Ehh, hmmm..
Käre herr Beatbox, angående ditt ursprungsinlägg så skulle jag å den samlade höga professor- och politikerkåren vilja framställa en ödmjuk begäran om klargörande.
VILKEN NÄTTIDNING BABBLAR DU OM?
Faktum är att jag och de höga professorerna vid min sida anar vilken "tidning" det handlar om vilket gör att både jag och professor Kalkyl skrattar inombords.
Även om jag finner Individens åsikter snedvridna så skulle jag inte för en sekund kalla dom hjärntvättade. Tänkande människor tenderar att ha vitt skiljda åsikter, det är den naturliga följden av att tänka. Vissa människor tycker saker som får en själv att vilja köra in en penna i ögat och svirla runt i hjärnan av irritation, men det är så det skall vara, ett enigt kollektiv där alla tycker samma sak är varken skoj eller nyttigt.
Så, kan du nu lilla söta gubben med socker on the top säga vilket erkänd superfin och alldeles, alldeles mumsig nättidning det är du pratar om, så kan jag med ro i sinnet göra något nyttigare än att trycka på reload i denna tråd och istället öppna upp en folköl och lira ett parti Fallout: Tactics.
------------------
det finns ingen.info tillgänglig.
"inside every human being there's an american trying to get out".
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg Eftersom jag inte namngav någon i mailet så är ju inte så stor skada skedd. Jag återgav den disskussion som jag och Individen hade (bortsett från namn) för att få synpunkter på denna diskussion. Tog disskussionen som exempel i mailet... det va den disskussionen som är kopplad till Individen. Det andra angående västerorganisationer som "hjärntvättar" är hämtat från andra ställen.
------------------
"Mörkrets gärningar, förekommer även på dagen"
Sixten Landby
Jag tackar hypatia och sgtpepper för bra inlägg. Även om ni inte riktar er till mej, utan till Beatbox och hans sätt att "diskutera", inget som egentligen berör mej. Fast tack ändå...
Detta håller jag med om helt och hållet sgtpepper:
Vissa människor tycker saker som får en själv att vilja köra in en penna i ögat och svirla runt i hjärnan av irritation, men det är så det skall vara, ett enigt kollektiv där alla tycker samma sak är varken skoj eller nyttigt.
-
Namnge några av dessa "vänster-organisationer" Beatbox.
[Redigerat av Individen den 28 dec 2001]
RikardMedlem sedan dec. 199917 055 inläggTråden stängs tills vidare för att bibehålla materialet i ursprungligt skick. I nuläget vill jag, för att undvika att hänga ut någon offentligt, inte hänvisa till den/de paragraf(er) innehållet bryter emot.
Berörda personer kommer att kontaktas via e-post.
------------------
med vänliga
Rikard
forumledare, webForum
RikardMedlem sedan dec. 199917 055 inläggEfter diskussion med berörda parter har jag kunnat konstatera att det var ett missförstånd från min sida. :r
Jag vill därför passa på att be om ursäkt för den, i detta fall, onödiga stängningen och samtidigt tacka berörda parter för att ni har varit så samarbetsvilliga. Tack.
------------------
med vänliga
Rikard
forumledare, webForum
RReeferMedlem sedan dec. 20003 083 inlägg Det är av exakt den här anledningen som tråden skulle ha fortsatt vara låst.
Ska tråden fortsätta i två sidor till nu om möjliga och omöjliga lagöverträdelser?
------------------
Linux is not in the public domain. Linux is a cancer that attaches itself in an intellectual property sense to everything it touches.
-Steve Ballmer Microsoft CEO
RikardMedlem sedan dec. 199917 055 inläggKan du upplysa oss alla icke aktiva deltagare men ändå läsande om Beatbox har spridit delar av en tråd till en tredje part utan att ha inhämtat erforderligt tillstånd från andra medverkande?
Enligt den information jag har tagit del av så är svaret:
Nej, det har inte spridits någon information där erfoderligt tillstånd från andra medverkande har krävts.
Och, därigenom har jag önskemål om att vi kan lämna den här delen debatten bakom oss.
------------------
med vänliga
Rikard
forumledare, webForum
RReeferMedlem sedan dec. 20003 083 inlägg XL-Dennis;
Att du känner så beror nog enbart på dig själv och ingen annan här på wF, varken Beatbox eller mig, särskilt med tanke på ditt villiga deltagande i en viss persons dumheter här på wF dom senaste dagarna.
------------------
Linux is not in the public domain. Linux is a cancer that attaches itself in an intellectual property sense to everything it touches.
-Steve Ballmer Microsoft CEO
ZZTYXMedlem sedan dec. 200125 inlägg
Jag har en fråga...
Får man...
Att skapa sig en åsikt om vad andra tycker om ens frågor
för att skapa sig en uppfattning om sin egen åsikt för att...
"Det var en gång en liten hund som bet sig själv i svansen..."
Sedan blev allt pseudo... seudo... eudo... udo... do... o...
För att citera mig själv:
------------------
"Rem waste cycles" ZTYX '74
Brukar inte ha av vana att berömma inlägg, men väl skrivet XL-Dennis!
Jag vill fortfarande väldigt gärna veta vilket enormt fin och berömd nättidning Beatbox pratade om, eller är det hemligstämplat?
------------------
det finns ingen.info tillgänglig.
"inside every human being there's an american trying to get out".
CCallethMedlem sedan okt. 200126 inlägg Kanske http://www.contra.nu ? Your guess is as good as mine. ;)
------------------
De som berusats av den moderna civilisationen förmår knappast kritisera den på allvar. Deras omsorg kommer att bestå i samlandet av fakta och argument till dess försvar, vilket de gör omedvetet i tron på att det är Sanningen. En människa som drömmer, tror fullt ut på sin dröm och befrias ur illusionen först när hon vaknar." - Mahatma Gandhi
Calleth, jepp, det var den första jag tänkte på. Dom stoltserar ju med en mängd "professorer" och dylikt som intygar att Contra är alldeles, alldeles underbart.
Det lustiga är ju att Contra är som den andra sidan av myntet, Yelah är vänsterorienterad, Contra högerorienterad och båda vrider gärna sina texter åt vardera hållet, så jag har väldigt svårt att se hur Contra skulle kunna uttala sig om Yelah utan att i samma stund uttala sig om sig själva, så att säga...
------------------
det finns ingen.info tillgänglig.
"inside every human being there's an american trying to get out".
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg Contra har ju "bara" funnits sedan 1972, så dom har varit med i svängen ett tag. Artiklarna är baserat på fakta till skillnad från Yelah där vem som helst får publicera vad som helst utan någon som helst faktagranskning. Ofta innehåller dessa artiklar fel och ibland till och med lögner. Jag tycker ni "västrare" skulle läsa en del där, fram för allt om vänsterns bakgrund. Fakta presenteras i klartext utan "skönhetsoperationer". Det är ju klart att en vänstertidning inte tar upp de mörka sidorna av t ex kommunism.
// BeatBox
------------------
"Mörkrets gärningar, förekommer även på dagen"
Sixten Landby
UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inlägg-> Beatbox
Om jag inte minns helt fel, hade Contra (åtminstone innan Palme-mordet) piltavlor med Palmes ansikte som man kunde kasta på. Det ger inte ett seriöst intryck.
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg Ingen kan förändras. eller hur ? Det va ju bara, tja vad är det, 15-20 år sedan.
Eller ? Och vi vet ju alla att piltavlor är en dödssynd. Plojgrej brukar vi andra klassa det som.
// BeatBox
------------------
"Mörkrets gärningar, förekommer även på dagen"
Sixten Landby
[Redigerat av Beatbox den 02 jan 2002]
Beatbox, om nu Contra är så helmysig och bra, varför kunde du då inte klämma ur dig att det var den tidningen? Varför var du tvungen att hemligstämpla namnet på denna superreko-tidning?
För mig är en unken Pinochet-var-en-mysig-farbror-högertidning lika ointressant som en heja-anarkisterna-kasta-molotovcoctails-tidning. Båda är skit och försöker vinkla och grejja med ordet så att det passar respektive politisk åsikt.
------------------
det finns ingen.info tillgänglig.
"inside every human being there's an american trying to get out".
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg Därför jag tyckte det va helt orelevant i sammahanget. Först protesteras det att jag "hängt ut någon" i en annan tidning (vilket jag inte alls gjorde) och sedan protesteras det för att jag inte nämnde tidningen.
// BeatBox
------------------
"Mörkrets gärningar, förekommer även på dagen"
Sixten Landby
och sedan protesteras det för att jag inte nämnde tidningen.
Nej, jag har protesterat konstant för att du inte nämnde tidningen ty jag fann det väldigt relevant.
------------------
det finns ingen.info tillgänglig.
"inside every human being there's an american trying to get out".
UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inlägg
Därför jag tyckte det va helt orelevant i sammahanget.
Jag tycker det är relevant i allra högsta grad.