CCyberPetMedlem sedan dec. 19996 588 inlägg Visst kan man ha omröstning om trams eller icke trams, men kommer det att hindra folk från att tramsa? Och måste man då ha omröstningar varje halvår eller nåt? Tänk om besökarantalet ökar med 200% inom ett halvår, då är ju den tidigare omröstning rätt tom om 51% vann "no trams".
Det vore väl bättre om vi skapar en miljö som tillåter både trams och allvarliga trådar och denna kultur anammas av nya. Som ny brukar man ju känna av temperaturen på forumet för att sedan ge sig i kast med diskussionerna. Märker de att man kan tramsa, fast på speciella ställen och vara seriös på andra så tror jag de flesta rättar sig efter det.
Sen är det ju inget som skadar om man ger en vanlig tillsägning. Oftast funkar det bäst om det är trådskaparen som säger "nä, om ni inte slutar tramsa måste jag be forumledaren/moderatorn stänga tråden".
------------------
/Petra
If you see someone without a smile, give them yours.
CCyberPetMedlem sedan dec. 19996 588 inlägg Tillägg: Jag menar att Cafét är utmärkt som kombinerad trams och icke tramsfri zon. Men att vi kan behärska oss och moderera varandra (och nytillkomna medlemmar).
------------------
/Petra
If you see someone without a smile, give them yours.
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
Nu tackar definitivt (!) såväl XL-Dennis som hans alter ego AccessDenied för sig och drar vidare på sitt virtuella korståg.
Reflektion 1: Jahapp, då har vi förlorat en mycket kompetent person inom Officepaketet (och säkert mycket mer), men på grund av att personen i fråga inte klarade av en hög koncentration av trams i en avskild forumdel? :l
Reflektion 2: Va fan! Hur många personer med flera nick finns det egentligen? Att en person som håller allvarets fana högt reggar ett extranick för att (som jag misstänker) kunna flamsa loss utan att riskera sitt rykte känns bara patetiskt. :l
Sådant tycker jag är värre än aldrig så många tramstrådar i Caféet.
------------------
Det är inte förbjudet att vara fattig
- men det är förbannat opraktiskt
BireMedlem sedan dec. 199919 074 inlägg
Sen är det ju inget som skadar om man ger en vanlig tillsägning. Oftast funkar det bäst om det är trådskaparen som säger "nä, om ni inte slutar tramsa måste jag be forumledaren/moderatorn stänga tråden".
Japps, men då måste det vara trådskaparen & inte nån annan självutnämd tramspolis som säger det.. annars har vi en pajkastning på G i varje tråd som nån använt en smiley för mycket i.
Om det ÄR ett problem med tramset så ställer jag gärna upp med att ge fullständigt fan i att dra ett skämt en gång om det skulle hjälpa wF att växa.. Så enkelt är det.
Har lite svårt att tänka mig att vi ska behöva gå så långt, men å andra sidan så känns det som det kvittar...
När det är sånt här gnäll om tramset i ett sidoforum på wF så känns det som om man ska skita i att ens besöka wF längre. Kanske det är så alla tramsmotståndare vill ha det? Vad vet jag?
------------------
weeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!
LLuxmanMedlem sedan aug. 20003 742 inlägg Jag förstår inte att vi skall behöva tappa proportionerna så totalt på vissa trådar.
Tramset är inget så stort problem att det skall behöva röna den här typen av mastodont behandling. Det handlar ju om en enkel attitydförändring för att hitta en nivå som de flesta kan trivas med, såväl motståndare som ”förespråkare”.
hypatia har redan på ett alldeles excellent sätt i sin sammanfattning satt fingret på huvudproblemet.
- Tänk efter innan du postar ditt inlägg och försök så långt det är möjligt att hålla dig ontopic i diskussionerna. Om man är sugen på att tramsa kan man ju göra det i någon av alla redan befintliga tramstrådar.
Svårare än så här är det inte!
Det är möjligt att det i Cafét bör finnas ett speciellt dokument (faq) som i enkla ordalag leder framförallt nytillkomna rätt i miljön, men även kan vara något som resten av oss medlemmar kan sluta upp bakom. Nu pratar jag inte om en egen regelsamling som det skall modereras efter utan lite goda råd om hur man bör bete sig i Cafét för att undvika total urspårning.
Att Cafét skulle menligt inverka kvaliteten på IT-relaterade forumen eller att nyrekryteringen skulle hämmas är *trams*. Diverseforumet och även spelforumet är bara bihang till de IT-relaterade dito, som PeW så vackert uttryckte det, men fyller en viktig social funktion. Jag tror till och med att IT-relaterat i kombinationen med Cafét bidrar till att många aktiva i IT-forumen lägger ner så pass mycket tid och engagemang på wF vilket kommer alla delar till gagn. Behöver man avkoppling en stund ett tag så kan man fladdra in i Cafét och kolla eller deltaga en stund istället för att söka sig bort.
Avslutning: Läs citatet ovan en gång till, svårare än så är det inte ;)
------------------
[Redigerat av Luxman den 07 jan 2002]
Fjortis betecknar inte ens ålder utan ens uppförande. Jag har sett många fjortonåringar bete sig som fjortisar fullt nyktra och många 40-åringar bete sig som fjortisar lätt salongsberusade.
MMAGGEMedlem sedan aug. 2000696 inlägg Enkelt detta! ;) Man lägger in ett filter som söker av varje inlägg. Sedan bestäms ett antal ord som ska klassas som trams. Innerhåller inlägget X antal tramsord så dyker genast en döskalle upp till höger om rubriken, alternativt ett T som varnar superseriösa snubbar att det kan finnas trams i tråden och att de bör undervika den och välja ett seriösare alternativ! ;) Själv är jag av åsikten att trams måste få förekomma. Dock inte fullkomligt urballade inlägg. Men jag jag inte påstå att jag under min tid här på WF stött på så många urballade inlägg. Tack för ordet! Och behöver ni hjälp med att koda detta filter så maila för guds skull inte mig!
------------------
www.gametrade.nu
Lämna ditt bakomflutna före dig!
Jag förstår i ärlighetensnamn inte diskussionen.
Det finns fem (5) forum på wF, Webrelaterat, OS & Program, Spelrelaterat, Diverse forum och Staff-forum.
I alla dessa forum så finns det omkring 70-80 underforum (om det finns ett sådant ord) och i ett av dessa så skrivs det lite allt möjligt och trams.
Jag kan inte förstå i min vildaste fantasi hur det skulle vara negativt mot wF när det skrivs trams i ett av alla dessa underforum när det finns så många seriösa forum och hur någon medlem kan bli irriterad på det som skrivs i detta enskilda forum.
Nej....jag vill inte ha något trams, icke trams forum, det är upp till var och en att läsa trådarna som kommer upp i forumen.
...och slutligen så kommer det en liten ......ja vad skall man kalla det, en hyllning, till Kjell, forumledare, moderatorer och andra som är inblandade i staff.
Keep up the good work....
MVH Jag
------------------
Once upon a time I was falling in love....
but now I'm only falling apart...
Man kan ju undra!
VAd är trams, vem bestämmer vad som är trams?
Handlar det inte om olika humor och humör helt enkelt? Och kanske inte om ålder, kön, mognad etc...
Sen tycker jag i och för sig att många trådar passar bättre som chat, men det är säkert inte samma trådar som nån annan tycker det om. Detta kan nog diskuteras i oändlighet. En sak tycker jag mig i alla fall genomgående se, och det är att det finns ett behov av ett caféforum.
Säger nån nu att du är ju ny här så det där vet du inget om då börjar jag gråta. ;)
------------------
Store Ande, ge mig sinnesro
att acceptera det jag
inte kan förändra.
Mod att förändra det jag kan
och förstånd att se skillnaden.
GGurkan
Beatbox...Ang trams....hur var det nu med Roger!!!
Jag funderar pa om det ar allt detta kabbel om "trams", "nu ska vi hanga forumledare och moderatorer" och "jag vill inte vara med" tradar som gjort cafeet sa ode de sista dagarna...
------------------
...möt min huggorm Darling...
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg
Beatbox...Ang trams....hur var det nu med Roger!!!
"Roger" va ett litet "expriment" för att visa på hur otroligt irriterande det är då trådar spammas sönder. Sen ville jag visa på att de personer som ägnar sig åt "trams" på det andra forumet inte alls va ett dugg toleranta gällande detta då dom själva startat tråden men tyckte det va bara löjligt då andra tyckte det va irriterande då "tramsarna" själva gjorde samma sak.
"Roger" fyllde sitt syfte och det förekommer numera intressanta, konstruktiva och i många fall givande disskussioner. Och va inte folk överense om att det va så trevligt där nu om jag inte missminner mig ? :-)
// BeatBox
------------------
"Mörkrets gärningar, förekommer även på dagen"
Sixten Landby
BireMedlem sedan dec. 199919 074 inläggGäller detta wF eller ett annat forum?
------------------
Vem av dessa har den fulaste bilen egentligen???