Den klassiska parollen: ”Av var och en efter förmåga, åt var och en efter behov” var måhända radikal i Karl Marx tolkning. Men i en snävare betydelse kan det lika gärna vara en beskrivning av vilket välfärdssamhälle som helst. Man kan ha olika uppfattning om hur mycket som ska fördelas och hur mycket individen får behålla själv. Men att en viss fördelning måste och bör ske råder stor politisk enighet kring.
ctrl+V - leken
Collapse
X
-
-
TART
NÖJE
SPORT
EXPRESSEN.TV
KULTUR
LEDARE
VÄDER
A TILL Ö
LOGGA IN
TIPSA PÅ 71717
OM TIDNINGEN
Vi ser att du använder Adblock för att inaktivera annonser på vår sajt.
Var uppmärksam på att detta påverkar kvalitén på vårt innehåll då annonser är vår största inkomstkälla.
Annonseringen gör det möjligt för oss att erbjuda dig vårt innehåll gratis.
Om möjligt ber vi er därför att stänga av annonsblockeringen när ni besöker Expressen.se
Vi vågar lova att detta skulle ge dig bättre nyheter och mer kvalitativt innehåll.
Tack!Livet är kort och Nu!
Läs mera! !?
Comment
-
Men, har inte denna tråd dött än? (från http://www.webforum.nu/showthread.ph...89&page=36#880).
Andra trådar i cafet har ju, liksom övriga webforum, varit "döda" rätt länge nu, t ex
http://www.webforum.nu/showthread.php?t=131647, http://www.webforum.nu/showthread.php?t=138335 och http://www.webforum.nu/showthread.php?t=179697.
Därför borde det väl inte göra något att inte endast följa reglerna om att klistra in utan att lägga till något själv.Comment
-
Politiska ställningstaganden
I motionen skriver motionären: "Sedan 1967 har Israel byggt bosättningar på det ockuperade området. Idag bor över en halv miljon israeler i 150 nybyggda byar och hela städer på Västbanken. Bosättningarna är förbundna med Israel och med varandra i ett nätverk av fina vägar förbjudna för palestinier att använda. Allt detta byggande på Västbanken sker i strid mot den fjärde Genevekonventionen. Israel bryter dagligen mot internationell rätt, värgar att följa FN:s resolutioner, obstruerar mot Internationella domstolen i Haag".Livet är kort och Nu!
Läs mera! !?
Comment
-
Jag sitter i vår pensionärskuvös och lyssnar på Dunka Dunka musik från Fredriksdal.
Det är Nationaldagsfirande där, jag är inte nationalist, så jag är inte där!
Men annars när vi firar de olika nationerna kan jag vara med om att dela glädje och framtidstro. Så har vi gjort väldigt många gånger i Norge med Barnbarnen. Men för mig har dessa stunder inne på Fredriksdal fått mig att fundera! Jag är inte heller rasist, men är det bästa sättet att integrera Er som kommer från andra länder, från svält och förtryck, från andra livsförhållanden, att klumpa ihop ett antal föreningar och sudda ut det blågula som vi firar idag!
Jag gläds åt Albansk dans och sång gillar magdans och rytmen från Afrikanska trummor, jag gillar att få smaka olika maträtter och tilltugg från andra delar av vår värld, jag har ju inte hunnit med att vara runt precis hela världen. Men varför kan vi inte ha en integrationsdag, eller många som vi ofta har på uppe vid Drottninghögs Bibliotek.
Mångfald är väl inte enfald. Men jag skulle vilja ha en nationaldag som var vår, allas som bor och lever i detta land, varifrån vi än kommer! Kan det inte kännas bra, även för Er som har flytt hit till detta, de omväxlande vädrets land!
Ta nu och fundera på hur du skulle vilja att det var! Och svara mig gärna, jag finns ofta uppe på Drottninghög och vill gärna ha en debatt här i Drottabladet!
Och Glad och skön Sommar på Er alla.Livet är kort och Nu!
Läs mera! !?
Comment
Oderland
Collapse
Comment