His Divine Shadow skrev:
Det är faktuellt korrekt att ett foster inte är mera levande än en spermie förän en bra tid in i graviditeten och då är redan olagligt att utföra aborter så att tänka på det viset är ologiskt och emotivt tänkande.
Det är ju som att jämföra en blomknopp med ett pollen. Ett, av en eller flera spermier, befruktat ägg blir till ett människofoster. Även om det bara är en vecka gammalt. En spermie är bara en ingrediens för att skapa barnet.
Jag är förresten nyfiken på i vilken vecka/dag du anser att det blivit ett levande barn..?
His Divine Shadow skrev:
Människan klarar av abort lika bra, risken till moderns liv är mindre med en abort, abort är också en naturlig funktion, större delen av alla foster so aborteras helt av sig själva, 3/4 delar av alla graviditeter om jag kommer ihåg rätt, modern märker oftast inte ens om det. Och nej det är inte ett barn man tar bort så länger man inte gått över den lagliga tiden och utför en olaglig abort.
Gör hon? Har du själv gjort abort eller känner du någon som gjort abort?
Det är liksom lite skillnad på naturlig bortstötning av fostret och ett ingrepp gjort av människan. Foster som stöts bort gör det därför att något är fel så barnet hade ändå inte klarat sig.
Är det först efter 18 veckor som fostret ska räknas som ett barn, enligt dig? Det får du gärna tycka, för min del, men jag håller absolut inte med dig, i så fall.
His Divine Shadow skrev:
Om en människa skulle sabotera preventivmedel för att blir gravid så är nog mina ord alldeles för snälla.
Mentalt störd skulle jag inte kalla henne, men det är inte alls snällt gjort. Dock finns det andra anledningar till att kvinnan blir gravid, trots preventivmedel. Många mediciner hämmar eller t o m slår ut effekten av p- och mini-piller (säkert även hormonstav, hormonspiral m m), vilket läkarna ofta missar att informera om. Det finns även naturläkemedel som kan orsaka detta.
His Divine Shadow skrev:
Jo det är det men så verkar det inte uppfattas i dom flestas ögon.
Jag håller med OverRRide...
OverRRide skrev:
Jag tycker snarare att det är ett exempel på hur du väljer att framställa hur du tror att folk verkar se på sånt här.
His Divine Shadow skrev:
Och hur hon än väljer så kan det gå ut över mannen, han kanske vill ha barnet men inte hon eller tvärtom. Och kanske om kvinnor inte vore försäkrade rätten till underhåll så skulle man se mindre känslomässigt på vad det innebär att bli förälder, det är ett stort, stort steg.
Jadå, det var han också medveten om när han stoppade in den.
Själv skulle jag aldrig någonsin behålla ett barn bara för att jag "får betalt för det" istället för att göra abort, och det är förmodligen ytterst få kvinnor som resonerar så.
His Divine Shadow skrev:
Personligen väntar jag på RISUG, ett icke hormonellt, enkelt och säkert preventiv medel för män, en spruta = 10 år då sperimerna inte funkar, då får män ta denna viktiga sak i egna händer och skonar kvinnorna dom negativa effekterna av p-piller.
Hoppas verkligen att det kommer något sådant p-medel. I nuläget läggs alltför stort ansvar på tjejerna/kvinnorna. Främst bland ungdomar, förmodligen.