webForumDet fria alternativet

Längre och hårdare straff för brottslingar?

Politik & samhälle

198 svar · 6 837 visningar · startad av echoSwe · sida 9 av 10

Frågan, av echoSwe

- Ska vi ha längre och hårdare straff för förstagångsbrottslingar? - Ska vi ha längre och hårdare straff för andragångsbrottslingar? - Ska vi ha längre och hårdare straff för återfallsbrottslingar där antal brott \> 2? - Skattefiffel (böter till 6 års fängelse) att jämnställa med misshandel (böter till 2 års fängelse? [\[1\]](http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/19710069.HTM) [\[2\]](http://www.notis

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan sep. 20028 900 inlägg
#161

Gladh skrev:

obelix skrev:

Vad man ska göra med dom som är vuxna i dag och är återfallsförbrytare vet jag inte, men jag vet att man inte kommer någon vart med hårdare och längre straff.

Om du inte kommer någonstans med vård och personen återfaller efter varje ny vårdrunda och skapar nya brottsoffer, tycker du inte att det bästa för samhället vore att låsa in personen för all framtid då? Du behöver inte tänka på hur personen blir när han kommer ut, för han kommer aldrig ut.

Jag har inget emot vård och inser att det är bättre för samhället att omvända en ung brottsling till att bli en vanlig svensson istället för tung krimminellt. Men jag är inser också att visa människor inte kommer ta sitt förnuft till fånga förren det är försent, och då bör man sluta slösa pengar på vård för dessa och låsa in dem istället.

- M

man borde kanske ändra fångvården, söka efter vägar som fungerar, fast det är bara en löjlig tanke jag har...

Medlem sedan jan. 2006278 inlägg
#162

obelix skrev:

hämd och rättvisa hör inte ihop.

För många är det ett stort likhetstecken mellan hämd och rättvisa

Medlem sedan maj 2006296 inlägg
#163

Mad Monkey:

Precis. Och just därför har dessa personer inget alls inom juridiken att göra.

Medlem sedan dec. 20051 420 inlägg
#164

antipentA skrev:

Gladh:

Nu tar vi och håller ordning på sakerna här.
Jag har inte sagt att man ska krossa klasskillnaderna för att få bukt med kriminaliteten. Jag säger däremot att en del av kriminaliteten har sin grund i klasskillnader. Sen kan man minska klasskillnader utan att införa diktatur eller kvasikommunism. Du vinner inget på att försöka utmåla mig som "kommunist".

Det finns ingen "lösning" på problemet med återfallsförbrytare. Den enda "lösning" som existerar är att se till att de aldrig uppstår. Vi kan inte göra mycket åt de som vi redan HAR misslyckats med. Vi vet att det inte gagnar vare sig samhället, samhällets individer eller den kriminelle att ge hårdare straff, så det är inte heller en "lösning". Därför säger jag att vi bör låta straffen vara som de är (MEN - jag kan ju lätt erkänna att jag anser att man bör se över proportionaliteten för straffen. Att fildelning kan ge 2 år i finkan och grov misshandel ofta ger 6 månader är inte rimligt, till exempel).

Angående dödsstraff... du anser alltså att personligt hämndbegär är något som är lämpligt att ta hänsyn till när man stiftar lagar gällande brott och straff? Intressant.
Jag anser att det är något man bör hålla jävligt långt borta från den processen.

Livstids fängelse: Om vi ska spärra in folk på livstid istället för att se till att de inte begår fler brott så kommer vi att förlora skatteintäkter, vi kommer att förlora mark (eftersom vi måste ta mark för att bygga fängelser. Mark kan dock fås billigt i Norrland), vi kommer att få betala för folk istället för att låta folk generera intäkter. Det blir alltså som att tvångstillverka bidragsutnyttjare, vilket ju är en idé som borde kännas ytterst osmaklig för högerpolitiska individer.
Och då har vi ändå inte räknat med alla kostnader för drift och underhåll av lokaler, elförbrukning etc etc.

Vad gäller vård tycks du ha missuppfattat mig helt. Jag förespråkar inte vård som den ser ut idag. Idag är vården ett skämt. Jag förespråkar rehabilitering som FUNGERAR.
KRIS har lyckats rätt bra med sin rehab, till exempel.

Vissa människor kommer inte att ändra sig. Det stämmer. Det är sådana som samhället har misslyckats med. Jag förespråkar ett samhälle som INTE misslyckas med folk.
Jag säger inte att det systemet vi har idag är bra. Jag säger att det blir inte bättre av att lägga resurser på hårdare straff. Det blir bättre av att lägga resurserna på bättre rehab.

Fucking beautiful man. Vi är precis på samma nivå! Håller med dig till etthundra procent! (y)

Medlem sedan nov. 20041 189 inlägg
#165

HiDensity skrev:

Om vi ska kunna debattera någorlunda seriöst så får du ta och sluta med falska citat.

Det är väl för fan inte vilseledande om jag berättar ATT JAG SKREV OM DET!!

Medlem sedan nov. 20041 189 inlägg
#166

obelix skrev:

så du anser att man ska behålla det som det är idag, och lägga till hårdare straff?

För generaliserande. Jag har redan sagt hur jag kan tycka straff ska förändras.

Ni på andra sidan debatten svarade aldrig på:

Det klassiska exemplet är vad man gör om man ges chansen att ta livet av (eller låsa in på livstid) ngn som mördat sina släktingar och/eller vänner ?
Vad skulle du önska den som våldtagit din 10 åriga lillasyster ? Kastrering ?
Livstid ? eller 5 år med pingis, playstation, porrsurfning och permission ?
Vad är rimligt ?

Att söka hämd är djupt rotat i människan. Hade någon misshandlat min kompis och gått fri så hade jag definitivt sökt upp den personen med några av mina kompisar och blivit kvitt. Så jo, hämd är en viktig faktor i straffet! Alla som säger något annat har förmodligen inte blivit utsatta för brott.

Medlem sedan nov. 20041 189 inlägg
#167

Melea skrev:

Tänkte ta och läsa igenom alla inlägg och se om det blivit någon debatt av det, men...Du kan ju ta och rösta på Sverigedemokraterna eller NSF och se om det blir någon förbättring. Dig tänker jag då inte ödsla mer tid på.

Ja, hej på dig. Debatten har kommit igång nu. Antipertent började snacka om skolan som bakgrunden till brott och därmed källan till brott som ska förebyggas, och sedan gick diskussionen in på ett villospår. Försök bemöta ståndpunkten istället för att avfärda det. Varför ska sämre presterande personer få mer pengar från skolan; pengar i form av undervisning, böcker, lärare osv, än högpresterande? Det är bara dumt.

Nationalsocialistisk front är väl nazisterna? Så du menar att eftersom jag tycker att duktiga elever ska prioriteras, ekonomiskt/lärarmässigt, så tycker jag att det finns en överlägsen arisk ras, och att judarna ska utrotas? För övrigt så är deras partiprogram extremistiskt, och jag håller inte med om en enda punkt på det. Ekonomiskt är de ultrakapitalister, socialt också, men på något sätt får de in att handel är dåligt för ekonomin, vilket bara är konstigt, eftersom handel i sin natur är kapitalistiskt och gynnar ett land. Haha, så nä tack.
http://www.nsfront.info/punktprogram.shtml

Sverigedemokraterna är så vitt jag förstår, ganska höger, till höger om (m), negativa til EU (håller inte med; det är som vänsterpartiet), nationalistiskt (tycker inte jag är en viktig fråga), sänka skatterna (ja), "Ett befolkningsmässigt homogent samhälle har bättre förutsättningar att nå en fredlig och demokratisk utveckling, än en heterogen statsbildning." - håller inte tvunget med eftersom de generaliserar över både arbetskraft- och asyl-invandring. Kan tycka att asylinvandringen är för stor, men har samtidigt inga belägg för det, och det är inte en personlig intressant fråga. Arbetskraftsinvandring ska självfallet vara tillåtet, och du har sett mig argumentera mot Mozfan som är protektionistisk och socialdemokrat (usch) - LO's stoppande av de lettiska byggarbetarna - patetiskt.
http://www.sverigedemokraterna.net/asikter_program.php?action=fullnews&id=240

Så nä, jag håller inte med något av de partierna.

För övrigt så är det intressant att dessa partier skyller mkt av brottsligheten på invandrare. Det gör inte jag, men de är överrepresenterade, och därmed ett problem. Jag anser att detta problem bland annat ska lösas med förenklade företagarregler, och den ekonomiska biten. Detta torde också minska invandrarnas överrepresentation i brottsstatistiken.

Bland annat träffade jag en farmecut på tunnelbanan i Stockholm. Han hade invandrat för 4-5 år sedan, men jobbade nu som skomakare eftersom Apoteket har monopol på läkemedelsförsäljningen. Behöver jag säga att jag är emot både Apotekets och Systembolagets monopol på läkemedel och sprit, respektive??

Medlem sedan sep. 20028 900 inlägg
#168

echoSwe skrev:

Varför ska sämre presterande personer få mer pengar från skolan; pengar i form av undervisning, böcker, lärare osv, än högpresterande? Det är bara dumt.

på vilket sätt är det dumt?

är det fel att ge dom som behöver hjälp den hjäp dom behöver?

Medlem sedan nov. 20041 189 inlägg
#169

obelix skrev:

på vilket sätt är det dumt?

är det fel att ge dom som behöver hjälp den hjäp dom behöver?

Nej, det är inte fel att göra det, men det är orättvist och osolidariskt att belöna sämre resultat över lägre. Ja, det är en simpel argumentation, och frågan blir ju - det finns x antal pengar. 0.7x går till 30% av alla skolor, där det finns problem med resultatet - tex rosengårdsskolan. 0.3x går till 70% av alla skolor, där det finns mindre problem, med bättre resultat. Om man minskar andelen till de 30% av skolorna som har problem så kommer de få ännu större problem. Är det värt att låta problemskolor få värre problem, och skapar inte detta problem i samhället i form av utanförskap, brott, misströstan?

Fast 70% av skolorna med bättre resultat kommer få ännu bättre resultat med tex. 0.5x pengar och man kan tänka sig att detta hade lett till ännu bättre elever från dessa skolor.

Tex. bergaskolan i Limhamn - 98% med betyg i kärnämnena. (Sen hade vi kanske 2% rosengårdsimport och 2% limhamnspack som inte brydde sig). Rosengårdsskolan: 1/2 med slutbetyg (rätta mig om jag har fel).

Pengamässigt kanske det ser ut såhär:
Berga: 0.2x
Rosengård: 0.8x

Vilket ger upphov till frågan om verkligen de lågpresterande i Rosengård är värda alla pengar - med tanke på hur USLA böcker vi hade - väl ingångna och använda, som fortfarande lärde ut att Ny Demokrati var ett riksdagsparti. 3 användbara datorer (för elever) på hela skolan (dvs. datorer med mer än Windows 3.11) (för 3 år sedan), och riktigt nedgångna salar.

Är det rättvist?

Så det är så jag har kommit fram till "att högpresterande elever ska få mer pengar än lågpresterande".

Let's get back on track, plz?

Medlem sedan sep. 20028 900 inlägg
#170

echoSwe skrev:

Nej, det är inte fel att göra det, men det är orättvist och osolidariskt att belöna sämre resultat över lägre. Ja, det är en simpel argumentation, och frågan blir ju - det finns x antal pengar. 0.7x går till 30% av alla skolor, där det finns problem med resultatet - tex rosengårdsskolan. 0.3x går till 70% av alla skolor, där det finns mindre problem, med bättre resultat. Om man minskar andelen till de 30% av skolorna som har problem så kommer de få ännu större problem. Är det värt att låta problemskolor få värre problem, och skapar inte detta problem i samhället i form av utanförskap, brott, misströstan?

Fast 70% av skolorna med bättre resultat kommer få ännu bättre resultat med tex. 0.5x pengar och man kan tänka sig att detta hade lett till ännu bättre elever från dessa skolor.

Tex. bergaskolan i Limhamn - 98% med betyg i kärnämnena. (Sen hade vi kanske 2% rosengårdsimport och 2% limhamnspack som inte brydde sig). Rosengårdsskolan: 1/2 med slutbetyg (rätta mig om jag har fel).

Pengamässigt kanske det ser ut såhär:
Berga: 0.2x
Rosengård: 0.8x

Vilket ger upphov till frågan om verkligen de lågpresterande i Rosengård är värda alla pengar - med tanke på hur USLA böcker vi hade - väl ingångna och använda, som fortfarande lärde ut att Ny Demokrati var ett riksdagsparti. 3 användbara datorer (för elever) på hela skolan (dvs. datorer med mer än Windows 3.11) (för 3 år sedan), och riktigt nedgångna salar.

Är det rättvist?

Så det är så jag har kommit fram till "att högpresterande elever ska få mer pengar än lågpresterande".

Let's get back on track, plz?

så du kan inte se ett samband mellan dålig skolgång med dåliga resurser och brott?

om man kan fånga upp strulpellar i skolåldern så skulle det ske mindre brott.

och vad skulle resultatet bli om man nu tar pengar från dessa redan utsatta ungdomarna för att skapa en elit i skolan?

Skulle det bli mindre brott?

Medlem sedan dec. 20051 420 inlägg
#171

echoSwe skrev:

Ni på andra sidan debatten svarade aldrig på:

Att söka hämd är djupt rotat i människan. Hade någon misshandlat min kompis och gått fri så hade jag definitivt sökt upp den personen med några av mina kompisar och blivit kvitt. Så jo, hämd är en viktig faktor i straffet!

Hämnd är extremt destruktivt och leder bara till mer våld. Hämnd-tänkande ska bekämpas av oss som tänker klart och inte uppmuntras eller praktiseras av samhället. Statens uppgift är att se till samhällets goda. Inte att tillgodose enskilda personers hämndbegär. Tanken är befängd.

wikipedia skrev:

Hämnd är mest utbrett i de kulturer och subkulturer som står utanför det nationella rättsväsendet, och utförs ofta av en medlem av samma familj, släkt eller folkgrupp. Hämnd kan vara nödvändig för att upprätthålla gruppens heder. I vissa fall kan hämnd utvecklas till destruktiva kedjereaktioner som blodshämnd och vendetta.

Medlem sedan sep. 20028 900 inlägg
#172

echoSwe skrev:

Att söka hämd är djupt rotat i människan. Hade någon misshandlat min kompis och gått fri så hade jag definitivt sökt upp den personen med några av mina kompisar och blivit kvitt. Så jo, hämd är en viktig faktor i straffet! Alla som säger något annat har förmodligen inte blivit utsatta för brott.

varför ska du bli tillfredsställd?

vad har du med att göra att din kompis blivit misshandlad?

Medlem sedan nov. 20041 189 inlägg
#173

HiDensity skrev:

Hämnd är extremt destruktivt och leder bara till mer våld. Hämnd-tänkande ska bekämpas av oss som tänker klart och inte uppmuntras eller praktiseras av samhället. Statens uppgift är att se till samhällets goda. Inte att tillgodose enskilda personers hämndbegär. Tanken är befängd.

Ditt citat ur wikipedia avser hämd, där polisiära straff ej ingår.

Jag pratar om polisiära straff som substitutet för hämd i wikipedias bemärkelse, i ett rättssamhälle.

obelix skrev:

vad har du med att göra att din kompis blivit misshandlad?

Eftersom jag står honom nära.

Medlem sedan maj 20012 812 inlägg
#174

antipenta skrev:

Du vinner inget på att försöka utmåla mig som "kommunist".

Jag utmålare inte dig som kommunist, bara att ett samhälle utan klassskillnader inte finns och inte kommer fungerar, alltså är det inget som man bör eftersträva.

antipenta skrev:

Det finns ingen "lösning" på problemet med återfallsförbrytare. Den enda "lösning" som existerar är att se till att de aldrig uppstår. Vi kan inte göra mycket åt de som vi redan HAR misslyckats med. Vi vet att det inte gagnar vare sig samhället, samhällets individer eller den kriminelle att ge hårdare straff, så det är inte heller en "lösning".

Att det aldrig uppstår, det är ungefär lika troligt som vägverkets nollvison, släpp drömvärlden och fokusera på vad som kan göras i den värld vi lever i, jag kan också drömma om hur jag vill att världen borde vara, men jag är mer realist än så, alltså tycker jag inte att det borde vara mitt mål när jag vill förändrar den värld jag lever i.

antipenta skrev:

Om vi ska spärra in folk på livstid istället för att se till att de inte begår fler brott så kommer vi att förlora skatteintäkter

Du vill väl ändå inte påstå att grova krimminela bidrar med speciellt mycket pengar till statskassan, kom igen...

antipenta skrev:

vi kommer att förlora mark (eftersom vi måste ta mark för att bygga fängelser. Mark kan dock fås billigt i Norrland),

Helt klart så finns det massor med mark som kan användas i Norrland om man nu vill bygga där, man kan bygga fängelse som skulle kunna hysa in hela sveriges befolkning om man vill, och ändå skulle det finnas skog kvar...

antipenta skrev:

vi kommer att få betala för folk istället för att låta folk generera intäkter.

Återigen så har du en felaktig bild på vad en grovkrimminel bidrar med till samället, men det är inte så mycket intäkter (om man nu inte menar pengar till krogen och BMW försäljaren (ja det var ironi)).

antipenta skrev:

Och då har vi ändå inte räknat med alla kostnader för drift och underhåll av lokaler, elförbrukning etc etc.

Alla intagna kan få en cykel med en dynamo som de skall trampa på dygnet runt, allvarligt talat, krimminella kostar enorma pengar ute i samhället, inte bara i rena kostnader för poliser och åklagare, utan även alla de inbrott som genereras, misshandels offers sjukhusräkningar är inte gratis, inte heller de uteblivna inkomster för företag och butiker som de går miste om när folk inte vågar gå ut på gatorna, eftersom de är rädda för gängen som drar runt och slår ner folk till höger och vänster (Landskrona). För att inte tala om alla pengar som sparas på att vi inte försöker rehabalitera dessa återfalls krimminella.

antipenta skrev:

Vad gäller vård tycks du ha missuppfattat mig helt. Jag förespråkar inte vård som den ser ut idag. Idag är vården ett skämt. Jag förespråkar rehabilitering som FUNGERAR.
KRIS har lyckats rätt bra med sin rehab, till exempel.

Vet inte så mycket om KRIS rehab, men kan bara misstänka att den är bättre än den vanliga, och jag önskar att det vore så enkelt att man bara kunde införa en ny rehabalitering.

antipenta skrev:

Vissa människor kommer inte att ändra sig. Det stämmer. Det är sådana som samhället har misslyckats med. Jag förespråkar ett samhälle som INTE misslyckas med folk.
Jag säger inte att det systemet vi har idag är bra.

Du håller med om att visa inte kan bli bättre och att det är ett misslyckande för samhället, men du vill ändå fortsätta med vård för dem, tala om att slösa resurser då vården kostar bra mer än förvaring...

antipenta skrev:

Jag säger att det blir inte bättre av att lägga resurser på hårdare straff. Det blir bättre av att lägga resurserna på bättre rehab.

Nu står vi på ruta ett igen, du säger att det finns visa som inte svara på rehaben, det kommer finnas folk som är en fara för samhället då samhället misslyckas att rehabilitera dessa personer, men du tycker ändå det är bättre att dessa får springa runt i samhället och begå nya brott än att vi låser in dem och förvarar dem under längre tid.

antipenta skrev:

du anser alltså att personligt hämndbegär är något som är lämpligt att ta hänsyn till när man stiftar lagar gällande brott och straff? Intressant.

Jag har inte sagt att jag tycker man skall hänsyn till det när man stiftar lagar, jag sa bara att om någon skadar min familj, så har jag inga problem med om någon tar livet av den personen...

obelix skrev:

man borde kanske ändra fångvården, söka efter vägar som fungerar, fast det är bara en löjlig tanke jag har...

Nej då tanken är inte löjlig, den är god, den är dock inte genomförbar i dagens samhälle, och man borde utgå från det när man diskuterar lösningar på problemen...

- M

Medlem sedan nov. 20041 189 inlägg
#175

obelix skrev:

så du kan inte se ett samband mellan dålig skolgång med dåliga resurser och brott?

Mycket hänger på eleven. Det ska inte snedfördelas.

obelix skrev:

om man kan fånga upp strulpellar i skolåldern så skulle det ske mindre brott.

Ja...

obelix skrev:

och vad skulle resultatet bli om man nu tar pengar från dessa redan utsatta ungdomarna för att skapa en elit i skolan?

Bättre resursfördelning. De utsatta ungdomarna gör sig själv utsatta. För övrigt så kan vi båda ta upp typexempel, och argumentera utifrån dem, så besvära dig inte.

obelix skrev:

Skulle det bli mindre brott?

Av höjda straff ja.
Av mindre resurser till utsatta skolor? Nä. Det skulle förmodligen bli fler brott, men det är inte det som är poängen med mitt citat - för nu har du helt plockat det ur sitt sammanhang. Läs orginalinlägget.

F.ö. är detta en sidodebatt som inte har något som helst att göra med de argument som jag använder i samband med debatten om sänkta brottsnivåer i samhället.

Medlem sedan maj 2006296 inlägg
#176

Gladh:

Nu tar vi det en gång till då.
Jag säger inte att vi ska ha ett samhälle utan klasskillnader. Jag säger att klasskillnader är en ORSAK till mycket kriminalitet. Att jag observerar att det är en av orsakerna till det betyder inget annat än att jag ser att det är en av orsakerna. Det betyder inte att jag jag är kommunist, det betyder inte att jag är utopiker och det betyder inte att jag tror att ett samhälle utan klasskillnader är möjligt. Jag har inte ens DISKUTERAT ett samhälle utan klasskillnader.

Mitt mål är att se till att så många som möjligt inte blir kriminella från början, och att de som blir det får sådant stöd att de inte fortsätter sin kriminella bana är inte orimligt. Visst, om vi kör på med samma medel som idag så kommer det aldrig att funka, men jag påstår inte att vi ska göra det.

Jag ogillar skarpt att behandla symtom och låta grundproblemen växa. Jag angriper hellre roten till problem och behandlar dem med långtidsperspektiv. Det gäller inte bara problemet med brott/straff.

Du hänger verkligen inte med på resonemanget med att REHABILITERA. Att man rehabiliterar grovt kriminella innebär att man får dem att sluta vara grovt kriminella. Det innebär alltså att de istället för att utföra brott skaffar ett jobb och betalar skatt. Om de sitter i finkan tjänar de inga pengar, betalar ingen skatt, konsumerar inga produkter och tillför inte samhället ett skit. Däremot kostar de massor.

"allvarligt talat, krimminella kostar enorma pengar ute i samhället,"

Precis! Därför bör vi se till att vi inte HAR kriminella element. Vi bör INTE se till att hålla de kriminella element vi redan har fortsatt kriminella.

"jag sa bara att om någon skadar min familj, så har jag inga problem med om någon tar livet av den personen..."

Nej, det har inte jag i det fallet heller. Det är helt naturligt. Men det betyder INTE att dödsstraff är bra! Ser du verkligen inte skillnaden?

"Du håller med om att visa inte kan bli bättre och att det är ett misslyckande för samhället, men du vill ändå fortsätta med vård för dem, tala om att slösa resurser då vården kostar bra mer än förvaring..."

Inte riktigt så, nej. Jag håller med om att vissa inte kan bli bättre, eftersom samhället misslyckats så grovt med dem redan att det är försent. De som hamnar här kan vi inte göra mycket åt. Jag ser det här betydligt mer långsiktigt än du tycks göra. Jag skiter i de som sitter inne IDAG. Jag bryr mig om att se till att vi inte får anledning att bura in ännu fler, och jag bryr mig om att se till att de vi burar in inte hittar på nya dumheter när de kommer ut.

"du säger att det finns visa som inte svara på rehaben"

Ja, idag. Andelen som inte kommer att svara på BRA rehab när vi infört det kommer att vara väldigt låg om allting fungerar som det ska.

/R (det är sent nu, ursäkta kortfattade svar och att jag inte orkar citera ordentligt)

Medlem sedan dec. 20051 420 inlägg
#177

echoSwe skrev:

De utsatta ungdomarna gör sig själv utsatta.

:x Herregud..

Medlem sedan apr. 20066 inlägg
#178

men det finns väl ingen på allvar som tror att längre o hårdare straff ger en minskad brottslighet ? I USA tillämpar de både dödstraff och flera hundra år i fängelse, men ändå så har de en av världens högsta brottslighet.. ?

Medlem sedan sep. 20028 900 inlägg
#179

echoSwe skrev:

obelix skrev:

vad har du med att göra att din kompis blivit misshandlad?

Eftersom jag står honom nära.

spelar ingen roll, du har fortfarande inget med det att göra.

Medlem sedan sep. 20028 900 inlägg
#180

echoSwe skrev:

Mycket hänger på eleven. Det ska inte snedfördelas.
Ja...
Bättre resursfördelning. De utsatta ungdomarna gör sig själv utsatta. För övrigt så kan vi båda ta upp typexempel, och argumentera utifrån dem, så besvära dig inte.

hur i hela friden gör dom sig själva utsatta?

Har tex barn med alkoholiserade foräldrar valt dom själva?

har barn med tex en sjukdom eller störning valt det själva?

Av mindre resurser till utsatta skolor? Nä. Det skulle förmodligen bli fler brott, men det är inte det som är poängen med mitt citat - för nu har du helt plockat det ur sitt sammanhang. Läs orginalinlägget.

du får gärna förklara igen eftersom jag tydligen inte fattade.

F.ö. är detta en sidodebatt som inte har något som helst att göra med de argument som jag använder i samband med debatten om sänkta brottsnivåer i samhället.

det är det inte.

Det har med varandra att göra.

det du vill göra kommer att troligen öka antalet brott.

274 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
129 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
141 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)