Glocalnet ADSL

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Kristianstad
    Medlem
    • 2002-12-21
    • 747

    #1

    Glocalnet ADSL

    15 mars 2004: Vår familj beställer Glocalnet ADSL med Villaägarna och min pappa skickar in fullmakt för att vi ska kunna byta från Telia ADSL.

    14 juni 2004: Jag ringer och undrar hur det går och varför vi inte fått det än. Jag får som svar att allt ser okej ut och jag kommer få Glocalnet ADSL inom en vecka.

    25 juni 2004: Ringer tillbaka och undrar varför vi inte fått det än. Då påstår damen att Telia varit seg och inte vill lämna ifrån oss som kund. Men hon trodde att det inte skulle dröja mer än högst ett par dagar.

    9 juli 2004: Ringer till Glocalnet. Nu påstår dem att det råkat blivit fel i deras system. Min mamma var kund hos Glocalnet för några år sedan en kort period och det klarade inte systemet av. De sa att de skickar iväg ett brev så att vi enkelt och gratis kunde ändra så att min mamma försvann helt och hållet från deras datorer.

    12 juli 2004: Brev anländer, men de vill ta 100 kronor betalt för att ta bort henne från deras system. "Gratis" sa ju förre telefonisten. Jag ringer upp igen och berättar att de tidigare sa att det skulle vara gratis. 100 kronor är ju i och för sig inte mycket, men ville höra så det verkligen var rätt lapp vi fått i och med att det skulle vara gratis. Då sa telefonisten att de kunde fixa så att de flyttade över det vi beställt i mars på min mamma istället. Detta gjorde de. Nu skulle det bara ta någon vecka innan vi får ADSL.

    20 juli 2004: Vi får ett brev från Glocalnet där de vill att min mamma fyller i en fullmakt för att de ska kunna avsluta Telia ADSL. Vi skickar in det samma dag.

    21 juli 2004: Det anländer 2 brev med likadant innehåll som dagen innan. Vi struntar i detta - alla kan väl göra fel.

    22 juli 2004: Det anländer 3 brev med likadant innehåll som tidigare brev. Jag ringer upp till Glocalnet och frågar varför de gör på detta viset, men de visste inte hur det kunde komma sig. Vi skulle snart få Telia ADSL.

    23 juli 2004: Det anländer 4 brev med likadant innehåll som tidigare brev.

    26 juli 2004: Det anländer ytterligare 1 brev med likadant innehåll som tidigare brev. Nu jävlar tänkte jag. Ringer upp till Glocalnet och frågar varför de masspostar vår brevlåda. Telefonisten beklagade - de hade fått ett fel i deras system som gjorde att alla brev de skickade multiplicerades med 11. Tyvärr hade vårt telefonnummer försvunnit ur deras system. Telefonisten skickade iväg en felrapportering till Huvudkontoret som skulle kontakta oss på telefon nästa dag.

    9 augusti 2004: Ringer upp dem igen och frågar varför Huvudkontoret ej ringt. Telefonisten kunde dock se på sin datorskärm att bredbandet äntligen skulle vara på G. Allting var klart och användaruppgifterna är på väg till vår brevlåda. Kanon tänkte jag - äntligen kan man få Glocalnet ADSL.

    12 augusti 2004 (idag): Ringer upp och frågar varför de inte skickat några användaruppgifter. Och plötsligt påstår de att de varken fått fullmakt eller någon beställning från oss.


    Nu ger jag upp. Glocalnet är nog det märkligaste jag varit med om....
  • Claes Holmerup
    Medlem
    • 2004-07-22
    • 61

    #2
    Skumt! Glocalnet har alltid fungerat bra för mig (har dock inte Internetuppkoppling genom dem...) - men det kanske är strul i och med att de nyligen har börjat med ADSL...?
    Jag har haft funderingar på att byta från Telia 8kb ADSL till Glocalnet - men eftersom jag har väntat över en månad på min förra mailfråga angående när de räknar med att jag kan få 8kb-anslutningen - och efter att ha läst om dina problem här, så känns det som om jag nog ska avvakta ett tag...

    Comment

    • Kristianstad
      Medlem
      • 2002-12-21
      • 747

      #3
      Supporttelefonisterna har dock varit mycket trevliga, men organisationen verkar helt skum. Jag skulle nog avvaktat om jag vore du, men det kankse bara är jag som har haft problem med företaget?

      Comment

      • Josef
        Medlem
        • 2002-03-16
        • 3123

        #4
        Ojdå!
        Tråkigt att höra, måste dock säga till Glocalnets försvar att jag aldrig har haft några problem med dem. Dock går det lite långsamt ibland.

        Comment

        • ade
          Medlem
          • 2004-07-13
          • 1418

          #5
          Redigerat med anledning av webForums regler §1.
          Synpunkter angående detta beslut, ta kontakt med Josef alternativt forumledarna.

          Josef
          Moderator, webForum
          Last edited by Josef; 2004-10-31, 15:39.
          Mvh Mattias Karlsson

          Comment

          • ade
            Medlem
            • 2004-07-13
            • 1418

            #6
            våran uppkopplingsavgift är 40 öre...
            Mvh Mattias Karlsson

            Comment

            • ade
              Medlem
              • 2004-07-13
              • 1418

              #7
              dessutoom har dom 1kr dyrare när det gäller samtal till mobiler...
              Mvh Mattias Karlsson

              Comment

              • Skarre
                Avstängd
                • 2001-04-17
                • 2447

                #8
                [citat=ade]Någon glocalnet kund som kanske vill veta mer så ge mejj ert nummer så kan jag ringa er när jag ska jobba.. [/citat]Wow, en liten kampanj för Tele2 mitt i tråden. Jag ska genast byta!

                Comment

                • ade
                  Medlem
                  • 2004-07-13
                  • 1418

                  #9
                  ringer man med glocalnet ska man defenitivt byta. Tele2 är billigast i sverigie enligt aftionbladets undersökning..
                  Mvh Mattias Karlsson

                  Comment

                  • Luxman
                    Medlem
                    • 2000-08-23
                    • 536

                    #10
                    Vad hade ni för uppsägningstid på Telia ADSL, för vid byte så kan överlåtelsen ske först efter uppsägningstiden.
                    Men å andra sidan, även om ni hade tre månader så har ju det nu passerats med marginal..


                    Viskar till ade §2 (Annonsering av varor/tjänster är inte tillåtet.)
                    /Luxman

                    Comment

                    • sneeze
                      Medlem
                      • 2002-12-14
                      • 802

                      #11
                      [citat=ade]
                      hos oss betalar man 24kr mån för att ringa billigare än gratis till hela sverige!! [/citat]

                      Vänta nu lite....
                      Nån mer än jag som inte får ihop det där?

                      Får man pengar av er eller... hur menar du?
                      QwertyOwnsOurArsesForcingUsToBuyErgonomicKeyboards


                      www.spirituellt.com


                      wwW.AcidhousE.Se

                      wF GRID group

                      Comment

                      • PsyDonia
                        Medlem
                        • 2003-05-25
                        • 935

                        #12
                        [citat=ade]Nej jag jobbar som telesäljare åt tele2 förval. Och när man sålt till glocalnet kund så dom alltså byter till tele2 så skickar glocalnet räkningar på 19:- och mycket mer..

                        Dessutom vill jag säga till alla som ringer med glocalnet,

                        Det är den sämsta operatören i sverige. glocalnet kunder betalar 19:- för att ringa "gratis" till andra glocalnet kunder.

                        "gratis innebär att man ringer utan minutvgft." Och glocalnets uppkopplingsavgift ärr 55öre..

                        hos oss betalar man 24kr mån för att ringa billigare än gratis till hela sverige!! Någon glocalnet kund som kanske vill veta mer så ge mejj ert nummer så kan jag ringa er när jag ska jobba.. [/citat]


                        Glovalnet betalar man 19kr hos er 24 kr.
                        24kr låter inte gratis heller.

                        och billigare än gratis.
                        hur mycket / min får man av er för att ringa med er.


                        Sen dom flesta operatörer är i stort sätt lika i pris.
                        det finns billiagre än er och dyrare.
                        // PsyDonia

                        Comment

                        • ade
                          Medlem
                          • 2004-07-13
                          • 1418

                          #13
                          Redigerat med anledning av webForums regler §2.
                          Synpunkter angående detta beslut, ta kontakt med Josef alternativt forumledarna.

                          Josef
                          Moderator, webForum
                          Last edited by Josef; 2004-10-31, 15:39.
                          Mvh Mattias Karlsson

                          Comment

                          • Skarre
                            Avstängd
                            • 2001-04-17
                            • 2447

                            #14
                            Tele2 = teh win!

                            Comment

                            • Jymdis
                              Medlem
                              • 2001-03-01
                              • 5637

                              #15
                              ade:
                              där är ingen uppkopplingsavgift på gratis samtalen hos glocalnet..
                              för övrigt kommer jag inte in på tele2s hemsida men är inte det erbjudande 24 kr enbart för kvällar och helger?
                              --------------------
                              [email protected]
                              www.jymdis.com

                              Comment

                              Working...