Jag blir ledsen när jag ser att ni fortfarande inte kan skilja på:
1. vanliga muslimers reaktioner
2. extremisters reaktioner
3. reaktioner icensatta av totalitära regimer
Om man för en sekund bortser från alla extrema reaktioner och enbart tittar på att i princip alla muslimer över hela världen känner sig kränkta.
Vad beror det på?
1. Just muhammed är en viktig del i många muslimers liv, en "person" de ser upp till.
2. En tidning som tidigare (tydligen) inte haft en alltför vänlig ton mot invandrare publicerar en karikatyrerna.
3. Syftet är uppenbart att kränka muslimer och därmed "utmana yttrandefriheten".
4. Publiceringen sker samtidigt som och precis intill flera andra upprörande händelser. (Invasionen av Irak och Afghanistan, Konflikten i Israel Palestina)
5. Som grädde på moset publicerar en kristen tidning i Norge och en högerextrem tidning i Sverige bilderna. Och efter följer en mängd tidningar i resten av Europa.
6. Ovanpå det så hetsas reaktionerna upp av alla parter som har nåt att vinna på en konflikt. (tog ju flera månader innan de lyckades hets upp folket)
Summa summarum, Reaktioner:
hur ska medelmuslimen tolka situationen? Tvivlar på att hon tycker det är speciellt kul att hennes religion används som ett verktyg för att utmana censuren i Danmark. OM det faktumet ens når henne, en stor del är säkert övertygade om att Jyllands-Posten publicerat bilderna enbart för att jävlas med muslimer.
Jyllands-Posten, vars avsikt troligtvis aldrig var att bilderna skulle spridas över världen. Utan enbart att elda på den imhemska, främlingsfientliga debatten, känner sig nog hyffsat idiotiska just nu. De spelar naturligtvis yttrandefrihets-kortet och får massa europeiska tidningar med sig, snyggt.
Extrema islamister, ser naturligtvis sin chans att elda på situationen ytterligare och utmåla danmark och väst i allmänhet som intoleranta och onda. Mer folk som ansluter sig till deras "kamp", vad de nu kämpar för.
Totalitära regimer tar såklart också chansen att leda bort folket från tankar om demokrati och yttrandefrihet och ser precis som extremisterna till att utmåla väst som de onda, på det så icensätter man lite ambassadbränningar tillsammans med extremisterna för att verkligen se till att minimera sympati och förståelse mellan lägren.
Nazistorganisationerna i Danmark jublar såklart åt det nya reaktionerna och drar genast ut i demonstrationer i Köpenhamn och varnar för den "muslimska faran". (som tur är möts hårt mot hårt av Danska autonoma och ditresta svenska AFA!) Rassen Pia i Dansk Folkeparti är väl inte dummare än någon annan och uttalar sig genast om att alla imamer som "uttrycker sig illa om Danmark" måste utvisas omedelbart. Hon släpper även ett nyhetsbrev som saknar motstycke och får resten av det danska styret att kippa efter andan och undra vad fan hon håller på med.
Riktigt jävla rörigt helt enkelt.
Och med de orden så lämnar jag postandet i Muhammed-frågan, tack för god debatt!