Kanske är lite sent, men jag sitter med ett arbete om träningslära för tillfället - och hittade följande länk. Kanske är något att registrera sig för?
http://www.musclemedia.com/articles/v97/muscle_building.asp
:)
106 svar · 16 294 visningar · startad av AndreasC · sida 3 av 6
Hejsan allihopa. Jag har ett stort problem och jag måste bara skriva om det här och hoppas att någon kan hjälpa mig lite :) Jag har alltid haft problem med min extremt låga vikt. Jag är snart 21 år, 183 cm lång och väger ca 55 Kg. Ja, ni kan föreställa er hur smal jag är. Jag har sett människor i min ålder och tom äldre som är lika smala och tom smalare, men jag känner att jag inte kan hantera min
Läs frågan i sin helhet →Kanske är lite sent, men jag sitter med ett arbete om träningslära för tillfället - och hittade följande länk. Kanske är något att registrera sig för?
http://www.musclemedia.com/articles/v97/muscle_building.asp
:)
Måsta bara skriva...
AndreasC: ska vi byta? Du kan få 5-6kb av mig. ;)
Ska du träna, så träna hela kroppen. Jag tycker inte att du skall sikta på någon särskild del, att bli kraftig i överkroppen eller dylikt. Kör en alroundträning, det gör jag när jag tränar (de få gånger det inträffar. :e ) och det fungerar utmärkt. Satsar förövrigt på att tappa några kilo så jag inte har lika mycket att släpa runt på när jag ska kuta Göteborgsvarvet. :e
Gammal tråd. Jag har lagt på mig 14 kg sedan jag senast skrev i den här tråden(jag låg och flummade på 60 kg då).. ska upp 7 kg till de närmaste 4-5 månaderna.. ;)
Måste också dissa en grej jag skrev:
Matti skrev:
När man äter regelbundet säg 8 gånger så hålls förbränningen uppe gentemot om man bara äter 2 gånger per dag. Då får kroppen svårare att bearbeta och det tar längre tid.
Jepp
Det där är fel. Förbränningen påverkas inte nämnvärt av att man äter t.ex. 6 måltider per dag jämfört med 3 måltider / dag, däremot finns det en del andra fördelar med att äta ofta.
14 Kg ??? :) Muskler eller fett? Inte menat som att vara oförskämt på något sätt men jag måste bara fråga :)
Muskler eller fett?
Kombination av de båda. Ingen som är ren lägger på sig 14 kg vikt som bara består av muskler under ett år.. Fast inse att att 10-15 kg under ett år inte är speciellt mycket när man startar från en så låg nivå som jag gjorde. Om du ser mig på gatan lär det knappt synas att jag styrketränar. Det är också en av anledningarna till varför jag nu tänker gå upp lite till, det är svårt att bli övertyga folk IRL om att man vet vad man snackar om när man ser ut som skit.. ;)
Jao.. känner även jag att jag är i stort behov av å gå upp i vikt..
Är runt 185 å väger mellan 70-75 kg..
men tycker det verkar lite skämmigt å gå till gymmet.. ja menar där står alla biffar på 130 kg å lyfter vikter som jag inte ens kan lyfta i min drömmar :)
gå upp... fan jag går upp 3kg bara jag tänker på ett glas vatten =( , nån som vill ha ett överskott på 20kg?? =)
<-- tränar simning 11 ggr i veckan och styrketränar 2 ggr... Har bra kondition, mår bra, och håller en bra vikt. Möjligtvis har jag stannat en del i längen pga all träning men å andra sidan tävlar jag på elit nivå ;)
#L# skrev:
Jao.. känner även jag att jag är i stort behov av å gå upp i vikt..
Är runt 185 å väger mellan 70-75 kg..
men tycker det verkar lite skämmigt å gå till gymmet.. ja menar där står alla biffar på 130 kg å lyfter vikter som jag inte ens kan lyfta i min drömmar :)
Och hur tror du dom har blivit stora :q glöm "knarket"
Inte av att skämmas för att någon som har tränat "halva livet" lyfter mera åtminstonde.
Så iväg till gymmet med dig :)
p.s. Kanske en idé att undvika dom värsta "byggargymmen" till att börja med, om det käns jobbig att vara "minst på gymmet" ;)
#L# skrev:
Jao.. känner även jag att jag är i stort behov av å gå upp i vikt..
Är runt 185 å väger mellan 70-75 kg..
men tycker det verkar lite skämmigt å gå till gymmet.. ja menar där står alla biffar på 130 kg å lyfter vikter som jag inte ens kan lyfta i min drömmar :)
Alla är barn i början ;)
Skämt åsido...
Det är faktiskt en fördel att gå till sådana ställen där dom "stora pojkarna" leker.
Du kan få proffsiga tips, råd och hjälp av folk som vet vad dom pratar om.
Dessutom så märker man om dom och stället är seriösa väldigt fort...
Får du hjälp på ett kamratligt sätt = seriösa.
Sen att man kan bli lite små mobbad hör till, det lättar upp lite. ;)
jag är 1.82 lång har tagit mig upp till 70kg nu :)
jag tränar för att slippa plågas lika mycket i början av lumpen och det verkar funka
Grattis :)
Något som inte nämts men som jag tycker är viktigt är att ha någon att gå till gymet med, gärna någon som tränat förr och har självdiciplin. Det är viktigt att man håller strikt på vilka dagar man ska träna och när man är där så ska man träna och inget annat. Då är det mycket lättare om man har någon som kan peppa en och dra med en dom dagar det känns lite segare, dessutom är det mycket roligare att träna två!
Personligen tycker jag illa om att träna ihop med någon, jag blir så fokuserad på att träna att jag nog är mest otrevlig om folk försöker prata med mig undertiden. Däremot behöver jag någon som drar iväg mig till gymmet, för det är sålätt så lätt att skita i det för man e lite trött... hmm, skall nog träna idag känns det som.
Jag gick upp 13kg på 10 mån.. :)
Så här gjorde jag:
• Massor av husmanskost + 4 timmar i gymmet/4 dagar i veckan.
- ca 10-12 potatisar, kött, kyckling, grönsaker och fettsnål sås.. ;)
- Ångkokt grönsaksmix som mellanmål. (koka inte!)
- Få set/reps med mycket tunga vikter i gymmet. (stretchingen är mycket viktig!)
• Löpning med vikter.
- Ville få bättre kondition också, viktsele + vikter runt handleder och vrister.
• Simning, 1/vecka.
- Hitta på egna simsätt som aktiverar de muskelgrupper du vill träna, ser grymt löjligt ut med ger massor!
Det enda tillskottet jag käkade var vanliga vitaminer.
Under träningspasset drack jag massor av vatten varvat med energi-dricka och power-bars.
Vill man så kan man, allt sitter i huvvet.. ;) §jr
Palle skrev:
Vill man så kan man, allt sitter i huvvet.. ;) §jr
Inte alltid, det kan bero på vilken sorts "kropp" man har, det är inte alltid att man har lätt att bygga muskler...
obelix skrev:
Inte alltid, det kan bero på vilken sorts "kropp" man har, det är inte alltid att man har lätt att bygga muskler...
Nope, det är aldrig lätt för alla. Men det går med hårt arbete och tålamod.
Jag har sett många exempel på killar som biffat till sig ordentligt utan minsta lilla hjälp från Mr DNA. ;)
Äsch, muskelbiffarna får väl se ut som de vill, samtidigt som jag likväl kan fortsätta vara smal? Jag är knappast ledsen över att jag kan verka som en tunnis vid första ögonkastet.
Det finns så många andra saker som man kan göra för att ta igen de 'förlorade' bitarna som en smal kropp kan utgöra; ett par års Judoträning, en vältränad charm och naturellt självförtroende. ;)
Hejsan!
Det låter nästan som om du skulle ha problem med ämnesomsättningen eller hypofysen.
Jag måste dock tillägga att jag inte är någon läkare eller så.
Hur man kontrollerar ämnesomsättning gör man med enkelt blodprov på vårdcentralen eller hos sin husläkare.
Så kan det kan ju vara ett tips att kolla läget lite på värdena hur det ser ut, för om du har problem med ämnesomsättningen så kan man i princip äta hur mycket som helst och inte få några spår av det som helst (dvs kilon).
Jag lyckades sabba hela min vikt/kropp genom två intensiva hormonbehandlingar (IVF)och jag har fortfarande inte återhämtat mig (dvs fått tebax min kropp).
Jag önskar dig all lycka!
Kram M