webForumDet fria alternativet

Budgetalternativ till AirPort Extreme

Webbhotell & domäner

9 svar · 952 visningar · startad av silfver

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
Frågan#1

Behöver en router. Apples AirPort Extreme är ju det optimala men för dyrt för mig i dagsläget.

Finns det nån budgetvariant som erbjuder samma funktioner? Att streama musik över nätverket hade varit riktigt gött.

Annars söker jag bara en enkel och så billig router som möjlig där jag ska kunna koppla in två trådbundna datorer och dela filer mellan dessa i nätverket.

Har ni några tips?

Medlem sedan juni 20034 013 inlägg
#2

Apples AirPort Extreme känns bara extremt dyr med sina 2 000. Finesserna som ingår hittar du ju i en vanlig router för 400 kronor, med undantag av skrivarporten som kostar mer.

Det spelar inte så stor roll vilken router du köper, allt styrs ju ändå med mjukvara. Det finns gott om gratis sådan såväl till OS X som till Windows och Linux. Fildelning är dessutom inbyggt i samtliga OS.

Trådlös nätverksmottagare till stereon finns från cirka 1 000 kronor, exempelvis en sån här:
http://www.dustinhome.se/pd_5010197775.aspx

Jag har dock inte testat den, utan jag har en helt annan modell från en annan tillverkare som inte säljs längre.

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#3

Nja, nog är det mer än skrivarporten som skiljer en AirPort Extreme mot prylarna för 400 spänn. Jag tror i alla fall inte att så billiga prylar har vare sig gigabit-switch eller möjlighet att köra 2,4 GHz- och 5 GHz-banden simultant. Säkerligen sämre genomströmningshastighet också.

Dock har inte AirPort Extreme samma funktion som AirPort Express, dvs. möjlighet att enkelt kunna streama musik till en stereoanläggning.

Om jag var i samma sits skulle jag börja med att gå in på Prisjakt och filtrera bort allt som är för dyrt och allt som saknar gigabit-switch. Förmodligen blir det inte särskilt många routrar kvar sedan.

Själv har jag en D-link DIR-655 som jag är nöjd med. Fungerar stabilt och ger bra hastighet.

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#4

Den billigaste routern jag hittar med gigabit-lan är Belkin N+ F5D8235-4. Den går på 850 spänn.

Måste väl ändå finnas något billigare? :p

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#5

Ja, det finns billigare. D-link DIR-655, som jag har, kostar t ex. från 823 kr enligt Prisjakt. :p
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=158163

Tror inte att man kommer undan med så mycket mindre än ca 800 spänn om man vill ha gigabit-switch. Nöjer man sig med 100 Mbit finns det så klart billigare...

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#6

Hur stor är egentligen skillnaden prestandamässigt på filöverföringen?

Jag menar, hårddiskarna jag har snurrar ändå bara i 5400 rpm. Och en av datorerna är riktigt trött. :)

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#7

silfver skrev:

Hur stor är egentligen skillnaden prestandamässigt på filöverföringen?

Jag menar, hårddiskarna jag har snurrar ändå bara i 5400 rpm. Och en av datorerna är riktigt trött. :)

För mig går filkopiering med ca 10 MB/s på ett 100 Mbit-nätverk och ca 50 MB/s på 1 Gbit-nätverk.

Dvs. i praktiken ca fem gånger snabbare för min del.

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#8

Skyfflar filer i 13499kb/s vilket knappast kan vara gigabithastighet? :)

Köpte en gigabitrouter från DLink till slut.

Medlem sedan mars 20062 194 inlägg
#9

Lånar lite .. Finns det en bra router med usb-port till 3G modemet som ni kört med ... som inte hänger sig hela tiden?

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#10

silfver skrev:

Skyfflar filer i 13499kb/s vilket knappast kan vara gigabithastighet? :).

Hur har du uppmätt detta, mellan två datorer med gigabit-nätverkskort och en kabel av godkänd kvalitet? Låter ju snarare som hastigheter som man får på en halvtaskig trådlös förbindelse. 13500 kilobyte/s är ju inte ens 2 megabyte per sekund.

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
131 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
126 ms — ändringar (db)