Jag tror jag kommer att få ont om tid för att delta i den här tråden under den närmaste framtiden. Så jag tänkte jag skulle klämma in min egen syn på det här.
Min uppfattning är att tingsrätten dömde efter de regler som lagen har gett dom. Bl.a. p.g.a. av tjejen tidigare haft sex med dom och i alla fall vid ett tillfälle med en av dom sagt "nej" när det inte alls betydde "nej", utan hörde till spelet. Omständigheter som detta gör att det är tydligt att det föreligger rimligt tvivel.
Men Svenne och Svennes fru, som brukar ha missionärssex med ljuset släckt på fredagar efter ett par liter lådvin och "Idol", har lite svårt att fatta att det finns andra som har sex med varandra på andra sätt. Det blir "omoraliskt".
Samma inställning som Svenne och hans fru verkar hovrätten ha haft. Kraftigt påverkade av mediadrevet har dom flyttat på uppsåtskravet och helt glömt "rimligt tvivel". Man har därigenom faktiskt också våldfört sig - på svensk lag.
Jag är inte alls särskilt förtjust i grabbarna. Tvärtom. Men två fjantar som dom ska inte vara orsaken till att man börjar jiddra med rättssäkerheten i landet. Ska man döma såna här snubbar, så ska man inte fantisera ihop skälen som hovrätten har gjort.
Istället ska man ändra lagen, för det är där som problemet i så fall ligger. Tingsrätten dömde efter den lag, de spelregler, som just nu existerar. Hovrätten dömde efter en lag som inte finns, men som man hoppas kanske kommer. Dom ändrade spelreglerna under spelets gång, dvs fuskade för att nå ett särskilt resultat.
Genom att ändra på lagen ger man domstolarna de verktyg som behövs för att göra tillvaron tryggare - för BÅDE tjejer och killar. Med dessa medel kommer inte domstolar att behöva kohandla med rättssäkerheten för att tillfredsställa pöbeln och upphetsade kvällstidningsjournalister.
Vi som pysslar med RIKTIG sado-machosistisk sex åker aldrig dit för våldtäkt, vare sig killar eller tjejer. Har ni tänkt på det? Ändå kan det ibland gå j**ligt brutalt till. Hur kommer det sig?
Jo, vi använder ett signalsystem. När nån vill att partnern ska sluta, så skriker vi inte "nej" eftersom det ordet inte betyder "nej" i vår värld. Vi ropar t.ex. ett ord som vi kommit överens om tidigare, eller håller upp en pryl eller gör en särskild gest. Ungefär som när brottare slår handflatan i mattan: "sluta, jag ger mig".
Har man våldssex, eller är i begrepp att ha våldssex, så kan lagen mycket väl ställa kravet att man i så fall ska ha förberett just såna här "signaler" eller på annat sätt ha vissa överenskommelser. Finns ingen sådan överenskommelse eller signaler, så ska fall som detta automatiskt klassas som våldtäkt.
Nånting i den stilen skulle sitta fint i lagstiftningen tror jag. (OBS: Jag har inte funderat mer än lite snabbt på detta, så utveckla gärna, den som vill...) Men vi, som ju tycker att vi är en rättsstat och kräver rättvisa, ska inte tillåta att domstolar ändra reglerna under spelets gång. Om det visar sig att den existerande lagstiftningen inte räcker till, då säger man "fan" och skapar en ny, bättre lag så att man kan klämma dit svinen nästa gång. Man fuskar inte.
Epilog: De som gapat över tingsrättens friande dom och applåderar hovrättens lilla justitiemord förstår, enligt min ringa uppfattning, inte riktigt hur farlig hovrättens dom egentligen är.
Dessutom skjuter man budbäraren. Tingsrätten hade nämligen integritet och proffessionalism nog att inte låta moralfloskler och indignation fördunkla sitt omdömde utan följde de instruktioner som lagen gett dom. Dom gjorde sitt jobb. Har man synpunkter på det så ska man inte kalla dom för "idioter" eller "inkompetenta", utan ändra de regler som dom spelade efter - och som hovrätten däremot inte hade tillräcklig heder att göra.
PS: Jag pysslar inte alls med sado-machostistisk sex. Jag skrev det där ovan för att få dig att vakna till litegrann. ;)