Jag tror på gud, men en sak jag funderar över är:
Om gud alltid har funnits, hur har han skapats?
------------------
Ja, det är tack gode gud Viking!
24 svar · 435 visningar · startad av jannesvensson · sida 2 av 2
Jag har funderat lite kring livets uppkomst och om man räknar sannolikhet ser man att chansen att atomer grupperar sig och blir levande organismer är väldigt, väldigt liten. Chansen att en allsmäktig gud kan skapa det är 100% Hur kan en "död" väteatom utvecklas till något levande?
Läs frågan i sin helhet →Jag tror på gud, men en sak jag funderar över är:
Om gud alltid har funnits, hur har han skapats?
------------------
Ja, det är tack gode gud Viking!
För att reda upp det här med gud (eller kanske förvirra er mer)
så är gud ingen gubbe med skägg i himlen.
Gud är allt. även vetenskapligt så kan kalla den "slump" som gjorde att liv uppstod för gud. Vi kan kalla allt för gud. eftersom Gud är allt.
därför är det svårt och diskutera gud. diskutera gärna fysiken och kemi istället utan att blanda in gud i detta. för gud finns med överallt i alla teorier. Gud är ett begrepp.. gud är allt återigen :)
------------------
"Skateboarding since 1986"
Jag är en mördare
"Gör det ont frågade guppen medans jag skrek..."
... och om man räknar sannolikhet ser man att chansen att atomer grupperar sig och blir levande organismer är väldigt, väldigt liten.
Universum är väldigt, väldigt stort och har funnits väldigt, väldigt länge.
------------------
God is real, unless declared integer.
<CITAT>Universum är väldigt, väldigt stort och har funnits väldigt, väldigt länge.</CITAT>
Förvisso, men tänk om chansen inte ens finns för atomer att göra detta.
Chansen blir då: GUD 100% annat 0%.
I dagsläget kan man säga 50-50 för sakens skull. Den som vill räkna sannolikhet ser vad som är mest troligt.