Många affärer tar ut en extra avgift om man ska betala med kort och man handlar för en liten summa. Jag fick idag höra att detta var olagligt, någon som vet? Kan en säljare i en affär vägra att sälja till mig om jag vägrar att gå med på den extra lilla avgiften?
Jag har hört att den har blivit olaglig. På ett ställe där jag ofta äter lunch, hade de tidigare ett anslag om att de tar ut fem kr extra om man handlar med kort för under 100 kr. Numera får man inte handla med kort för under 100 kr på den restaurangen.
Jag har hört att den har blivit olaglig. På ett ställe där jag ofta äter lunch, hade de tidigare ett anslag om att de tar ut fem kr extra om man handlar med kort för under 100 kr. Numera får man inte handla med kort för under 100 kr på den restaurangen.
Nej, det är inte olagligt att ta ut extra avgift. - Självklart kan han vägra dig köpa en vara om du inte vill betala.
Det finns två prejudicerande fall, så vitt jag har förstått. Ett i EU någonstans samt ett i KKV, så, ja, om det jag har snappat upp är korrekt så är det olagligt.
UlfT skrev:
Numera får man inte handla med kort för under 100 kr på den restaurangen.
Vilket i sig också borde vara olagligt då det jag har hört är att affärsmännen föll på punkten "diskriminering". D.v.s. man får inte diskriminera de som väljer att betala med kort. I början lät det helt befängt, men ju mer jag tänker på ju sundare verkar det vara. :)
Grejen med kort är att slippa att ha någon form av pengar öht på sig. Jag tycker kortföretagen får bestämma sig, antingen ta en avgift för korten eller på transaktionen. Ta en skälig summa så korten kan användas till det dom är till för, att betala med. I alla lägen.
Det finns två prejudicerande fall, så vitt jag har förstått. Ett i EU någonstans samt ett i KKV, så, ja, om det jag har snappat upp är korrekt så är det olagligt.
Vilket i sig också borde vara olagligt då det jag har hört är att affärsmännen föll på punkten "diskriminering". D.v.s. man får inte diskriminera de som väljer att betala med kort. I början lät det helt befängt, men ju mer jag tänker på ju sundare verkar det vara. :)
Sorry, det är tydligen en miss. Sverige verkar vara ett undantag. (n)
.2 SÄRSKILDA BESTÄMMELSER
3.2.1 Regeln om att särbehandling av kort inte får förekomma
(11) Regeln om att särbehandling av kort inte får förekomma i Visa-reglerna innebär att handlarna förbjuds att ta ut tillägg av kortinnehavare som betalar med Visa-kort(13). Dessutom förbjuder regeln om att särbehandling av kort inte får förekomma handlarna att ge kunder rabatt om de betalar med andra betalningsmedel, exempelvis kontanter. Regeln är inte tillämplig i länder där den har upphävts av de nationella konkurrensmyndigheterna, nämligen i Förenade kungariket (för kreditkort), Sverige och Nederländerna(14).
(12) En liknande regel finns för kontantuttag: En anslutare förbjuds påföra tilläggsavgifter vid manuella transaktioner eller vid transaktioner via uttagsautomater, såvida inte landets lagstiftning uttryckligen tillåter att en medlem får ta ut en tilläggsavgift(15).
Egentligen tjänar bankerna på att vi använder kort (bortsett från kortavgifter). Då slipper de hantera stora kontanter. För bankernas del innebär det att de inte behöver lika många värdetransporter som blir rånade. Butiker som får betalt med kort, blir inte lika attraktiva för rånare. Det tjänar samhället som helhet på. Därför anser jag att det finns inga omkostnader överhuvudtaget som gör det befogat med en kortavgift. Ändå vill bankerna ta ut denna avgift, nu helt och hållet från butikerna.
Båda dom länkar som stoffe-2k och Rikard hänvisar till gäller avtal mellan bank/kortutgivare och butiken, inte vad lagen säger.
Så min tolkning är att det är lagligt att ta ut avgiften men kan vara avtalsbrott mot bank/kortutgivare.
Är det ett avtalsbrott så kan butiken förlora möjligheten att använda kort från den banken/kortutgivaren, det är nog därför en del tagit bort avgiften eller möjligheten att betala med kort för belop under 100kr eftersom det annars finns en risk att dom förlorar möjligheten att ta betalt mha kort.
Sedan att man i vissa butiker kan ta ut några hundralappar mera än vad man köper för är ju bara en fördel för både kund och butik.
Kunden får lite kontanter och butiken får lite mindre kontanter att hantera vilket kanske minskar rånrisken.
Vet med största säkerhet att det är olagligt att ta ut en extra avgift. Men många affärer gör det som sagt ändå och då kan man vägra att köpa varan/maten.
Nja, olagligt är det inte. Men precis som GunnarD skriver så strider avgiften mot avtalet företagen har med sin bank.
Det är VISA som har satt ner foten och bestämt att företagarna inte får diskriminera kortkunderna mot de som använder vanliga kontanter genom att ta ut dessa avgifter.
Till saken hör att företagarna även betalar för kontanthanteringen till banken så varför enbart kortkunderna ska betala extra avgifter kan man fråga sig. Varför tar då inte handlaren även avgifter för vanliga kontanter, för lokalhyran eller elkostnaden då till exempel?
Jag jobbar själv åt FSB och följande kommer från bankens interna regelverk angående vidaredebitering:
Vidaredebitering
År 2001 beslutade EU-kommissionen att tillåta den regel i Visas regelverk som förbjuder kundföretag att särbehandla kortbetalning.
År 2004 beslutade Konkurrensverket att godkänna Visas regler.
Hösten 2004 beslutade styrelsen för MasterCard Europe att kundföretag har rätt att ta ut en skälig avgift av kunder som betalar med MasterCard, MasterCard Electronic och Maestro.
Det är alltså inte tillåtet att ta ut avgifter på köp med Visa- eller Electronkort.
Varumärkesföreningen Visa Sweden har bestämt att verksamheter i Sverige som sysslar med kortinlösen måste inkludera förbudet som reglerar detta i sina inlösenavtal.
Fr.o.m. januari 2005 tillåts dock handeln att ta ut avgift av de kunder som betalar med MasterCard, MasterCard Electronic och Maestro.
Förutsättningar för att ta ut kortavgifter
- Köp med MasterCard, Master Card Electronic eller Maestrokort. Avgift på övriga kort, som avtalet omfattar, är förbjudet.
- Avsikten att ta ut kortavgift måste framgå.
- Avgiftens storlek eller det sätt på vilket avgiften beräknas måste visas.
- Informationen måste vara klar och tydlig samt visas skriftligt för kunderna innan de beslutar om betalningssätt.
- Avgiften skall redovisas på kassakvittot.
- Avgiften får inte överstiga kortmottagarens egen kostnad.
Att notera är alltså att det enbart för VISA-kort som avgifterna är otillåtna. Mastercard har alltså inte inför dessa regler i sina avtal så enligt ovanstående så får faktiskt handlarna ta ut en "rimlig" avgift för dessa kort.
Det ni som VISA-kortskund då kan göra är att informera handlaren om att de bryter mot avtalet genom att ta ut denna avgift. Bryr de sig inte om detta så kan ni ta kontakt med er bank för en anmälan av företaget. Då kommer banken att ta kontakt med företaget för en varning att de bryter mot avtalen.
Jag extrajobbar för en lokal butik och vi lider av problemet att inte få lägga på avgift vid kortköp. I slutändan drabbar det dock kunderna. Vi är ATG-ombud och det går således bra för kunder att hämta ut sina SJ/Ticnet/Etc-biljetter hos oss. Problemet är att vi får sån liten provision på sådant jobb att större delen av denna provision går till banken istället. Vi erbjuder kunden, om denne vill betala med kort, att ta avgiftskostnaden själv. Nu ger vi iaf kunden ett alternativ.
red/ Det ska tilläggas att pålägg för kortavgift bara gäller för tjänster med låg provision. För vanlig försäljning är det naturligtvis ingen avgift.