tydal skrev:
OveRRidE skrev:
utan snarare att vi väljer att göra så lite för att stoppa det.
Och det gör inte kvinnor då, menar du?
Ursäkta? Kämpar inte kvinnor för sina rättigheter tillräckligt, eller vad försöker du komma fram till?
Web-Tor skrev:
Du verkar tro att det bara finns en sorts antifeminist och de är kvinnohatande mansgrisar. Den bilden är naturligtvis lika fel som bilden av en feminist som någon som vill kastrera alla män. Det finns faktiskt antifeminister som anser att kvinnor blir förtryckta i samhället.
Det finns inga antifeminister som kan kalla sig feminister. Jag har således även mycket svårt att förstå hur en antifeminist kan säga sig kämpa för kvinnors rättigheter, när hela tankesättet är till för att kritisera feminismen (och enligt mig också kvinnors kamp). Det går liksom inte ihop sig. Om man är mån om kvinnors lika rätt som män i samhället, då är man inte antifeminist, så enkelt är det bara, och den punkten kommer jag aldrig att släppa på. Jag har pratat med alltför många skitskallar som utger sig för att vara antifeminister, men som egentligen bara uppfattar feminister som ett stökigt element som måste tystas.
fiddler skrev:
Hur är det egentligen, du som sitter med all kunskap i ämnet, är antifeminister för kvinnomisshandel? Jag trodde bara de slogs mot sin egen nidbild av feminismen, men jag kan ju ha fel.
Jag har aldrig påstått mig att kunna allt som bör vetas i sådana här frågor, men om du anser att jag gör det, så ser jag väl det som en komplimang?
fiddler skrev:
Hur ser du på en sån som mig som bara är en enkel humanist som anser att våld mot människor är bland det värsta som finns?
Vad vill du att jag skall svara? Att du är en hemsk antifeminist som borde dö? Nej, du är säkerligen en jättehumanist och jag respekterar detta likväl som jag fortsätter att poängtera (för det är det du vill komma fram till) att jag anser att våldet mot kvinnor bör prioriteras. Givetvis är alla emot våld, jag också, även om jag ibland vill slå en och annan antifeminist i huvudet.
phorpher skrev:
Det är inte konstigt att det finns människor som börjar kalla sig antifeminister. De reagerar på den lilla klick extremister inom feminismen som mer eller mindre "hatar" män.
Men öppna ögonen! Det är väl inte så jävla konstigt att feminister idag måste bli mer hårdnackade för att höras överhuvudtaget. Hur lätt tror du det är att driva sakfrågor när det enda alla gör är att kalla en för rödstrumpa, manshatare och bushflata för att man står upp för tjejer i samhället? Stämpeln kom inte dit för att feministerna var för radikala, den kom dit för att feminister var feminister och för att de helst plötsligt blev en grupp som krävde rättigheter. Dessutom, du skriver att 'det är inte konstigt att folk börjar kalla sig antifeminister', är det någon slags indikation på att man skall bli antifeminist om man tycker att feminister är för högljudda?
Tor skrev:
Som jag har uppfattat feminismen så vill man där enbart åtgärda punkt 1 och 3.
Feminismen vill åtgärda punkt 1 och 3 i första hand för de är i prioritet överordnade samma och liknande frågor för män.
Som jag så många gånger att jag inte ens kan räkna dem alla har förklarat tidigare, kvinnosaksfrågan är för kvinnor viktigare eftersom orättvisorna för kvinnor är större än för män inom dessa områden. Kommer jämställdhet för kvinnor så kommer den för män också, det är jag helt övertygad om. Så sluta spalta upp domedagsscenarion där kvinnan utrotar mannen och allt vad det liknas vid.
Nu vill jag att alla skall läsa följande citat:
Gladh skrev:
och så är folk förundrade att det inte finns fler kvinnor på maktpositioner.
Så, om jag förstår dig rätt, så menar du alltså att kvinnor inte bör ha ledande positioner om de vill vara med och bestämma? Jag tror det där var bland det värsta skitsnack jag någonsin läst i hela det här forumets historia av jämställdhetsdiskussioner, med vissa självklara undantag givetvis. Det trodde jag faktiskt aldrig att jag skulle få läsa.
Men å andra sidan, det är skönt att äntligen få rätt om att det kanske inte finns så många som verkligen bryr sig om kvinnors rättigheter här inne som de påstår sig göra. :OO