------------------
"Maybe there is no actual place called hell. Maybe hell is just having to listen to our grandparents breathe through their noses when they're eating sandwiches."
- Jim Carey
vad gör 2 kärleksfulla personer av samma kön sämre föräldrar än 2 av olika?
------------------
"Maybe there is no actual place called hell. Maybe hell is just having to listen to our grandparents breathe through their noses when they're eating sandwiches."
- Jim Carey
En motsättning enligt mig är när barnet i fråga börjar skolan och kompisarna kanske stöter bort ungen.
Jag betvivlar inte att barnet får lika mycket kärlek som ett barn i en "normal" familj, men om naturen ville ha det såhär, hade väl alla fötts som hermafroditer???
------------------
Bättre en kniv i handen än två i ryggen!
varför prisas "grundfamiljen" hela tiden? vad säger att ungen får mer kärlek i en sån? vad är en "perfekt" familj? mamma, pappa, tjej, kille?
om man kan få barn att förstå att det inte är onormalt med homosexuealitet kommer det inte förekomma utfryning alt. mobbning. och jag tror ungar är mer toleranta än vad man tror.
det var en underökning (sifo) för 1 år sedan kanske där dom undersökte (nähä?) hur bra barn till homosexuella blivit behandlade i samhället, resultatet var helt klart att dom flesta blivit accepterade.
samhället må kanske inte vara moget för rätten till adoption för homosexuella än, men det blir bättre tro mig, jag vet (delvis) och jag hoppas att få se en lag om rätten till adoption för homosexuella snart.
vad tänker ni om bisexuella då? om han/hon lever i ett förhållande med en partner av motsatt kön, ska dom få adoptera? med hu, tänk om dom skiljer sig och mamman/pappan går in i ett partnerskap me en person av samma kön, ska dom sno ungen från dom då?
------------------ Det finns ingen mening du svarar på det, allt som behövts sägas har redan blivit sagt.
jabbalizer>>om naturen hade velat att alla skulle vara hetersexuella hade väl alla fötts som det då? homosexualitet har alltid funnits i alla kulturer och bland olika arter.
När det gäller risk för mobbnings-aspekten av det hela beror så är det väl ändå mobbingen man ska attackera?? inte mobboffret (vilket det faktiskt blir i det här fallet). Hur kan man bara skylla på det? Folk blir mobbade hela tiden fast det inte har homosexuella föräldrar, mobbarna är de som har problem, de bör få hjälp, inte användas som ursäkt till varför homosexuella inte ska få skaffa barn.
Det är riktigt otäckt när folk använder det som ursäkt...kärleksfulla föräldrar är kärleksfulla föräldrar. Jag tror inte att homosexuella blir bättre eller sämre föräldrar än någon annan, möjligen bättre då de förhoppningsvis lär sina barn mer tolerans än vad vissa härinne verkar ha.
Vad är det som är sååå skrämmande med homosexuella? Herregud..är ni inte säkra på er egen sexualitet eller? Tror ni att dessa barn till homosexuella kommer att "smitta" era barn? Undrar förresten hur det skulle se ut om ni blev föräldrar till ett homosexuellt barn, stackars unge.
Usch, har ingen lust att gå på tå kring detta ämne, har gjort det förr och ingen lyssnar ändå på argumenten man kommer med, man kan säga vad som helso och totalt bryta ner någons argument men i nästa inlägg skriver den samma sak igen. Rädsla är vad det handlar om här, väx upp!
------------------
"Den som kommer med dåliga argument bekämpar man bäst genom att låta honom prata på" //Alec Guinness
jabbalizer>>Barn mobbas för allt möjligt, om det så är glasögon, vikten, eller homosexuella föräldrar. Du säger att du inte betvivlar att barnet får kärlek..dåså, ett barn som får kärlek i hemmet klarar motgångar bättre. Om naturen får bestämma? Vad bestämmer naturen nuförtiden? Tydligen kan människan ha känslor för en av samma kön och ha lusten att skaffa barn, det är väl då naturligt? Vi är väl inte kopior av varandra??!
------------------
... the cruelty that goes under the barbarous regime we call
civilisation.
Thomas Hardy (1840-1928)
Ett barn som är så litet och inte har något att säga till om ska inte heller tvingas in i en homosexuell familj.
Och varför skulle inte ett barn vilja det? Betänkt nu att den förmodligen skulle bli uppfostrade av mer toleranta föräldrar än du tydligen har blivit.
Vem väljer sin familj? Inget absolut inget garanterar att ett barn till homosexuella föräldrar skulle få mindre kärlek eller tas hand om sämre. Det enda -och det verkar ju ni hålla med om- är ju att samhället kan bemöta detta med fördomar som får barnet att må dåligt och bli utstött...så gör något åt dessa fördomar då! Sluta döm och öppna era sinnen lite, stöt inte ut dessa barn, se till att andra inte gör det, våga säg ifrån till mobbing och lär andra att göra detsamma.
Jag tror att ni tar mobbingen som orsak och ursäkt för er egen homofobi, ni vågar inte erkänna att ni är rädda för "dem" så ni skyller på att resten av samhället är det också.
Ta ert ansvar istället!
------------------
"Den som kommer med dåliga argument bekämpar man bäst genom att låta honom prata på" //Alec Guinness
Jag tror att ni tar mobbingen som orsak och ursäkt för er egen homofobi, ni vågar inte erkänna att ni är rädda för "dem" så ni skyller på att resten av samhället är det också.
Ta ert ansvar istället!
Jag vågar erkänna att jag tycker att det är så fett äckligt och stört.
Och jag tycker absolut inte att homosexuella ska få adoptera.
Det kan hända att det beror på min extrema homofobi men det är iallfall min åsikt.
Det finns dock ett seriöst argument mot homoadoption: ett barn behöver både en manlig och en kvinnlig förebild.
Men då säger jag så här:
Varför måste den förebilden nödvänligtvis vara en av föräldrarna?
Det finns många barn vars ena förälder kanske dog tidigt eller inte ville ha med barnet att göra, etc.
Jag tror att den förebilden mycket väl kan vara en nära vän till föräldrarna.
WestCoast>>Precis, och iom det erkännandet säger du också att man inte kan lyssna på dig, inte seriöst, för om hatet fick styra skulle det se för jävligt ut :)
Så ni homomotståndare kan inte vinna :e..ni gör bara bort er när ni försöker.
Sen kan man ju fråga, varför stör det dig? Du behöver ju inte ha sex med killar eller hur?
------------------
"Den som kommer med dåliga argument bekämpar man bäst genom att låta honom prata på" //Alec Guinness
Jag vågar erkänna att jag tycker att det är så fett äckligt och stört.
Barn brukar prata om tjej- och killbaciller. Men när barnen når en viss ålder så ändrar de uppfattning och börjar istället tycka att det inte är äckligt att kyssa någon... ;)
Det är bara det att de som är hetrosexuella aldrig känner en dragning till det egna könet. Så om de bara lyssnar till sina känslor och inte till logiken så kommer de att tycka att det är äckligt.