Jag söker information om hur jag kan utöka en befintlig partion. Fn har jag 3 st enl följande:
C 10 gb innehållande window xp home
D 20 gb innehållande övriga prgm
E 20 gb innehållande div dok
Har fn ca 60 gb i ledigt utrymme (icke allokerat) som jag skulle vilja förflytta till de 3 ovanstående. Är detta möjligt? Har försökt via komandtolken med hjälp av "diskpart" och "extend" men får endast svar "Kontrollera att volymen är giltig för utökning." Ovanstående partitioner är gjorda från start.
Måste jag börja om från början med att formatera om c samt ominstallera xp? Eller vad kan jag göra??
Nej, du behöver inte formatera om eller använda partition magic, om jag förstår dina önskemål rätt samt om du kör Windows XP.
Börja med att starta diskhanteraren och konvertera disken till dynamisk. Därefter kan du utöka partitionerna precis som du vill genom att skapa nya partitioner och slå ihop dem med befintliga.
Start - Kör - compmgmt.msc [Enter]
Där under hittar du Diskhanteraren. Jag är lite för trött ikväll för att beskriva hela processen (är precis på väg i säng) så antingen söker du i hjälpen eller så får du hojta till imorgon så guidar jag dig vidare.
Som sagt jag har inget alternativ som heter konvertera när jag högerklickar på disk 0. De alternativ som finns är egenskaper samt hjälp. Inom egenskaper så ser volymen ut som du finner på bif bild.
Så jag antar att jag inte kan utföra denna typ av operation. Som du märker så har jag fn utökat partitionerna så jag har fn inget outnyttjat minne. Bif även hur denna del ser ut inom diskhanteringen.
Ja det verkar så eftersom jag inte kan finna detta alternativ. Frågan är om det jag vill går att utföra via Partition Magic istället, är det någon som vet eller utfört liknande operation av xp home edition?
Undrar även om programmet Acronis Disk Director Suite? Vilket är att föredra? Kanske någon kan speca för och nack delar med resp program?
Om man nu har gjort disken till dynamisk (med XP Pro) kan man återgå till det som var innan då vad du nu heter, statisk :) ?
Som standard heter diskarna "Basic" (i alla fall i min XP maskin).
Och nej, jag tror inte att du kan backa från dynamiskt till icke dynamisk utan att formatera om disken.
Som standard heter diskarna "Basic" (i alla fall i min XP maskin).
Och nej, jag tror inte att du kan backa från dynamiskt till icke dynamisk utan att formatera om disken.
ja... det står "standard" ja :) ...men... fördelen med dynamisk är att då kan man ändra storlek på'n utan att formattera om?! enda fördelen?
Nu är jag på lite osäker mark men någon får väl rätta mig om jag har fel.
Jag tror att om du vill köra windows raid så måste måste du ha dina diskar som dynamiska.
Tror även om du vill sträcka ut en och samma partition över flera fysiska diskar så krävs det att dom är konverterade till dynamisk disk.