webForumDet fria alternativet

De s.k. "Muhammed-kariktatyrerna"

Politik & samhälle

454 svar · 22 879 visningar · startad av sabbacus · sida 9 av 23

Frågan, av sabbacus

Det verkar bli ett rejält rabalder om det här om man får läsa kvällspressen. Min fråga: Jag har inte sett bilderna. Någon som har en länk till ett ställe där man kan se de så man kan få en uppfattning om vad som startat det hela?

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan apr. 20022 743 inlägg
#161

HiDensity skrev:

Flaggbränningen förstår jag inte varför den är så hemsk, det är en symbolisk handling för att visa misstycke. En tradition i den delen av världen att visa det på det sättet. En rätt ofarlig handling i min mening.

Åter igen pastar du in en utomordentlig länk!

Precis som det är tradition att göra karikatyrer av kända personligheter här hos oss?

Skulle inte vilja påstå att det är en ofarlig handling att bränna en flagga enligt våra traditioner. Flaggan är det "heliga" vi har och den får självklart inte vanäras och speciellt inte brännas. Den får ju inte ens nudda marken när den hissas och sänks.

Medlem sedan dec. 20051 420 inlägg
#162

Poffe skrev:

Flaggan är det "heliga" vi har och den får självklart inte vanäras och speciellt inte brännas. Den får ju inte ens nudda marken när den hissas och sänks.

Vad jag vet har vi svenskar aldrig varit särskilt nationalistiska. Vi firar ju inte ens vår egen nationaldag. För min egen del så är svenska flaggan som vilket varumärke som helst. Är säkert olika det där.

Medlem sedan nov. 20021 222 inlägg
#163

Suck, de muslimer som reagerar så starkt är fan sjuka i huvudet. Jag skiter i vad det står i koranen, man måste kunna tåla att man skämtar om deras gud fast att det inte är tillåtet enligt koranen!

Medlem sedan jan. 2004678 inlägg
#164

HiDensity skrev:

Då har du säkert inte har något emot att andra länder buntar ihop dig med huliganerna som slog sönder Göteborg City under topmötet där?

"-Usch vad ocivilicerade dom är, dom där svenskarna!"

När Lord_Pingu sa dom så tror jag nog att han menade dom extremister som håller på och bränner nerbyggnader osv och inte alla muslimer.
Folk som buntar ihop alla svenskar och säger att alla slog sönder Göteborg gör ju fel, precis som om man säger att alla muslimer gör fel just nu.

Men nu blev det ganska off topic. Tycker bara att det var onödigt av dig att anklaga honom för att generallisera när jag inte tror att han gjorde det.

Fia skrev:

Ja, för danskarna, liksom svenskarna visar vörnad för flaggan varje dag i sina böner till staten och älskar flaggan mer än sitt eget liv. Tjena.

Så långt går vi kanske inte men jag tycker som Poffe, flaggan är ju ändå en fin symbol. Jag är väldigt noggran med hur jag viker den när jag halar den och den får aldrig nudda marken när den halas och hissas. Men visst kan jag hålla med om att det är svårt för oss att förstå då vi inte har något riktigt att jämföra med.

Poffe skrev:

HiDensity skrev:

Flaggbränningen förstår jag inte varför den är så hemsk, det är en symbolisk handling för att visa misstycke. En tradition i den delen av världen att visa det på det sättet. En rätt ofarlig handling i min mening.

Åter igen pastar du in en utomordentlig länk!

Precis som det är tradition att göra karikatyrer av kända personligheter här hos oss?

Så sant så sant. :)

Medlem sedan jan. 20001 372 inlägg
#165

Hade bilderna publicerats i någon tidning i de muslimska länderna så hade jag inte tyckt det vart så konstigt med all uppståndelse men nu är det ju publicerat "här i väst" och jag ser inte varför västvärlden skall rätta sig efter och respektera den muslimska världen när de uppenbarligen inte respekterar oss.

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#166

HiDensity skrev:

...

Hörru, svara nu på UlfTs fråga, exakt vilken lag är det du menar som hindrar "extremister på vår sida från att bränna muslimska länders flaggor"?!

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#167

DavidB skrev:

Hade bilderna publicerats i någon tidning i de muslimska länderna så hade jag inte tyckt det vart så konstigt med all uppståndelse men nu är det ju publicerat "här i väst"

Jo, men bakåtsträvande muslimska krafter i Danmark som känner sig förfördelade såg till att åka på en turné i sina forna hemländer och piska upp en hatstämning mot det land som tagit emot dom som gäster, det är ju inte så att palistinska AK47-viftare läser Jyllandsposten regelbundet, "danska" imamer såg till att "det fruktansvärda" publiceringsbrottet blev allmän kännedom i den muslimska världen, det är därför reaktionerna kommer först nu, eftersom det tog lite tid att åka runt och hetsa fram den anti-danska stämningen.

och jag ser inte varför västvärlden skall rätta sig efter och respektera den muslimska världen när de uppenbarligen inte respekterar oss.

Självklart ska vi inte göra det, respekt är något man förtjänar och att bränna våra flaggor och ambassader samtidigt som man glatt tar emot vårt bistånd är inte rätt sätt att vinna respekt.

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#168

HiDensity skrev:

Du kunde ju ha läst meningen efter, eller orkade du inte?

Jo, med det är irrelevant, fastän du inte verkar förstå det. Det är muslimer som bränner flaggor, ambassader och dansk-dockor. Muslimer och tillika extremister. Men fortfarande muslimer. Punkt.

Jag håller med Kapten Haddock till 100% i det här ämnet, vilket gudarna (?) ska veta att det inte är ofta det händer. Jag tar starkt avstånd från all form av religion och speciellt fanatisk övertygelse, oavsett vilken sida på skalan den befinner sig på. Gillar ni inte bilderna, titta inte på dem. Ryck på axlarna och säg "Äh, de tror ju inte på min Gud eller profet ändå", precis som vi gör när de ligger med rumpan i vädret och ber i samma väderstreck. Det verkar ju helt tossigt, tycker vissa.

Det finns dödsmetalband som på sina omslag och posters använder nunnor som onanerar med jesusbeprydda krucifix, filmer som gör narr av alla möjliga gudar, sändebud och profeter ("Dogma", någon?), serier, böcker, tidningar.. ja, egentligen på alla sätt man kan uttrycka sig har vi i århundraden roat oss med att skoja med varandras religioner till höger och vänster, och inte bara från västvärlden. På grund av samma sak som du, som Islam's politiskt mest korrekta försvarare, håller så högt; friheten att göra det. Vi får göra det, vi kan göra det och ingen ska väl få säga åt oss att vi inte ska göra det. Jag tror på en sak, du tror på en annan. Fine.

Men nu är det såhär att Islam inte direkt är känd för att vara den mest.. ja, vad ska vi säga.. "fria" religionen världen har skådat. Mycket som förknippas med Islam är enligt mig rent människoförtryck och tar man en snabb koll på hur de staterna i regel ställer sig till t.ex. det som är våra självklara mänskliga rättigheter, så måste man vara minst lika fanatisk som de där maskingevärsviftande hardcore-mussorna som bränner ambassader hejvilt, för att inte se att religionen faktiskt är en dammig avkomma av något som skapades för att utöva makt över människor. För att skapa en lojalitet mot ett gemensamt mål och en stark övertygelse att man har rätt. Motivation hos ett folk är mycket viktigt i krigstid. Se bara hur USA ser ut. Du proklamerar själv detta med megafon i andra trådar, ser du inte likheten?

Kristendomen, skit. Islam, skit. Så, färdigt. Jag tycker lika illa om båda. Men om jag får välja, så väljer jag inte att stödja en religion som på senare år mer eller mindre har blivit ett legitimt skynke att föra religöst krig bakom, enbart på grund av en påhittad historia nedplitad i en bok.

Vissa amerikanare invaderar länder för olja och pengar. Vissa muslimer bränner ambassader och fäller skyskrapor på grund av karikatyrer och trosövertygelse. Vad är värst, tycker du?

Medlem sedan dec. 20051 420 inlägg
#169

OveRRidE skrev:

Det är muslimer som bränner flaggor, ambassader och dansk-dockor. Muslimer och tillika extremister. Men fortfarande muslimer. Punkt.

Det är som att kalla AFA för socialister, typ... eller fotbollshuliganer för supportrar... dvs. idiotiskt.

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#170

HiDensity skrev:

Det är som att kalla AFA för socialister, typ... eller fotbollshuliganer för supportrar... dvs. idiotiskt.

Så, de är inte muslimer? Vad är de då? :q

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#171

sgtpepper skrev:

Jo, men bakåtsträvande muslimska krafter i Danmark som känner sig förfördelade såg till att åka på en turné i sina forna hemländer och piska upp en hatstämning mot det land som tagit emot dom som gäster

Tydligen var de oroliga för att bilderna inte skulle vara tillräckliga för att piska upp stämningen, så de bifogade några fler bilder som aldrig har publicerats i Jyllandsposten: http://bibelen.blogspot.com/2006/01/imams-showed-pedophile-mohamed.html

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#172

joel_joel88 skrev:

Suck, de muslimer som reagerar så starkt är fan sjuka i huvudet. Jag skiter i vad det står i koranen, man måste kunna tåla att man skämtar om deras gud fast att det inte är tillåtet enligt koranen!

För dem som tror på gud är karikatyrerna detsamma som det vore för dig att slänga upp din morsa i erotiska positioner i ett utvik som sen delas ut bland alla dina skolkamrater. Jag antar att du skulle bli förbannad du med, även om du antagligen inte skulle ge dig till att bränna ambassader för det. Det handlar inte om att följa en text i en bok till punkt och pricka, det handlar om något som är heligt för dem. Att sen en pytteliten klick fanatiker piskar upp stämningen betyder inte att samtliga ens håller med. Även om de som tror på gud (ja, det är samma gud som de kristna) blivit gravt förolämpade är det bara den pyttelilla klicken av dem ens reagerat.

Det som jag tycker är allra tristastes av det här är att "vi" är så snabba med våra fördomar och radar upp det ena med det andra som vi menar att "Islam" står för (förtryck m.m), när vi själva inte är särskilt duktiga på rättvisa och empati, vilket visar sig med all tydlighet inte minst i debatterna här på wF. Det är så att man skäms.

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#173

Fia skrev:

Inse att vi inte har något att jämföra med i vår kultur. Det är därför det är svårt att förstå.

Word!

Fast den brist på empati/insikt/öppna ögon som så tydligt nu visar sig i de nordiska länderna samt präktighet (de får ju bidrag från oss, så vi kan väl göra vad fan vi vill???) kanske förhoppningsvis får sig en känga nu. Kanske dags att inse att världen är lite större och annorlunda än vad vi trott?

Medlem sedan dec. 2005655 inlägg
#174

joel_joel88 skrev:

Suck, de muslimer som reagerar så starkt är fan sjuka i huvudet. Jag skiter i vad det står i koranen, man måste kunna tåla att man skämtar om deras gud fast att det inte är tillåtet enligt koranen!

Muhammed är profeten, Allah är deras gud. Så fel där också. Försök igen när du har lite solidare argument att presentera.

Medlem sedan maj 20007 492 inlägg
#175

Det va en gång en väldigt religös snubbe som bodde i en liten by nära vattnet.
En gång blev det översvämning i byn och folk började fly i båtar.
Den religösa mannen stog på sitt tak medan vattnet bara steg.
1 båt kom för att ta up mannen - jalla, jalla hoppa på
men mannen sa bara NEJ jag vägrar, gud kommer hjälpa mig.
Nu var vattnet upp till bröstet då kom en till båt - jalla, jalla hoppa på
men mannen sa bara NEJ jag är en trogen muslim gud kommer hjälpa mig.
Efter en tid gav dom upp å åkte iväg.
Vattnet va nu upp till hakan men som tur är så fick en snubbe på en båt syn på honom - Jalla, jalla hoppa på vi måste dra men han svara NEJ gud kommer hjälpa mig.
Efter en stund kunde dem inte vänta mer, och åkte iväg.
Vattnet steg å den religösa mannen drunknade. När han kom upp till gud frågade han den religösa mannen - Hur har ditt liv varit?

- Jo ganska ok.
- Va bra, har du några frågor? Frågade gud
- Ja, gud varför hjälpte du inte mig, jag har varit trogen hela mitt liv.
- Men din dumma idiot jag skickade ju 3 båtar men du vägra gå på!

jjj

Medlem sedan jan. 2006600 inlägg
#176

PeW skrev:

Word!

Fast den brist på empati/insikt/öppna ögon som så tydligt nu visar sig i de nordiska länderna samt präktighet (de får ju bidrag från oss, så vi kan väl göra vad fan vi vill???) kanske förhoppningsvis får sig en känga nu. Kanske dags att inse att världen är lite större och annorlunda än vad vi trott?

Världen är mera förtryckt, regressiv och fast i medeltiden än vi trott ja.
Ser inte varför vi ska visa nån respekt överhuvudtaget emot dessa personer?

Men vad jag ser när dom kritiseras så är en massa personer som kommer ur träverket, hoppar in debatten och påstår att vi drar alla muslimer över en kam, vilket visar inget annat än att dom måste få kontakt med verkligheten, alla här fattar det redan! Det räcker med att använda korrekt grammatik för att få deras detektor att börja yla.

Det kommer inte att stoppa en endaste person från att med all rätt kritisera dessa personer och också religionen själv för den är i grunden hatiskt och skapar klyftor mellan människor, likaså kristendomen(borde inte behöva nämna kristendomen men gör man inte det så kanske man blir påhoppad).

Citerar en muslim som sade sanningens ord!

The belief that you may not make images of Muhammed on pain of death is not a belief that deserves even a modicum of respect.

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#177

Fia skrev:

Inse att vi inte har något att jämföra med i vår kultur. Det är därför det är svårt att förstå.

Men for hilvede..

Om man vänder på det där resonemanget, vad blir det då? Borde inte de också försöka förstå? Men ack nej, inte de stackars muslimerna. Varför har religion företräde på tolkningsrätten?

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#178

Det finns många som förstår. Men det är inte de vi ser i tidningarna.

Medlem sedan juli 20033 147 inlägg
#179

Det finns verkligen ett behov hos människor här på webForum att ha en bestämd åsikt om allting.
Själv är jag väldigt kluven. Jag förstår att muslimer blir arga, men jag sympatiserar inte med dem som tar till våld för att visa det.
Samtidigt tycker jag är yttrandefriheten är bland det viktigaste som finns.

Det Jyllandsposten har gjort är dock förkastligt och omoraliskt.

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#180

Rikard skrev:

Det finns många som förstår. Men det är inte de vi ser i tidningarna.

Nej, och?

Alla muslimer är inte terrorister, jag vet. Däremot finns det uppenbarligen en stark tendens att agera terrorist om man är muslim. HiDensity gjorde liknelsen att man likaväl kan kalla AFA för socialister eller fotbollshuliganer för supportrar. Men varken AFA eller Black Army har mig veterligen startat några krig än. Det har däremot religion gjort. Väldigt många gånger.

267 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
120 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
144 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)