webForumDet fria alternativet

Mansskatt

Politik & samhälle

124 svar · 3 005 visningar · startad av fiddler · sida 3 av 7

Frågan, av fiddler

Gudrun S. har just kommit med ett förslag om en speciell "mansskatt" i ett slags kollektivt ansvarstagande mot kvinnomisshandel. Alla män skulle alltså betala skatt pga att många män misshandlar kvinnor. Är det rätt sätt att komma tillrätta med ett svårt och stort problem?

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#41

Vad menar du, Tor?

Medlem sedan feb. 20002 300 inlägg
#42

OveRRidE skrev:

Phorpher skrev:

Alla män är inte våldsmän

Som ett brev på posten. ;)

Det har jag inte påstått heller och gör fortfarande inte.

Nej, jag vet att du inte påstått det men läser man mellan raderna i de citat som Gudrun uttalat så är det svårt att inte få uppfattningen att alla män är våldsmän och därmed borde betala skatt för att kompensera förtryckta kvinnor.

SR.se skrev:

Några mer konkreta svar ges inte för närvarande men att män som grupp ska betala är inte konstigare än att fattiga och rika bidrar med olika mycket i skatt anser Gudrun Schyman.

Genom det här förslaget så kommer man överhuvudtaget inte vidare i vad "feminismen" egentligen handlar om. Ingen kan komma och påstå att det inte råder ojämlikhet män och kvinnor emellan i världen men att generalisera alla män som en grupp och ge dem någon typ av straffavgift för att de är just män är helt fel väg att gå. Det handlar om att få bort det strukturella förtrycket mot kvinnor inom t.ex. styrelser och löner och inget annat.

"Lika lön för lika arbete oavsett kön"

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#43

nitro2k01 skrev:

Vad menar du, Tor?

Fiddler undrade varför OveRRidE trodde att meningen med tråden var att tycka synd om män. Han hänvisade då till vad vissa personer skrivit i tråden. Jag ville poängtera att dessa inlägg inkommit efter det att tråden skapades och därmen inte nödvändigtvis hade med trådskaparens syfte att göra. :)

Trådskaparens syfte är ganska klart:

fiddler skrev:

Är det rätt sätt att komma tillrätta med ett svårt och stort problem?

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#44

OveRRidE skrev:

Min åsikt är visst; whatever it takes. Bara folk förstår att det faktiskt inte går att blunda längre.

Tror du att det är en lösning? Våldsmän skulle säkert utnyttja manskatten för att dämpa sin känsla av skuld istället - "Nu finns det ju ett fack dit pengar placeras för att lösa(?) problemen." Nej, om något så en skatt som alla betalar och som kompenserar alla, oavsett kön!

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#45

OveRRidE »

Så här skriver du i ditt första inlägg i tråden:

OveRRidE skrev:

Nej, med seriöst. Har du någon källa eller något slags förslagsdokument så att man kan läsa mer? Det låter lite väl tilltaget faktiskt.

Senare skriver du:

OveRRidE skrev:

Min åsikt är visst; whatever it takes. Bara folk förstår att det faktiskt inte går att blunda längre.

Jag undrar vad det var som fick dig att byta åsikt?

Sedan undrar jag vad du menar med "whatever it takes". Skulle du även kunna tänka dig andra former av kollektiv bestraffning av män? Kastrering kanske?

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#46

Ska ge min åsikt. Jag är för den feministiska iden till stor del. Men denna mansskatt är fel av en anledning:

Den hjälper inte motm våldtäkter och misshandel av kvinnor!

Medlem sedan dec. 2002529 inlägg
#47

Om man nu har en familj med gemensam ekonomi. Vem drabbas då av skatten? Bara mannen?
Ett mycket underligt förslag. Gör människan -allt- för att synas i media?

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#48

Phorpher skrev:

Nej, jag vet att du inte påstått det men läser man mellan raderna i de citat som Gudrun uttalat så är det svårt att inte få uppfattningen att alla män är våldsmän och därmed borde betala skatt för att kompensera förtryckta kvinnor.

Det är ju det som är problemet. Läs inte mellan raderna. Försök att förstå problemet ur kvinnors synvinkel istället.

Jag motiverar min inställning till den här frågan som en slags väckarklocka. En väckarklocka som slår så hårt i huvudet på alla idioter som kallar sig 'antifeminister' att de kanske förstår vad det handlar om och att det kanske är dags att se till att få slut på våldet mot kvinnor (och män). För det kommer inte sluta av sig självt. Öka medvetenheten, gör problemet synligt, få det att svida lite, så att varken du eller jag eller någon annan kille har kvar den oerhört naiva inställningen att 'jag bryr mig minsann inte, för jag har inte gjort nåt', utan istället ser till att reagera, agera och tillsammans komma fram till åtgärder för att stoppa våldet mot kvinnor. Jag anser att en rimlig beskattning kan vara befogad, för pengar är inte värt så mycket för mig att jag inte kan ge dem till kvinnor som behöver dem. Jag är värd att betala det priset och jag anser att alla borde vara det.

Allt jag ser i den här tråden är ett gäng killar som sitter och surar med armarna i kors för att Stål-Gudrun rör om i grytan lite igen. Som bara ser feminister som ett blodtörstigt rävarband som är ute efter att kastrera alla män och göra dem till slavar. Som inte förstår hur frustrerande det kan vara att se sina systrar bli diskriminerade såsom de har blivit i århundraden förut. Som inte känner samma maktlöshet och vrede över att behöva acceptera faktum att kvinnan ses som mindre värd än mannen. Som inte förstår vikten av att fördela resurser på de ställen där det behövs i tid, och som istället försöker rädda alla samtidigt, även de som inte behöver bli räddade. Och det gör mig ledsen och arg och besviken på oss själva i vår generation.

Det handlar om att få bort det strukturella förtrycket mot kvinnor inom t.ex. styrelser och löner och inget annat.

Jag tycker faktiskt att de frågorna är underordnade t.ex. våldtäkter och misshandelsfall mot kvinnor. Men du har givetvis rätt, det är också jätteviktigt.

Tor skrev:

Jag undrar vad det var som fick dig att byta åsikt?

Egentligen ingenting faktiskt. Jag försöker hålla mig neutral till sådana här frågor, men ju mer jag funderar på det och ju mer jag diskuterar med dig, så inser jag att det faktiskt inte kommer hända något såvida man inte ställer sig bakom dem.

Tor skrev:

Sedan undrar jag vad du menar med "whatever it takes". Skulle du även kunna tänka dig andra former av kollektiv bestraffning av män? Kastrering kanske?

Nej, jag tror jag skall starta en skola istället. Den skall heta Skolan för antifeminister som har som enda argument att märka ord och behöver fatta läget. Vi är egentligen på samma nivå Tor, det är bara det att jag säger vad jag tycker och du hymlar med det och gör dig rolig på sådana saker som vi precis såg. Och det är också synd.

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#49

Om du nu är så bra på att säga din åsikt kan du ju svara på frågan också och sluta hymla:

Web-Tor skrev:

Skulle även du kunna tänka dig andra former av kollektiv bestraffning av män som grupp? Kastrering kanske?

Medlem sedan maj 20012 812 inlägg
#50

Jag tycker iden är jättebra, men jag förstår inte varför vi skall stanna vid en sådan enkel sak. Vi kan ju plocka in massor med pengar till staten här (bosse behöver lite att fylla sina hål, för inte trodde ni väl på allvar att de skulle gå till att stoppa misshandlen av kvinnor).

1. De flesta demonstranter i göteborg (som ingick i det våldsamma upploppet) var vänsteraktivister. Det betyder att alla som har åsikter till vänster om Centern borde betala en viss återuppbygnadsskatt efter kravaller som kan komma ifråga.

2. De flesta personer som klottrar på överallt är unga män med en tröja/jacka med huva på, så dessa borde betala en speciell rengöringsavgift så att vi kan få en ren stad.

3. I Landskrona gjordes en undersökning av polisen som sa att 80% av alla brott begicks av albaner. Om vi lägger på en straffskatt på alla albaner så kan landskrona få fler poliser.

4. Det är mest äldre herrar i stora fina bilar som kör förfort i trafiken, alltså borde alla som är över 40 och har en bil som kostat mer än 250.000 betal en speciell skatt som gör att vi kan bygga fartgupp på hela E4:an.

5. Alla med rakat huvud är ju rasister och borde betala en skatt för att ha förbjudna åsikter. Denna skatt skall givetviss användas för att upplysa dessa människor att de har fel.

tänk bara på hur mycket skatt vi kan dra in på rökare och feta som belastar sjukvården. Eller alla de som kör bil, där har vi verkligen många olycker som kan undvikas om de blir beskattade... Men vänta kan vi inte bara beskatta alla för att de lever så försvinner alla problem? Eller har jag missat något?

- M

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#51

Mera sånt herr Gladh. Så att alla förstår hur befängd det är med extraskatter istället för att angripa problemet vid källan.

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#52

Web-Tor skrev:

Kastrering kanske?

Nej. Varför skulle jag (någon?) vilja det och vad har det med saken att göra?

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#53

Gladh »
Vi har ju redan punktskatt på t.ex. cigaretter och bensin. Det fina med den skatten är ju att den enbart drabbar de som röker och använder bensin. En sådan skatt kan ju därmed uppfattas som hyfsat rättvis. Manskatten däremot, skulle ju helt urskillningslöst drabba alla män enbart på grund av sitt kön. Om man är våldtäcktsman eller ägnar hela sitt liv åt att förhindra våld mot kvinnor spelar inte någon roll.

OveRRidE »
Okey, du skulle inte kunna tänka dig kastrering som en kollektiv bestraffningsform. Finns det någon annan form av bestraffning som du tycker skulle passa?

Medlem sedan jan. 20032 850 inlägg
#54

fiddler skrev:

OveRRidE skrev:

fiddler skrev:

Kan vi hålla det som en diskussion kan det bli givande. Blir det ännu en argumentationstråd drar jag mig ur...

Alltså, inte för att vara sån, men vad är en diskussion utan argument? Åsikter utan motiveringar. Klart som korvspad att vi skall argumentera, annars kan vi väl stänga hela politikforumet (igen?) direkt.

Det kanske är mig det är fel på, men jag tycker det är mer givande att diskutera med folk än att argumentera mot dem.

Jag tycker hennes uttalande är genialiskt i.o.m att det för debatten in i rampljuset där den hör hemma.

Kan vi inte beskatta föräldrarna till våldsungdomar med då... :q de är ju samma sak. Eller bekatta rökare för deras höga sjukvårdskostnader....
Äh kärringen är ju dum i huvet, ge henne en enkel biljett till långtbortistan x( :bla

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#55

Gladh skrev:

tänk bara på hur mycket skatt vi kan dra in på rökare och feta som belastar sjukvården. Eller alla de som kör bil, där har vi verkligen många olycker som kan undvikas om de blir beskattade... Men vänta kan vi inte bara beskatta alla för att de lever så försvinner alla problem? Eller har jag missat något?

Jag vet att du är ironisk, men du träffar ändå rätt! Rökare får betala hög skkat för sin tobak (Helt rätt) och samma sak för de som kör bil, genom bensinskatten. Faktiskt så beskattas ju alla! (Som har en inkomst)

Medlem sedan maj 20012 812 inlägg
#56

Öka medvetenheten, gör problemet synligt, få det att svida lite, så att varken du eller jag eller någon annan kille har kvar den oerhört naiva inställningen att 'jag bryr mig minsann inte, för jag har inte gjort nåt', utan istället ser till att reagera, agera och tillsammans komma fram till åtgärder för att stoppa våldet mot kvinnor

Problemet är inte att vi inte bryr oss, utan att vi inte vågar.

Allt för många vanliga människor har för mycket att förlora på att ingripa. Jag skulle överväga mycket på att ingrippa i en pågående misshandel eftersom man inte vet vad man stötter på, man vet att polisen inte har resurser att ta hand om problemet (pågående misshandel är inte ens ett prioriterat brott), så om jag misslyckas med ingrippandet ligger jag riktigt dåligt till, eller så får jag en person utan sprärrar efter mig och som inte har något att förlora, roligare kan man ha!

Och om du på allvar tror att något kommer att hända för att jag blastas med en straffskatt så är du riktigt fel ute, vad jag istället kan hävda är att jag redan bidrag till att minska misshandlen, jag betalar ju fakstiskt en specifikskatt för det, och behöver därmed inte ingripa, jag behöver ju inte ens bry mig det gör ju staten till mig.

Felet är inte männens, utan våldsverkarna, den generallisering som man gör med ett sådant uttalande som Gudryn gör, visar bara på hur dåligt införstått man är med konsekvenserna det ger. Det kommer knappast ge något mer stöd till de drabbade, utan all fokusering kommer att hamla på Gudrun och hennes extremt korkade (inte det första, och knappast det sista) uttalande och de som verkligen behöver hjälpen kommer inte beröras, mer än att någon tjej kommer få mer stryk för att någon kille blir sur på gudruns uttalande.

- M

Medlem sedan jan. 20032 850 inlägg
#57

nitro2k01 skrev:

Gladh skrev:

tänk bara på hur mycket skatt vi kan dra in på rökare och feta som belastar sjukvården. Eller alla de som kör bil, där har vi verkligen många olycker som kan undvikas om de blir beskattade... Men vänta kan vi inte bara beskatta alla för att de lever så försvinner alla problem? Eller har jag missat något?

Jag vet att du är ironisk, men du träffar ändå rätt! Rökare får betala hög skkat för sin tobak (Helt rätt) och samma sak för de som kör bil, genom bensinskatten. Faktiskt så beskattas ju alla! (Som har en inkomst)

Fel..... En speciell extra skatt för dem som röker och biltullar var femte mil eftersom de skitnar ner miljön så, alla större vägar, på så sätt skulle pengarna ramla in lite varstans.... §e :i

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#58

Det finns ingen hejd på de faktastarka argument som utgör grunden för fiddlers tråd där vi diskuterar med varandra snarare än argumenterar mot varandra, eller hur var det vi sa?

Här har vi ett exempel som statuerar de enormt tänkvärda ord som kommer från en medlem som upprepar vad tio andra redan tidigare har konstaterat;

Äh kärringen är ju dum i huvet, ge henne en enkel biljett till långtbortistan

Medlem sedan jan. 2004678 inlägg
#59

hörde kjell eriksson, en kul snubbe som brukar busringa på radio lägga lite kommentarer till gudruns idé...

kjell eriksson sa skrev:

Jag såg en skåning spotta på gatan igår och därför ska alla malmöbor betala spottskatt, det var en kvinna som körde om mig lite för fort igår, därför ska blondiner betala fortkörningsskatt

han kom med ett antal exempel... ganska kul faktiskt :e

Medlem sedan jan. 20032 850 inlägg
#60

OveRRidE skrev:

Det finns ingen hejd på de faktastarka argument som utgör grunden för fiddlers tråd där vi diskuterar med varandra snarare än argumenterar mot varandra, eller hur var det vi sa?

Här har vi ett exempel som statuerar de enormt tänkvärda ord som kommer från en medlem som upprepar vad tio andra redan tidigare har konstaterat;

Äh kärringen är ju dum i huvet, ge henne en enkel biljett till långtbortistan

De tål att upprepas! :e ;)

298 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
147 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
146 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
148 ms — ändringar (db)