Gjorde för en tid sedan ett IQ - test hos Mensa, föreningen för personer som uppnår en IQ som motsvarar 2% av befolkningen. (En uppmätt IQ på 130)
I dag kom resultatet:
Har på ett övervakat standardiserat intelligenstest, Raven's APM set 2, presterat ett resultat av: 28 poäng av 36 möjliga vilket med hänsyn till testtagarens ålder ger en IQ på cirka 113 enligt den standardiserade IQ-skalan med ett medelvärde på 100 och standardavikelese 15. Testtagarens resultat uppnås av 20% av befolkningen.
Att jag skulle klara inträdelseprovet till Mensa, var aldrig min avsikt. Målet var dok att uppnå en IQ på 120, vilket jag tyvärr misslyckades med. Men att tillhöra den övre 1/5 kan väl hur som helst inte anses helt fel?
Jag är nöjd med provresultatet, även om frågan vad IQ egentligen är och hur det bör mätas, kan diskuteras i det oändliga. :) :)
Redigering:
Heter det egentligen "Mitt IQ" eller "Min IQ" ??
Intelligens är något väldigt svårdefinierat. Mensas tester passar vissa personer, men långtifrån alla. Jag tror t ex att språkbegåvade personer med svag uppfattning om former, figurer och logik presterar dåligt på Mensas tester. De traditionella IQ-testerna gynnar män, tror jag.
De tradionella intelligenstesterna tar endast hänsyn till de logisk-matematiska kunskaperna, inte de språkliga, motoriska osv. så visst är det lite inkomplett...
Ja, på ett ungefär. 36 frågor på 60 minuter. Det fanns dock ett stressmoment i det hela, som man inte har när man sitter hemma vid skärmen, så det går inte att jämföra på det viset. Det var både kul och spännande, men man fick vänta 5 veckor på resultatet som analyserades av en psykolog.
rozie skrev:
Mensa är en klubb för inbördes beundran och ryggdunkande.
Kan delvis hålla med. Men hade man kommit med i klubben, visst hade det varit en kick för självförtroendet. Det måste du ändå hålla med om...?