QQMedlem sedan apr. 20002 882 inlägg nulleman: Inte för att lägga mig i själva "kriget" (kör både Win98 och MacOS 9.1), men en G4 är ingen superdator.
Visst, den klarar av en gigaflop/sekund och det var förr att anse som en superdator, men just eftersom utveckligen rasat iväg mot snabbare och snabbare system har definitionen för superdatorer ändrats.
Idag ligger det runt 100 Gigaflop om jag inte missminner mig. :)
------------------
It's better to burn out than to fade away!
There can be only one!
KlösMedlem sedan dec. 19992 615 inlägg
helt anorlunda uppläg på menyerna, gamla vana mac användare kommer inte att hitta
Så var det väl för oss PC-människor när Win95 kom och det blev bara bättre :)
------------------
F.Sundström
Den som söker skall finna!
GGunnarDMedlem sedan juni 20014 290 inlägg
Så var det väl för oss PC-människor när Win95 kom och det blev bara bättre
Kanske, jag ser samma dilemma för MacOSX kontra MacOS 9.X som för Linux kontra Windows.
Man kan använda samma argument (för och imot) när det gäller bägge fallen.
Sedan angående Mac'en snabbhet.
Hos en person installerade jag både en Mac (G4 mellan klassen, MacOS 9.1) och en Pc (DELL 1GZ, W2K) och personen upplevde att PC'n var snabbare på allt!
(Start av maskinen, starta office program ...) Så även om Apple påstår att det är en superdator så upplevs den inte som en sådan. ;)
------------------
If you can't convince them, confuse them.
CChainsawMedlem sedan sep. 20001 124 inlägg Så, GunnarD, kommer naturligtvis frågan... Vilken av datorerna jobbade personen snabbast på?
------------------
Överraska din chef: kom till jobbet i tid idag.
GGunnarDMedlem sedan juni 20014 290 inlägg Bägge två :)
Men allt där datorn fick jobba lite var PC'n snabbare. ;)
//GunnarD
------------------
If you can't convince them, confuse them.
OS X är ett skämt, förutom delar av dess kernel som är BSD baserad och BSD är en Linux killer.
W2K och speciellt WinXP (vilket jag beta testar) är otroligt stabilt, jag har sett Linux hänga sig fler gånger än XP.
Appar kan hänga sig, som DOOM(japp gamla goda Dos Doom funkar i XP, många Dos spel gör det, har problem med Terra Nova förstås) gjorde en gång, men inte tog det systemet med sig inte.
------------------
Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots.
So far, the Universe is winning.
"Och att jämföra en mac och en pc:s hårdvara funkar inte. En 733mhz i en G4 och en 733mhz i en pc är inte detsamma, G4:an är mycket bättre. G4:an är faktiskt den ENDA persondatorn i hela världen som har SUPERDATORKAPACITET!!! försök att slå det pc:n"
Vi slår det hur enkelt somhelst, en 800mhz P3:a slår en 500Mhz G4 hands down förutom i vissa Photoshop filter som använder Velocity Engine ordentligt.
x86 processorer kanske inte har samma fart 'per mhz' så att säga men dom klarar av att klockas flera gånger snabbare än vad som är möjligt med PPC arkiteturen och så har vi också pris skillnaden.
------------------
Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots.
So far, the Universe is winning.
TTitanMedlem sedan maj 2001406 inlägg Anser personligen att Intel Itanum på 733 mhz ligger närmare en superdator än G4 på 733 mhz ...
Att en G4 är snabbare klocka för klocka än P4 är självklart fast sen klarar P4 nästan 3ggr så hög klockfrekvens ...
Finns en enda punt en G4 733 teoretiskt kan slå en Thunderbird 1400 på ? Tror inte det ...
En annan deltalj jag tycker är fånig är att Mac envisas med appletalk ... är man på LAN så har ju nästan alla klient för windowsnätverk och då hittar man ju inte macarna ... varför inte följa standard hos 9 av 10 datorer ?
MmottMedlem sedan juni 20001 356 inlägg Ska dra upp diskussionen igen med att svara på den førsta frågan. Den kanske har svarats på tidigare, jag hann inte læsa igenom allt, men jag svarar med mina åsikter på det hela.
Alla som har anvænt något av føljande: Illustrator, Photoshop, Indesign & Quark Xpress på BÅDE Mac och PC, vet nog att alla de hær programmen ær gjorda før Mac och dessutom kør mørkbart mycket snabbare på Mac.
Jag har t ex Indesign både hemma och på en G3:a på skolan. Min PC=375mhz, 392MB minne. G3:an=266mhz, 128MB minne.
Indesign kør så otroligt segt på min dator så jag får lust att slænga ut det direkt. Næstan allting ritas upp av programmet och det går sirapssegt att gøra till och med det enklaste...
Summa kardemumma blir att de flesta program som reklambyråer anvænder ør anpassade - och fungerar bæst - på mac. Så længe det ær på det viset tror jag att de kommer att fortsætta att anvænda Mac och det ær jag fullkomligt nøjd med, jag skulle før allt i værlden inte ha en seg Win2k/NT-dator som vi har på resten av skolan, till "reklambyråprogram".
(Nej, jag skriver inte det hær på en Mac utan på ett danskt tangentbord ;))
------------------
Daniel Mott
________________
War Is Peace. Ignorance Is Strength. Freedom Is Slavery.
1984, George Orwell
[: E-posta gärna. :]
Vad är godast?
Vad har du för operativsystem i din dator?
GGunnarDMedlem sedan juni 20014 290 inlägg Skillnaden mellan PC (Win9*, WinNT och W2K) och Mac (ej MacOS X) är att Macen endast kan köra ett (1) program itaget mendans PC kör multitasking.
Vad vill jag ha sagt med detta? Jo under MacOS så är ex Indesign ensam om att få CPU tid vilket kan upplevas som att den går snabbare.
Det jag hatar med Mac'en är att ett program låser maskine så länge det kör och inte släpper CPU'n. I windows kan jag byta program och göra något annat under tiden som ex. photoshop blir klar med något tungt filtersättning.
//GunnarD
------------------
If you can't convince them, confuse them.
IIlyushinMedlem sedan jan. 2000229 inlägg Man använder inte AppleTalk på ett PC-LAN, man använder istället TCP/IP.
------------------
Intresserar sig för debatter om olika saker
Det är väl fullt möjligt att använda AppleTalk på ett "PC-LAN"?
------------------
"If God had wanted you to wear earrings, he'd have made you a girl." - Alabama Governor Don Siegelman :e
EemissionMedlem sedan dec. 19996 721 inlägg Jo under MacOS så är ex Indesign ensam om att få CPU tid
Det är upp till InDesign att göra så, och jag kan säga så mycket som att den inte gör det förrän Adobe tycker att det är dags. Kooperativ multitasking, som MacOS kör, bygger på inte att programmen har monopol på CPU-tiden, utan att de har monopol på att bestämma över CPU-tiden.
vilket kan upplevas som att den går snabbare.
Vilket till syvende och sist är det viktigaste..
under tiden som ex. photoshop blir klar med något tungt filtersättning
...och vänta måste man. Photoshop för Windows är så ruttet att det är rikigt pinsamt.
[Redigerat av emission den 29 aug 2001]
MmottMedlem sedan juni 20001 356 inlägg TACK emission, du uttryckte mina åsiker på ett bättre sätt än jag tänkte göra det... :e
Helt rätt! :)
------------------
Daniel Mott
________________
War Is Peace. Ignorance Is Strength. Freedom Is Slavery.
1984, George Orwell
[: E-posta gärna. :]
Vad är godast?
Vad har du för operativsystem i din dator?
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inläggKooperativ multitasking, som MacOS kör, bygger på inte att programmen har monopol på CPU-tiden, utan att de har monopol på att bestämma över CPU-tiden
Vilket innebär att jag måste rätta mig efter programmerarna - jag skulle mycket hellre vilja styra resurserna själv till de program jag prioriterar.
...och vänta måste man. Photoshop för Windows är så ruttet att det är rikigt pinsamt.
Huh? I Windows kan jag åtminstone hjälpligt göra nåt annat medan Photoshop funderar över ett tungt filter i ett högupplöst bild, men i MacOS kan jag inte göra ett smack.
Bara en sån sak att man inte kan hoppa över i Finder medan man har Spara som..-rutan uppe... :l
------------------
:stefan: - formerly known as Q