Det handlar om att 950 kronor i månaden (minst) ska gå till barnet. Om föräldrarna är rika så att dessutom kan spara pengar så gör det väl inget.
Äntligen ett *vettigt* parti!
84 svar · 1 696 visningar · startad av Chainsaw · sida 5 av 5
Frågan, av Chainsaw
Fick ett efterlängat mail från Allvarligt Talat ( <http://www.allvarligttalat.com> ) idag, nyhetsbrevet med kritisk granskning på politiska händelser. Hittar en notis om att ett nytt parti, Fria Listan ( <http://www.frialistan.st> ) ställer upp i riksdagsvalet. Eftersom jag inte hade något bättre för mig förutom att rätta buggar så besökte jag hemsidan och läste lite om deras idéer. Helt plötslig
Läs frågan i sin helhet →Du svarade inte på frågan. Varför skall staten subventionera de redan rika?
För att staten inte kan ge sig på att göra skillnad på barn beroeende på deras föräldrar. Ska barn till högutbildade få sämre lärare eftersom dom har möjlighet att lära sig hemma ?
*ruskar på huvudet* hur många av er har egna barn sitter och läser vissas inlägg om barnbidrag..vet ni vad ett barn kostar i månaden..jag har själv 2 tjejer 12 och 14 år.Och skulle det finnas människor som skaffar barn för ekonomisk vinning..kan jag bara säga dom är grundlurade :)
Kanske inte initiallt, men an alkoholiserad mamma/pappa ger inte barnbidraget till barnen direkt. Du gör det naturligtvis inte, men genom min svärmor har jag insyn i socialtjänsten och det förekommer ganska frekvent.
Det handlar om att föäldrarna inte lägger ner pengarna på barnen. Motivera varför staten skulle ge dessa föräldrar ännu mer pengar ?