka sin drog. Jag tycker att det är helt fel.... Observera att jag skrivit ordet droger och int pekat ut någon drog.
RRobbanMedlem sedan dec. 19992 555 inlägg Beatbox:
Allt jag säger är -- det är kanske inte så konstigt att förespråkarna håller till i egna forum. Att diskutera droger är mer eller mindre tabu, rent generellt sett i svenskt debattliv. Detta gör att många drar sig för att uttrycka sina åsikter.
Tycker man inte precis som majoriteten (i det aktuella forumet) i frågan, så får man en pundarstämpel på sig vare sig man använder droger eller inte. Det är det debattklimatet vi har. Och det är både sorgligt och farligt.
Jag är ingen drogliberal. Men jag är liberal. Och som liberal tycker jag att alla skall få uttrycka sin åsikt. Och att allting skall kunna diskuteras, sakligt och förutsättningslöst. Allting skall kunna ifrågasättas.
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg
Allt jag säger är -- det är kanske inte så konstigt att förespråkarna håller till i egna forum. Att diskutera droger är mer eller mindre tabu, rent generellt sett i svenskt debattliv. Detta gör att många drar sig för att uttrycka sina åsikter.
Om man inte är så pass stark i sig själv så man kan svara på enkla frågor som varför man själv håller på med droger så kanske man inte alls ska hålla på med droger eftersom vissa droger faktiskt rent ut sagt kan förstöra livet självt. Det är inte någon leksak och det tycker jag alla ska vara medvetna om. Vi har bara ett liv och det brde man rimligtvis vara rädd om.
Tycker man inte precis som majoriteten (i det aktuella forumet) i frågan, så får man en pundarstämpel på sig vare sig man använder droger eller inte. Det är det debattklimatet vi har. Och det är både sorgligt och farligt.
Jag tycker knappast som majoriteten här på forumet eftersom jag är mot droger generellt och vad jag vet så är inte jag någon majoritet. Det jag däremot sett är människor som gått under pga droger i olka formet och färger och jag tycker det är inte mer än rätt att jag gör allt för att fler inte ska gå samma öde tillmötes.
OOuKaijMedlem sedan maj 2002839 inlägg "Om man inte är så pass stark i sig själv
så man kan svara på enkla frågor
som varför man själv håller på med droger
så kanske man inte alls ska hålla på med droger
eftersom vissa droger faktiskt rent ut sagt
kan förstöra livet självt."
Citatet har en oerhörd tyngd likt ett devis...
Ett bevis att pennan är skarpare än svärdet!
All ära åt Beatbox, nobel kämpe på rätt sida!
Beatbox skrev:
Vad vinner man på att stänga forumet ? Det man vinner är att man stännger en "skyddad verkstad" byggt på lögner och osanningar. Om dom inte har någonstanns att vara så tvingas dom att söka svaret till drogbruket hos dom själva.
Du är välkommen att motbevisa dessa osanningar som du påstår finns på swecan. Blanda inte ihop swecan och inviduella ställningstaganden hos användare av forumet.
Vi har haft en liknande diskution förut Beatbox och då så kom det fram ganska tydligt att det du står för i narkotikafrågan är baserat på propagandafärgade åsikter och inte något du kommigt fram genom objektivt granskande av fakta från oberoende källor.
Om någon går ut på stan och frågar vanliga svenssons vad dom tycker om det nuvarande läget i balkan och vad dom har för åsikter i narkotikafrågan så kommer du få något som liknar följande: Nästan ingen vet om det nuvarande läget i blakan medans MINST 9 av 10 garanterat har en åsikt i narkotikafrågan. Narkotikafrågan är lite komisk på det sättet att nästan ingen har någon djupare kunskap i frågan men varenda djävel vet bergfast vad dom står. Gång på gång har jag sätt människor som blir förbannade på "domdär djävla droglibiralerna" och ger sig in i en debatt med dom för att få så mycket oralt smisk att dom tomögda stapplar därifrån.
Visst är det svårt att förstå att vårt snälla och hederliga svenska samhälle manipulerar och går bakom ryggen på oss. Men titta bara på nyheterna nu när dom pratar om valfusk etc. etc. och dom säger att det bara är toppen på isberget. Och det är inte bara några aktivister som står och skriker utan respekterade medlemmar av partiet. Det är garanterat bara toppen på ett av dom MÅNGA isberg i vårt samhälle och narkotikafrågan är ett av dom.
OOuKaijMedlem sedan maj 2002839 inlägg Ännu en människoförnedrande drogliberal med åsikt typ:
9/10 av svenssons åsikter om droger är idiotrelaterade.
Sådan inställning kan överhuvudtaget icke respekteras!
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg
Vi har haft en liknande diskution förut Beatbox och då så kom det fram ganska tydligt att det du står för i narkotikafrågan är baserat på propagandafärgade åsikter och inte något du kommigt fram genom objektivt granskande av fakta från oberoende källor.
Mina åsikter är baserade på vad jag sett människor råka ut för och inget annat.... sen är det ju tragiskt att människor förkastar detta och kallar det för "skrämselproaganda".
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg
Ännu en människoförnedrande drogliberal med åsikt typ:
9/10 av svenssons åsikter om droger är idiotrelaterade.
Sådan inställning kan överhuvudtaget icke respekteras!
Precis samma resonemang brukar föras av t ex alkoholister. Det är inte dom själva och deras drogbruk som gjort att dom är utan jobb, utan bostad etc.... det är vi andra som inte förstått att det är vi det är fel på som "stött ut" dessa människor från samhället. Om man inte är kapabel att sköta ett jobb, inte kapabel att följe de enkla regler som ett boende kräver.... hur kan man då säga att det är vi andra det är fel på ? Faktum är att man valt den nya kompisen "drogen" istället för allt annat....
UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inläggJag läste en intressant krönika i Aftonbladet: http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,223068,00.html
Några kommentarer?
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg Det är intressant att många med ADHD är missbrukare. Ett effektivt sätt att få ned antalet missbrukare borde ju vara att hjälpa dessa människor med sin sjukdom. Dessa människor blir "normala" under drogpåverkan. Vi andra skulle bli stenhöga med för människor med ADHD så blir effekten en helt annan.
Det är en intressant tanke att man skulle kunns sänka antalet missbrukare genom att behandla ADHD.
Precis samma resonemang brukar föras av t ex alkoholister. Det är inte dom själva och deras drogbruk som gjort att dom är utan jobb, utan bostad etc.... det är vi andra som inte förstått att det är vi det är fel på som "stött ut" dessa människor från samhället. Om man inte är kapabel att sköta ett jobb, inte kapabel att följe de enkla regler som ett boende kräver.... hur kan man då säga att det är vi andra det är fel på ? Faktum är att man valt den nya kompisen "drogen" istället för allt annat....
Jag själv har rökt cannabis i 6 år tillsamans med min flickvän, jag har jobbat på sama arbeta i 7 år, och ingen har något problem med vad jag presterar ¨på arbetet. Utan det mesta jag får är en klapp på ryggen och ett par ord: bra jobbat.
Men skulle min boss få reda på att jag brukar cannabis skulle jag säkert bli sparkad. För vem vill ha en "knarkare" som anställd?
Nej därför är mitt och min flickväns cannabis bruk en hemlighet de enda som vet om det är min närmsta vänner.
Min flickvän håller det hemligt för att hon skulle bli utsparkad från skolan. Hennes vänner hatar "knark" och "knarkare" därför vågar hon inte berätta att hon konsumerar cannabis.
Skulle allämenheten får reda på det skulle jag bli stämplad som knarkare, jag skulle förlora mitt arbete , och troligtvist min lägenhet (bostad) och ha väldigt svårt att skaffa ett nytt jobb. jag blir utstött från samhället. En mindre värd person med andra ord.
Jag har valt drogen cannabis för jag trivs med den, jag brukade för i tiden konsumera alchol som mina vänner gör, gå ut bli dö full göra bort sig(heh) .
Men jag är trött på det, den tiden är förbi för mig, jag kommer hellre hem trött från arbetet röker en pipa med min flickvän bäddar ner oss i sängen och sätter på en film. Och sen fixa till en brakmål tid, eftersom man blir rätt hungrig av cannabis.
Både jag och hon trivs med det, och saknar inte tiden på stan med alchol en sekund. Man saknar kanske alla människor och det sociala.
Men det är inte mitt fel och inte cannabis fel, att jag missar det sociala med människor. Det är inte jag som dömmer dem för att de konsumerar alchol utan de som dömmer mig.
Stop critisize legalize.
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg
Men skulle min boss få reda på att jag brukar cannabis skulle jag säkert bli sparkad. För vem vill ha en "knarkare" som anställd?
Nej därför är mitt och min flickväns cannabis bruk en hemlighet de enda som vet om det är min närmsta vänner.
Precis.... pga att det är olagligt att göra det, precis som stöld eller alla andra typer av brott. Du blir inte sparkad för att du röker på då och då utan för att du upprepade gånger bryter mot lagen och inte ens reflekterar över detta. Om det kommer fram att en person är kleptoman så kommer han/hon också att förlora jobbet eller i bästa fall bli tillsagd. Varför ska drogbrukare som bryter mot lagen bli behandlad annorlunda mot andra ?
Om jag som bilförare åker fast i fortkontroller och det kommer till min arbetsplats kännedom så riskerar jag att bli av med jobbet pga att jag vid upprepade tillfällen inte kan följa ett reglemente trots att jag blivit straffad upprepade gånger. En sådan person blir inte trovärdig och svår att lita på.
Beatbox:
Det handlar om att jag konsumerar en drog som enligt forsknings reslutat efter forsknings resultat visar sig vara mindre farlig en alchol och ev ciggareter. Att jag blir en mindre värd person för jag brukar en harmlös växt en ört.
Du tycker att det är "OK" att jag förlorar arbete, vänner bostad. För att jag brukar cannabis som är en "mild" drog ? Fast jag sköter det utan några problem jag levet ett normalt liv med cannabis som nöje.
Du tycker min flickvän ska vägas rätten att utbilda sig för att hon brukar samma drog? Även fast hon är duktig och ha bra betyg och troligvist kommer att få ett bra arbete i framtiden.
Men detta är hon inte värd för att hon röker en ört?
pga att det är olagligt att göra det, precis som stöld eller alla andra typer av brott
Kleptoman? fortkörning?
Jag bryter mot lagen det sant.
Men stöld? då stjäl jag från någon annan, ifall jag kör förfort på vägen så sätter jag andras liv i fara.
Men ingen far illa av mitt cannabis bruk.
Det är ett brott utan offer.
Och bör därför vara lagligt. Jag är trött på att vara criminel och jag reflekterar över det. Men denna lagen enligt mig måste förändras, och det går inte att förändra den om man inte talar ut. Och om jag talar ut riskerar jag defintivt att förlora allt detta. Men jag tänker på alla som råkar illa ut tack vare vår narkotika politik, och därför står jag med swecan på barrikaden.
En person blir överkörd men de kan inte köra över flera tusen.
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg
Det handlar om att jag konsumerar en drog som enligt forsknings reslutat efter forsknings resultat visar sig vara mindre farlig en alchol och ev ciggareter. Att jag blir en mindre värd person för jag brukar en harmlös växt en ört.
Så länge som det är olagligt så kommer du att bli behandlad precis som alla andra som begår olagliga handlingar. Du är ju väl medveten om vilka påföljder ditt bruk eventuellt kan få pga att det är olagligt och det är ju lite märkligt att man sedan i efterhand kan komma och säga att man blivit orättvist behandlad.
Jag bryter mot lagen det sant.
Men stöld? då stjäl jag från någon annan, ifall jag kör förfort på vägen så sätter jag andras liv i fara.
Så länge det är olagligt så är det ju olagligt tills nått annat sägs.
Du tycker min flickvän ska vägas rätten att utbilda sig för att hon brukar samma drog? Även fast hon är duktig och ha bra betyg och troligvist kommer att få ett bra arbete i framtiden.
Men detta är hon inte värd för att hon röker en ört?
Så länge som man begår olagliga handlingar så kanske man ska ta itu med dessa först innan nått annat. Sen är hon säkerligen välkommen att utbilda sig.
haha.
Du är då en lagens man, big up. Droger finns överallt och om du tittar på statistiken så stiger bara användandet. Människor har sen sin begynelse berusat sig på olika sätt. Men då kan du säga mig varför är detta harmlösa sätt olagligt? varför hundratals tusen människor råka illa ut för att nån kostym nisse tycker så , och sen sprider anti propaganda för att blinda folket.
Som sagt användandet bara stiger, och det betyder att mer och mer människor skadas av sveriges brutala och o humaniska sätt att föra en narkotika politik.
Men du tycker det är helt rätt? jag tycker det är konstigt att sverige har så rätt när det gäller dessa frågor när resten av omvärlden tänker helt annorlunda, och avcriminaliserar, de har förstått att förbudet skadar mer. Att en drog som är etablerad i vår samhälle och när så många människor konsumerar det, och när ett förbud bara ökar användandet så bör man tänka om. Och man bör tänka ¨på dessa människor istället.
Istället för att titta ner och mumla knarkare, så bör ni tänka att dessa är människor precis som du. Som inte har rätt att leva i vårt samhälle för att de röker pipa istället för att sänka en 75a vodka.
Du tycker att människan ska bara bruka en drog? Alchol? en av de farligaste drogerna vi ha, och staten sprider det med glädje till den svenska kultur. För där finns det mycket mycket pengar att hämta.
Det är ju lagligt, mer sprit åt folket! sup i hjäl er hitta på dumma saker på stan(gäller absolut inte alla men händer varje dag) , men en harmlös liten hasch rökare som sitter i en park på en bänk och njuter borde sparkas på och inte vara välkommen i vårt land.
Lagen måste förändras.
Beatbox skrev:
Precis.... pga att det är olagligt att göra det, precis som stöld eller alla andra typer av brott. Du blir inte sparkad för att du röker på då och då utan för att du upprepade gånger bryter mot lagen och inte ens reflekterar över detta. Om det kommer fram att en person är kleptoman så kommer han/hon också att förlora jobbet eller i bästa fall bli tillsagd. Varför ska drogbrukare som bryter mot lagen bli behandlad annorlunda mot andra ?
Varje svensk bryter igenomsnitt lagen många gånger om dagen.. du får det att låta som att det som står i lagboken är automatiskt rättfärdigat och korrekt och att man är en dålig människa som får skylla sig själv. Bara för att det står skrivet i lagboken betyder inte att det är rätt eller att man är en dålig människa om man bryter den.
Det går inte att jämföra stöld med cannabisbruk. Att bruk av narkotika skall vara straffbart är en udda tanke på det sättet att det är ett brott utan offer och att det i regel skapar problem istället för att förhindra det.
Låt mig citera vår egen justitsieminister Thomas Bodström ifrån en artikel ifrån 1998:
Justitsieministern skrev:
"Kriminaliseringen av konsumtion av narkotika har inte resulterat i en minskning av missbruket utan är mer ett utslag av politisk opportunism. Ingen narkoman slutar att missbruka heroin för att han riskerar att åtalas för det. Det är alltså en helt meningslös reform. Tvärtom har det i en alldeles färsk doktorsavhandling ("Polisen och narkotikaproblemet"), av sociologen Anders Kassman, kunnat konstatera att den nuvarande narkotikapolitiken i stället har inneburit att Sveriges 20 000-25 000 tunga missbrukare har uteslutits ur samhället."
Om jag som bilförare åker fast i fortkontroller och det kommer till min arbetsplats kännedom så riskerar jag att bli av med jobbet pga att jag vid upprepade tillfällen inte kan följa ett reglemente trots att jag blivit straffad upprepade gånger. En sådan person blir inte trovärdig och svår att lita på.
Genom att köra fort eller påverkad så visar du vårlöshet och likgiltighet till andras liv och egendom, det är en ENORM skillnad.
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg Javisst, droger finns överallt. Men det rättfärdigar inte att folk gör lagövertramp. Så länge som en sak är förbjuden så är du ju konstigt att man finner sig orättvis behandlad då man åker dit för brottet.
Om nya droger ska legaliseras så ska vi inte göra samma misstag som med alkohol. Om nya droger ska legaliseras så ska samhället inte stå till tjänst med rehabilitering för de som har problem. Det ska man få stå för själv. Man visst vad man gjorde då man började med drogen och trots alla varningar och "skrämselpropaganda" så valde man att fortsätta. Samhället har nog många problem idag med alkohol och jag vill inte att samhället ska ta på sig ansvaret för ytterliggare problem. Idag tvingas samhället att göra detta. Pengar som skulle mycket hellre använts till att förbättra vård, skola och omsorg.