webForumDet fria alternativet

Förhindra demokratin i Sverige - bli belönad

Politik & samhälle

190 svar · 5 388 visningar · startad av Chainsaw · sida 3 av 10

Frågan, av Chainsaw

<http://www.expressen.se/article.asp?id=125623> Jag citerar inledningen till denna artikel: "Årets Civilkuragepris tilldelades på lördagen brevbärare i Mölndal som vägrade dela ut valmaterial från det högerextrema partiet Nationaldemokraterna." Okej, låt oss ta det här från början. En brevbärare har en annan åsikt än ett visst parti. Han värar att dela ut valblanketter för partiet, trots att de h

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan jan. 2002473 inlägg
#41

kan någon förklara en sak för mig...
vad är en nynazist, är det en sådan som inte fatta vad som hände förra gången?

något som jag blir mer o mer rädd för är ifall man tittar på sidor som:
http://www.nationaldemokraterna.se/
http://www.info14.com/

Där man skriver sina nyheter/artiklar och allt visar hur fint det är med rashat, bort med homosexuella och listan blir lång.
Kan man inte se hur ofantligt vinklat allt är så borde man ta en nybörjarkurs i mediekunskap...

Ibland är det inte heller så konstigt att människor inte ställer sig upp och frågar va fan de håller på med när de kanske vandrar en lördagskväll på staden och skriker "sig heil".
Eftersom de inte kan diskutera så kommer knytnävarna upp, eller som på webbsajter (liknande de ovan) så hängs man ut som en röding....

TERROR FÖR ATT TYSTA

Jag tycker ni hänger upp er lite för mycket på de jävla brevbärarna. Det var något fruktansvärt bra de gjorde... Läser man mellan raderna så kunde de skrivit om det åt dem innan de delade ut och skrivit rubriker som "snart skall blattarna ut" eller "sig heil för fan".

Jag försöker men kan inte förstå hur man kan stödja dessa åsikter i huvudtaget???

Medlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#42

roady skrev:

Jag försöker men kan inte förstå hur man kan stödja dessa åsikter i huvudtaget???

Det är det väl ändå ingen som gjort, åtminstone inte i den här tråden. :q

Medlem sedan jan. 20023 554 inlägg
#43

Det handlar om vår demokratiska frihet att uttrycka våra åsikter.

Jag avskyr allt som Nationaldemokraterna står för, men de ställer upp i valet på samma villkor som alla andra partier och har därmed full rätt att få ut sitt valmaterial.

Jag önskar av hela mitt hjärta att vi inte hade några partier med främlingsfientliga program, men nu finns de och därmed måste jag i demokratisk anda försvara deras rätt att uttrycka sin åsikt.

Alternativet är diktatur.

Medlem sedan maj 20003 652 inlägg
#44

Individen skrev:

Det får i sådana fall stå för dig. En överväldigande majoritet av Sveriges befolkning är dock för tillfället överens om att demokratiska fri- och rättigheter är någonting bra, att humanism inte är så tokigt, med mera. Skillnaden mellan "vänstertomtarna" och de högerextrema är att de nyss nämnda ej håller med om att alla ska få åtnjuta samma fri- och rättigheter, de vill hindra detta och göra skillnad på person A (med svart hår) och person B (med gult hår), samt röja undan alla som motsätter sig detta (du och jag).

Kommunism är inte heller särskilt himmelskt heller ;) Kan tänka mig att de tiotals miljoner (om inte mer) som dog i Sibirien inte alla var jättefarliga brottslingar ;) Eller varför inte under Pol Pot? Han var ju en riktigt sjysst kille, eller hur? Lite svinn får man ju räkna med när man skall uppehålla en fungerande diktatur ... :e

Medlem sedan okt. 20013 217 inlägg
#45

Jag kan säga att jag tar helt avstånd från NSF:s åsikter men för den delen så håller jag mig inom de lagar och ramar vi har i samhället. Att göra som postmannen gjorde stärker bara NSF:s position för det är inte dom som gjort nått fel i just den här frågan. Kort och gott kan man säga att NSF förstått vikten av att arbeta inom demokratins ramar för att få mer inflytande och att ett mer anarkistiskt engreppssätt skulle göra mer skada än nytta för NSF:s räkning. NSF ska bemötas med demokratins verktyg och dom ska ha rätten att uttrycka sin åsikt. Om detta görs så kommer det visa sig att deras argment inte håller och det blir deras fall. Dom blir bara starkare av sådana aktioner som postsnubben gjorde. Att sedan SAC gav postmannen pris gör saken inte bättre.

Medlem sedan mars 200253 inlägg
#46

Viking:
De vanliga borgarfördomarna. Stalin och Polpot var ungefär lika mycket kommunister som pinochet och hans militärer. Kommunism bygger på demokrati, det verkar många ha svårt att greppa. Hitler kallade sig demokrat, gör det honom demokratisk?

Medlem sedan okt. 20013 217 inlägg
#47

De vanliga borgarfördomarna. Stalin och Polpot var ungefär lika mycket kommunister som pinochet och hans militärer. Kommunism bygger på demokrati, det verkar många ha svårt att greppa.

Hur kan nått extremt centraliserat kallas för demokrati ?

Medlem sedan okt. 2002118 inlägg
#48

Individen: Bryt gärna mot lagar som du inte gillar, men räkna med motstånd från både de som gillar lagen och de som inte gör det, men försvarar demokratin.

Posten/SAC gör rasister till martyrer, och sig själva till antidemokrater. Grattis!

"Every election is an opportunity for a non-violent revolution."

Medlem sedan okt. 2002118 inlägg
#49

Skunken: Kommunism bygger på kollektiv makt (på bekostnad av individens/minoriteternas makt) och kollektivt ägande (på bekostnad av individers/organisationers ägande).

Demokratin är inget värd om grundlagen inte innehåller ett starkt skydd mot kränkning av grundläggande rättigheter.

För mig är det likgiltigt om jag blir förtryckt av en diktator, en minoritet eller en majoritet.

Demokrati är mer än majoritetsstyre.

Medlem sedan maj 20023 372 inlägg
#50

Hm...finns det ingen media som tagit upp kritiken mot priset?

Vänstertramsjournalister... :(

Medlem sedan sep. 20001 124 inlägg
#51

His Divine Shadow skrev:

Det här ÄR BRA FOLK, detta är BRA gjort, nazisterna ska bekämpas med alla medel, helst ska dom listas som djur.

Det skulle vara sämre folk om dom inte gjorde nånting åt nazisterna, jagsäger bra gjort, hurra!

Om du byter ut ordet "nazist" mot "kommunist" får du den extrema åsikt som rådde i USA för en stund sedan. Hursomhelst får man inte bort nazism och rasism genom att trycka ner det. Då blir dom bara mer dolda och svårare att motverka. Låt dom få föra fram sina åsikter. Sen krossar vi deras argument, ett efter ett.

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
#52

Tycker nog jag skulle vara en bra Diktator iaf. :h

Nazisterna förstås deporteras, till månen §jr

Medlem sedan juli 20011 714 inlägg
#53

Theon skrev:

Det handlar om vår demokratiska frihet att uttrycka våra åsikter.

Något som ej får beviljas brevbärare i tjänst? Enligt dig ska väl brevbärare likt maskiner, utan en endaste mänsklig tanke och avvägande, lyda order? Det är en fasansfull tanke. Vi åtnjuter inte våra demokratiska fri- och rättigheter tack vare att tidigare generationer lutade sig tillbaka på dogmer.

Theon skrev:

Jag önskar av hela mitt hjärta att vi inte hade några partier med främlingsfientliga program, men nu finns de och därmed måste jag i demokratisk anda försvara deras rätt att uttrycka sin åsikt.

Alternativet är diktatur.

Vem har sagt att det är så? Har Gud sagt att det är så? Med frihet kommer ansvar, varje fri individ har således också ett ansvar. Inte bara för sig själv. Det de aktuella brevbärarna gjorde var till nytta för samhället. De bröt inte mot någon lag, de bestämmer själva, efter att de övertalat sin ledning, vad de vill dela ut och inte dela ut. Vad har ni att säga till om det egentligen?

Viking skrev:

Kan tänka mig att de tiotals miljoner (om inte mer) som dog i Sibirien inte alla var jättefarliga brottslingar

De första offren för bolsjevismen var frihetliga socialister (anarkister).

Viking skrev:

Eller varför inte under Pol Pot?

Pol Pot och kompani, röda khmererna, kom till makten och behöll den ett bra tag med hjälp och stöd av Kina, USA och Thailand, långt efter deras massmord blivit allmänt kända, och långt efter de blivit fråntagna sin makt av invaderande vietnameiska styrkor. De röda khmerernas mördarregim erkändes länge av FN som Kambodjas lagliga regering, även fast den de sista åren inte var någonting annat än en hopplöst fanatisk och hänsynslös gerilla i Kambodjas djungler med stöd av tidigare nämnda nationer.
-

Beatbox skrev:

Jag kan säga att jag tar helt avstånd från NSF:s åsikter men för den delen så håller jag mig inom de lagar och ramar vi har i samhället. (Samt resten av det inlägget.)

Det var Nationaldemokraterna som inte fick sin valpropaganda utdelad i staden Mölndal. Det var 25-30 stycken brevbärare som gemensamt tog beslutet att i första hand försöka övertala diverse chefer att stoppa utskicket, och i andra hand fysiskt vägra att bära ut. Lyckligtvis, och i sista stund, lyckades de efter en del velande övertala någon chef som tog beslutet att Nationaldemokraternas valmaterial ej behövde delas ut. Läs om händelseförloppet här.

Beatbox skrev:

Hur kan nått extremt centraliserat kallas för demokrati ?

Jag tror att Lenins benämning på det hela var 'demokratisk centralism', vad det ledde till inom några år stavas Stalinterror.

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
#54

Chainsaw skrev:

Om du byter ut ordet "nazist" mot "kommunist" får du den extrema åsikt som rådde i USA för en stund sedan. Hursomhelst får man inte bort nazism och rasism genom att trycka ner det. Då blir dom bara mer dolda och svårare att motverka. Låt dom få föra fram sina åsikter. Sen krossar vi deras argument, ett efter ett.

Om jag bytte ut nazist mot kommunist vore det inte ens samma sak längre, kommunister är inte ondsekfulla eller vill förtrycka på grund av religösa eller yttre attributer, dom är bara naiva.

Nazister å andra sidan är organiserad ondska som vill förtrycka andra människor p.g.a. av attributer som är bevisligen falska och dumma, dom är inte ens onda, det är en förolämpning mot ondskan, dom är bara jäkligt dumma.
Jag bryr mig inte i dom, dom kan gasas för allt jag bryr mig, det vore ironiskt.

Analogin haltar där ser du.

Jovisst, vi kunde locka fram dom, sen skjuta dom till månen, eller bara skjuta dom, gör mig ingen skillnad.

Medlem sedan apr. 2000642 inlägg
#55

De vanliga borgarfördomarna. Stalin och Polpot var ungefär lika mycket kommunister som pinochet och hans militärer. Kommunism bygger på demokrati, det verkar många ha svårt att greppa. Hitler kallade sig demokrat, gör det honom demokratisk?

heh, på samma sätt på kan man ju säga: kommunister tycker att kommunism bygger på demokrati, gör det kommunism demokratisk? knappast ;) kommunister och liknande bör bekämpas på alla sätt, men givetvis i demokratisk anda. de har fått sin chans alldeles för många gånger.

kan tillägga att kommunisktiska regimer och derivat har mördat åtskilliga hundra miljoner människor, främst sovjet och kina. även om hitler mördade många så kommer han inte i närheten.

Medlem sedan maj 20003 652 inlägg
#56

His Divine Shadow skrev:

Om jag bytte ut nazist mot kommunist vore det inte ens samma sak längre, kommunister är inte ondsekfulla eller vill förtrycka på grund av religösa eller yttre attributer, dom är bara naiva.

Nazister å andra sidan är organiserad ondska som vill förtrycka andra människor p.g.a. av attributer som är bevisligen falska och dumma, dom är inte ens onda, det är en förolämpning mot ondskan, dom är bara jäkligt dumma.
Jag bryr mig inte i dom, dom kan gasas för allt jag bryr mig, det vore ironiskt.

Analogin haltar där ser du.

Jovisst, vi kunde locka fram dom, sen skjuta dom till månen, eller bara skjuta dom, gör mig ingen skillnad.

Själv anser jag kommunister och allt vänster om dem vara minst lika "onda" som nazzarna ...

Medlem sedan juli 20011 714 inlägg
#57

Läste du ens mitt inlägg, Viking? Kan du då motivera ditt? Vet du ens vad du snackar om? Vad kostar en cykel?

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
#58

Viking skrev:

Själv anser jag kommunister och allt vänster om dem vara minst lika "onda" som nazzarna ...

Jasså, hmm, förstås tycker jag nazzarna är idioter, vill ju inte förolämpa ondskan med att gruppera ihop dom två :p
Vill du förklara det lite mera eftersom jag ser att Nazister så vill skapa elände och vara som dom är medan kommunister tror på nån sorts ideal bild av människan som helt enkelt inte finns eller kommer att finnas, och det leder till dåliga saker.

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#59

Chainsaw skrev:

Hursomhelst får man inte bort nazism och rasism genom att trycka ner det. Då blir dom bara mer dolda och svårare att motverka. Låt dom få föra fram sina åsikter. Sen krossar vi deras argument, ett efter ett.

Medlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#60

Individen skrev:

De bröt inte mot någon lag, de bestämmer själva, efter att de övertalat sin ledning, vad de vill dela ut och inte dela ut. Vad har ni att säga till om det egentligen?

Ja, vad har vi att säga om det? "Ge hit min post för fan!" t.ex. :)

267 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
140 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)