His Divine Shadow skrev:
Vad har det att göra med nånting överhuvudtaget? Påstår du att Systembolaget skulle försvina så skulle det vara allt som finns kvar? Om inte det är ditt argument så är det helt 100% irrelevant eftersom det finns långt flera affärer som skulle sälja alkohol då.
Nej, det var ett exempel på varor som marknaden har att erbjuda till billigt pris för att konkurera med bolaget.
Internet butikern konkurerar med systembolaget och man kan ju jämföra systembolagets sortiment och "internets butikernas" sortiment.
His Divine Shadow skrev:
Så du påstår att eldorado och coop skulle konkurera ut alla andra märken? Helt knäppt påstående, var själv i tyskland och där kunde man handla alkohol från vilken affär som helst och dom hadde större och bättre utbud än i sverige, detta mardrömsscenario du har målat ut existerar inte.
Tyvärr inte, det "mardrömsscenariot" existerar idag.
Butikerna har begränsat med utrymme och hyllor och för att kedjorna skall kunna marknadsföra sina egna märken så måste andra produkter tas bort. Detta har dom själva sagt och det är så den sk. marknaden fungerar.






