jo men det är så pass lite pengar dom känar på den produkten om man ser mot andra produkter som dom har
så det mest är nog för PR syfte.
just med denna privat lösningen.
Sen är nog tanken också att man ska köpa mer tjänster som dom känar mer på.
Så som olika support sker, CP etc.
bara själva servern är det nog minimala vinster.
Dedikerad server
Webbservrarur Internet & Webbtjänster
50 svar · 1 856 visningar · startad av henke99 · sida 3 av 3
Frågan, av henke99
Jag kollar runt lite efter en dedikerad server och hörde att Bahnhof skulle ha för 295:-/mån, men jag kan inte hitta något om det. Är det någon som vet om dom fortfarande har det erbjudandet? Gärna en länk till det isåfall.
Läs frågan i sin helhet →PsyDonia skrev:
jo men det är så pass lite pengar dom känar på den produkten om man ser mot andra produkter som dom har
Du menar att du vet vilka intäkter de får från den produkten?
jaja om du tror dom känar massor flera tusen i månaden på en produkt som kostar 300kr i månaden och dom får betala själva nästan lika myckeet i hårdvara bandvredd.
så får du tro det eller om du vet det.
men du verkar vara rätt säker på att dom känar massor.
med lite matematik så kan man lätt räkna ut att dom omöjligt kan käna stora summor.
men till topic så är deras erbjudande grymt bra för det priset då dom själva inte kan käna mycket på det.
Robban skrev:
PsyDonia skrev:
jo men det är så pass lite pengar dom känar på den produkten om man ser mot andra produkter som dom har
Du menar att du vet vilka intäkter de får från den produkten?
jaja om du tror dom känar massor flera tusen i månaden på en produkt som kostar 300kr i månaden
Det karakteristiska för volymprodukter brukar vara att man inte tjänar så mycket per enhet, men att hela försäljningen ger ganska hyffsad avkastning ändå.
En tändsticksask har aldrig haft ett speciellt högt pris. Men det räckte ändå till att göra Krüger till mångmiljonär.
Det stora problemet är att bara elföbrukningen förmodligen kostar mer än den totala intäkten på den här produkten. När det gäller co-location är det vanligt att man räknar med en elkostnad på 3-500 kr per månad, oftast i det högre intervallet.
Då räknar man troligen på "riktig" serverhårdvara? Rackmonterade och med den kylning man förväntar sig att få om man köper en företagstjänst.
Säg att det går åt 300 W att driva dessa maskiner (tror knappast det är i överkant). Räknar på ett elpris på 60 öre kWh som är fullt möjligt för privatpersoner att få med ett bra avtal. Eller 48 öre exl. moms (har sett företagspriser på runt 30 öre).
300 * 24 * 30 = 216000 Wh = 216 kWh
216 * 0,48 kr = 103 kr/mån
Och det anser jag vara högt räknat. Jag tror kostnaden borde kunna ligga närmare 50 kr än 100 kr. Men jag vet ju inte vilka el-priser de har, eller hur deras kostnadsbild ser ut i övrigt.
En sak är jag dock helt övertygad om. De gör inte förlust.
en normal dedikerad server kostar minst 700 hos dom.
sen har dom denna specialare för 300.
en normal dedikerad server kostar minst 700 hos dom
Precis. Men då får man också bättre hårdvara, UPS, dieselbackup, driftövervakning och 100 procents garanterad drifttid.
Det är dessa saker man sparat in på. Och det är ju det jag försöker få fram här. Handlar om olika tjänster med olika innehåll. Man får vad man betalar för.
bara för att vi även jag bara talar om vad man tror har jag mailat dom om lite frågor.
får se om dom svarar.
Robban du glömde räkna in kylan dessa 300W ger värme!!!
Massor av sådan. AC för att kyla serverummet kostar oss ca 2000 kr / månad. och det behövs inte många servrar för att det ska bli varmt.
AC för att kyla serverummet kostar oss ca 2000 kr / månad.
Och vad blir det utslaget per server?