Vilka mål, alla tre har varit riktigt snygga! :)
EM-kval 2008
398 svar · 13 868 visningar · startad av Winterlord · sida 3 av 20
Frågan, av Winterlord
Nu drar lottningen till kvalet igång. :) 12\.00 Fredag. "Svenska fotbollsförbundet skrev: EM-kvalet kommer att spelas i sju grupper där Grupp A innehåller åtta lag medan de sex övriga (Grupp B-G) är sjulagsgrupper. Kvalspelet inleds i september i år och avslutas i november 2007. Ettan och tvåan i varje grupp är kvalificerade för EM 2008. De båda värdnationerna är direktkvalificer
Läs frågan i sin helhet →Dryden skrev:
Men det kan du väl inte veta om Spanien-matchen?
Att Kim är bättre?
Det vet jag varje dag!
filippo skrev:
Att Kim är bättre?
Det vet jag varje dag!
Men hur vet du att han hade gjort en bättre insats än Svensson mot Spanien? Är vi inte nöjda med insatsen i den matchen? Borde inte Svensson ha spelat? Vad hade blivit bättre då än det som blev nu?
Tack Dryden, du förstår vad jag menar. ;)
Hoppas också att Lagerbäck får lite uppskattning för sitt arbete nu när han återigen bevisar att han är Sveriges genom tiderna mest framgångsrika landslagstränare.
Synd att jag missade matchen, varkar ha varit en trevlig tillställning med 3 snygga mål. Speciellt Partille-sonen Kim Källstörms.
Målen var snygga men jag tycker matchen var ganska usel. Inget skönspel direkt.
Det kan ibland vara svårt att prestera skönspel i +9, regn och halv storm. ;)
Web-Tor skrev:
Det kan ibland vara svårt att prestera skönspel i +9, regn och halv storm. ;)
Jo det är sant ,har själv varit i Reykjavík en vecka i oktober så jag vet hur pissigt vädret kan vara :e
Dagens garv kom åt Englands målis Robinson. Arne Hegerfors Tavlor och Tabbar nästa! :e Fast man kan ju inte skylla på Robinson, han hade ju maximal otur att bollen studsa upp precis när han skulle dra till den.
Riktigt ironisk eftersom han var Englands klart bästa spelare annars...
Men England fick ju göra mål iallafall, tror nog att dom saknar Svennis lite. :e
Har inte sett Englands match. Men 3-5-2 låter inte så lämpligt för ett engelskt landslag.
Och att sätta upp båda ytterbackarna på mittfältet känns lite väl defensivt.
Det mest bedrövliga jag någonsin sett, fy faen vilken dålig insats av samtliga. Varför denna panik och dessa förbaskade rensningar hela tiden? Pinsamt dålig insats, snacka om bli rejält frustrerad av att ha sett fram mot denna match och få se på detta elände!
Sedan vill jag även passa på att skälla på bildproducenten, jag har nog aldrig sett något värre! Hur många gånger vevades inte reprissekvenser mitt under pågående spel och dessutom alldeles för länge? Uselt och riktigt störande!
Sämsta matchen på år och dag! Bara det att Ljungberg försökte nicka två gånger säger en hel del om kvaliteten på matchen... :bla
Likt Compusa satt jag och svor över producenten, massa repriser under pågående spel, inzoomningar på spelare utanför spelet istället för att fokusera på bollhållaren, ofta trillade bollen utanför bild (speciellt nere vid vänstra hörnflaggan) och man hade inte en aning om vad som hände. Jag trodde bättre om BBC...
..och som vanligt låg ljudet nån halvsekund före.. :l
Det som retar mig ännu mer än Sveriges bedrövliga spel är att de redan innan så kaxiga nordirländarna har fått ännu en 'skalp' att skryta om inför sina onsdagskvällsmatcher... :bla
Ja, det var hemskt att titta på. :( Hade verkligen förväntat mig mer match!
Jag vill passa på att berömma Mellberg (min personliga idol sedan länge) som spelar vidare med bruten (antog de) näsa. Störtskönt. Olof - du är min viking!! :birp
Sverige suger
Tja, Sverige är och har länge varit ett ganska medelmåttigt lag, medan Nordirland har Europas just nu mest effektive målskytt. Så särskilt förvånande är det inte, men nog fan hade man kunnat förvänta sig mer av blågult rent spelmässigt.
Jag kan inte låta bli att tänka på Zlatan och Lagerbäck och bråket som varit (och är?). Jag tyckte att Zlatan var värdelös. Gjorde han egentligen något bra? Eller något alls? Jag minns en enda passning (i straffområdet till Ljungberg) som var godkänd. Allt övrigt han gjorde var ju uselt.
Jag tror att Lagerbäck knappast kunde missa att se det. Hade någon annan varit lika dålig, så hade han garanterat blivit utbytt i halvtid. Men eftersom det var Guden Zlatan, och att Lagerbäck troligen inte tordes göra divan/barnungen upprörd igen, så fick han stanna kvar.
Läste att Ljungberg saknade Allbäck, och det var just vad jag tänkte när jag såg Ibrahimovic också.
När jag ändå är på gnällhumör: Hela försvaret var ju som en hönsgård.
Just nu är det inte lätt att vara både svensk och Karlstadsbo.
PS: En annan som jag tycker gnäller, förutom jag själv alltså, är Chippen. Det är ju alltid rubriker, gny och elände så fort han inte får spela. Grymt oproffsigt....
Inte bara Zlatan som var värdelös. Skillnaden är att Zlatan hausas upp av media som nån sorts frälsare á la Jesus.
Hade vart något annat lag än Sverige som spelade likadan tråkfotboll hade jag aldrig tittat på skiten.
Alltid samma sak, långa bollar som resulterar i att Sverige förlorar bollen i nickduellen nio gånger av tio. Varför inte spela bollj*veln på marken???
Skämmes ta mig faen som de säger norr om dalälven
Usch!
Ja, en riktigt dålig insats av det svenska landslaget!
De som får godkänt är Elmander och Daniel Andersson.
Det som förvånade mest var det panikartade spelet, så fort man fick bollen så vart det snesparkar upp i plan. På denna nivån (som Thomas Nordahl sa) måste man ju för fan klara av att lugna ner spelet och börja behandla boll!!
Sen blir jag så trött på att det snackas så mkt om Zlatan hit och dit!
Zlatan KAN avgöra en match, men han kan inte styra spelet i ett helt lag.
Han ska ha bollen på sig (target), inte i djupled eller som igår en massa långbollar.
Tro fan att killen SKA spela, bara att titta på hur hans säsong i Inter har varit.
Hade det varit aktuellt med ett byte utav forwards så är jag övertygad om att Rosenberg tagit Zlatans plats!
Men varför vågar inte Lagerbäck satsa offensivt tidigare, flytta upp en back samt en mittfältare högre upp i banan. Rädd för kontringar?
Ljungberg spelade som han gjort större delen av säsongen, d.v.s ingen vidare kvalitet tyvärr. Hade mer gärna sett att dom plockade ut Ljungberg istället för Anders Svensson i halvlek. Inte för att Svensson var jättebra, men Ljungberg hade som sagt ingen bra kväll.
Angående startelvan blev jag överraskad då Alexandersson spelade istället för Chippen. Det snackades en dl om att vissa spelare är "on season" och vissa är "off season". Jag kan köpa det argumentet till viss del.
Men sedan går ju ledningen på de träningar som genomförts under den senaste veckan och där kan det ju ha sett annorlunda ut mot vad som "bör" vara den rätta startuppställningen enligt oss utomstående.
Nu vill det till att vi tar tag i nästa match borta mot Danmark den 2/6.
Vi har 4 hemmamatcher och 3 bortamatcher kvar, samt 21 poäng kvar att spela om i detta kval så det SKA inte vara några problem, men då måste spelarna visa lite "jävlar anamma" och vinnarskalle!!
JAreMANNEN skrev:
Ja, en riktigt dålig insats av det svenska landslaget!
De som får godkänt är Elmander och Daniel Andersson.
Håller med om att Elmander var okej, tycker dock att Daniel Andersson är lite för långsam. Frågan är hur mycket avsaknaden av Tobias Lindroth betydde? Det är jag förvånad över att varken vi eller media diskuterat.
JAreMANNEN skrev:
Det som förvånade mest var det panikartade spelet, så fort man fick bollen så vart det snesparkar upp i plan. På denna nivån (som Thomas Nordahl sa) måste man ju för fan klara av att lugna ner spelet och börja behandla boll!!
Den värsta snesparkaren var nog Erik Edman, som dessutom såg helt vilsen ut.
JAreMANNEN skrev:
Sen blir jag så trött på att det snackas så mkt om Zlatan hit och dit!
Zlatan KAN avgöra en match, men han kan inte styra spelet i ett helt lag.
Han ska ha bollen på sig (target), inte i djupled eller som igår en massa långbollar.
Håller med även här, det är inte lätt för Zlatan att prestera när han inte får några vettiga bollar att jobba på.
JAreMANNEN skrev:
Men varför vågar inte Lagerbäck satsa offensivt tidigare, flytta upp en back samt en mittfältare högre upp i banan. Rädd för kontringar?
Fegheten gjorde att vi bet oss själva i svansen, jag hade gärna sett en offensivare laguppställning redan från start. Visserligen var b¨de Kim Källström och Willhelmsson bleka...
JAreMANNEN skrev:
Ljungberg spelade som han gjort större delen av säsongen, d.v.s ingen vidare kvalitet tyvärr. Hade mer gärna sett att dom plockade ut Ljungberg istället för Anders Svensson i halvlek. Inte för att Svensson var jättebra, men Ljungberg hade som sagt ingen bra kväll.
Ljungberg såg väldigt slö ut, inte alls den energiknip som man är van att se.
Håller med i det mesta, märker jag :)









