webForumDet fria alternativet

Kvinnojourerna och de gömda barnen...

Politik & samhälle

81 svar · 3 261 visningar · startad av Blårand · sida 5 av 5

Frågan, av Blårand

Följande länk går till en debatt där Alonzo från föreningen Pappa-Barn debatterar med en kvinnojourskvinna från Motala, angående om det är lämpligt att gömma kvinnor och barn utan att ifrågasätta varför. <http://www.pappa-barn.se/files/pappa-barnsrp1070420.wav> Lyssna gärna på debatten. Den är enbart några minuter lång, men ändå mycket intressant, givande och avslöjande. Tycker för egen del a

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#81

6 år? Uj :(

Självfallet bör myndigheterna kunna agera om så behövs, på en gång. Det ska inte behöva ta mer än max ett par veckor att kunna göra en bedömning och i det läget måste även kvinnojouren acceptera det beslutet. Nu är jag dåligt insatt i hur ett typiskt scenario ser ut, men det kan inte vara så svårt att göra en utredning om förhållandena för social och polis. Känns mest som att det handlar om slapphet :l

Medlem sedan apr. 2006927 inlägg
#82

Web-Tor skrev:

Att undanhålla barnet från en eller båda föräldrarna är per automatik något positivt. Det måste du väl ändå hålla med om?

Tranås-fallet ju ett tydligt exempel på när kvinnojouren inte sett till barnens bästa, eller hur?

Men det är oxå tranås-fallet som visar på att kvinnojourer inte följer lagen. Och att de inte kollar upp fakta. för annars hade kvinnan inte kunnat ljuga och de troode på henne.

262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
129 ms — ändringar (db)