PeW skrev:
Du har inte bevisat något, du har argumenterat med påståenden
Du skrev följande: För att finanisera detta kan man ju då höja skatterna för fastigheter, förmögenhet samt aktieinnehav. Dvs. Man ökar möjligheterna för folk att få jobb och man finansierar det via de rika - utan att det drabbar företagens ekonomi
Jag bevisade för dig att detta inte stämmer genom att:
- om skatterna höjs för fastigheter, så kommer hyran höjas som företaget betalar, detta drabbar företagets ekonomi.
- om skatterna höjs för fastigheter och företaget äger dessa fastigheter så kommer detta drabba företagets ekonomi.
- om skatterna på aktieinnehav höjs så drabbar det företag som äger aktier genom högre skatt, vilket drabbar företagets ekonomi.
- om skatterna på aktieinnehav höjs och det drabbar den småföretagar som äger sitt eget företag så kommer denna person höja sin egen lön för att motverkar denna skattehöjning vilket påverkar företagets ekonomi.
PeW skrev:
Och vad har facket med det jag skrev att göra
Du tyckte att företagaren inte skulle höja sin lön för att kompensera sina ökade kostnader. Då undrar det jag om det var rätt att facket kräver högre lön när inflationen ökar och kostnaderna för vanliga arbetar blir dyrare. Det svarad du inte på, vilket jag tolkar att du tycker är okej, även om du tycker att företagaren inte har den rätten.
Du svara det inte heller om du tycket det var okej att han höjde sin lön om han levde på gränsen?
PeW skrev:
Så, om vi har tre arbetslösa personer: A, B och C. Företaget "Fulafisken AB" anställer A och nu är det alltså bara 2 arbetslösa. Men Fulafisken tyckte att A såg lite uppkäftig ut så de sparkade honom. In kom istället B.
Varför tror så många personer att företagen bara är av ondo? Jag kan ta exemple från min McD-tid, där var en av de stora kostnader personalomsättning. Det är helt enkelt dyrt att anställa och lära upp ny personal. Så man kommer garanterat ha bättre argument för att sparka någon än att de såg "uppkäftiga ut".
PeW skrev:
Är logiken annorlunda utanför sverige På vilket sätt blir arbetslösheten mindre genom att det blir lättare att sparka obekväma personer?
Varför tror du att man bara vill sparka obekväma personer? Man vill ha lättare att anpassa sin personalstyrka till den arbetsbelastning som företaget har.
Och om logiken är annorlunda utanför sverige vet jag inte, men det måste det nog vara, för i danmark där man har en mer flexibel arbetsrätt så har du en helt annan situation på arbetsmarkanaden, där är det snarare arbetsbrist och man skriker efter personal på flera plan. Att lättare kunna anpassa sin personalstyrka till arbetsbelastning är en åtgärd i ett helt paket för att skapa en flexiblare arbetsmarknad.
Så ja det fungerar i utlandet med en flexibel arbetsrätt, men man kanske inte är så trångsynta så man sparkar folk för de ser "uppkäftiga ut".
- M