webForumDet fria alternativet

ASP.NET

14 svar · 438 visningar · startad av Prästen

PrästenMedlem sedan dec. 2000537 inlägg
#1

1.Måste man ha WinXP för att köra ASP.NET ?

2. Är .NET FrameWork och ASP.NET helt olika saker?

PMedlem sedan jan. 20012 204 inlägg
#2

1. Nej

2. Ja

DinoMedlem sedan sep. 20011 914 inlägg
#3

1. http://msdn.microsoft.com/netframework/productinfo/sysreqs/default.aspx
2. ASP.NET är en del av .NET Framework

PrästenMedlem sedan dec. 2000537 inlägg
#4

Hmm så om jag laddar ned .NET FrameWork 1.1 SDK så är ASP.NET inkluderat?

SkarreMedlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#5

Ja

PrästenMedlem sedan dec. 2000537 inlägg
#6

Vad är det för skillnad på:

1. .NET Framework SDK 1.1
2. .NET Framework 1.1 Redistributable

SkarreMedlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#7

Microsoft skrev:

The Microsoft® .NET Framework Software Development Kit (SDK) version 1.1 includes everything developers need to write, build, test, and deploy .NET Framework applications—documentation, samples, and command-line tools and compilers. You must install the .NET Framework Redistributable Package version 1.1 prior to installing the .NET Framework SDK.

Du behöver alltså inte NET SDK för att köra ASP.NET.

PrästenMedlem sedan dec. 2000537 inlägg
#8

måste jag installera Redistributable INNAN jag installerar SDK:n?

VimpMedlem sedan juli 20022 537 inlägg
#9

Nej

SkarreMedlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#10

Vimp skrev:

Nej

Visst ska man det. Om man ska tro MS, vilket man bör när det gäller .NET. :)

Microsoft skrev:

You must install the .NET Framework Redistributable Package version 1.1 prior to installing the .NET Framework SDK.

PrästenMedlem sedan dec. 2000537 inlägg
#11

Är det ett måste?

SkarreMedlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#12

Tydligen är det ett måste om du vill använda SDK.

Återigen:

Microsoft skrev:

You must install the .NET Framework Redistributable Package version 1.1 prior to installing the .NET Framework SDK.

JosefMedlem sedan mars 20023 561 inlägg
#13

Dino skrev:

2. ASP.NET är en del av .NET Framework

Njae, så enkelt är det väl inte heller.

Man kan använda sig av tekniken ASP.NET för att programmera mot .Net Frameworket som är ett ramverk av klasser

NETworkMedlem sedan juni 20011 732 inlägg
#14

Josef skrev:

Dino skrev:

2. ASP.NET är en del av .NET Framework

Njae, så enkelt är det väl inte heller.

Man kan använda sig av tekniken ASP.NET för att programmera mot .Net Frameworket som är ett ramverk av klasser

Nej, asp.net är inte ett programmeringsspråk utan ett antal kontroller som underlättar dynamisk konstruktion av webbaserade scriptspråk. Kontrollerna i sin tur är små program och det går naturligtvis att programmera egna kontroller. Alltså, man använder sig INTE av asp.net för att programmera på .net-plattformen och använda dess klasser (däremot gör man det indirekt), då använder du ett av alla de programmeringsspråk som finns, företrädesvis vb.net eller c#.

Att säga att asp.net är en del av .net är inte fel, för det är det ju. En bland många andra tekniker! :)

DanoMedlem sedan juni 200335 inlägg
#15

Rör ni inte till det nu?.

NET Framework inkluderar:
en CLR där alla din program körs igenom när dem exekveras.
Ett mega klassbibliotek där de 3 huvudklasserna består av:
ASP.NET för att göra websidor.
Windows.Forms för att göra windows program och knappar.
ADO.NET för att göra kopplingar till databaser.

Allting du gör inom .NET Framework görs med dessa klasser.

159 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.86db40fa
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
156 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)