webForumDet fria alternativet

Bra support!

Webbhotell & domäner

32 svar · 2 022 visningar · startad av DanneSt

Medlem sedan feb. 20041 311 inlägg
Frågan#1

Jag tycker att supporten på ett webbhotell är bland det viktigaste.
Använder Loopia en hel del och är mycket nöjd med deras support.
Har också använt ett lokalt webbhotell som enligt mig har en otroligt bra support (kanske beroende av att jag känner VD:n...).

Nu har jag reggat ett par avtal hos one.com för att testa hur deras låga priser står sig mot de övriga gällande supporten (upptiden är väl ungefär densamma hos de flesta?). Hade en del problem med en mailkomponent nu ikväll och sökte runt på deras supportsidor.

Hittade då en länk till...Chat-support!
Kan aldrig funka, tänkte jag med ryggmärgen.
Klickade på länken, fick två val - Svensk (offline) & English (online), trodde ännu mer att det aldrig kommer att funka, loggade in på den engelska, fick vänta en bra stund, blev automat-välkomnad av en "Kaye", skrev kortfattat mitt ärende, väntade, väntade, väntade, far med blicken upp mot Close-knappen och precis när jag ska trycka får ett svar!
Kaye visar sig finnas på riktigt och hjälper mig snabbt och vänligt tillrätta med mitt problem!!! När jag tackar för hjälpen frågar han om det inte finns något mer jag undrar över och tackar sen artigt för kontakten!

Sitter nu med ett litet förvånat leende och konstaterar att chat-support faktiskt funkar i verkligheten! Har nämligen pratat mig varm om funktionen många gånger vid införsäljning av webbprojekt!

Med denna lilla berättelse skulle jag vilja veta om det är fler som har goda exempel på support från webbhotell?

Medlem sedan dec. 20041 043 inlägg
#2

Har bara bra erfarenheter av Aleborg.

Alltid trevliga, alltid tillgängliga...( nästan iaf )

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#3

Min tillförlit till bra support försvann för två år sen. :( Kanske dags att byta webbhotell i och för sig...

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#4

Jag låg hos Loopia i tre år och det var alltid väldigt snabb suppport från deras sida. De kunde svara nästan oavsett tid på dygnet och veckodag. Trodde omöjligt att Neno, för halva priset mot Loopia kunde vara snabbare men ack vad jag bedrog mig. Neno svarade om möjligt än snabbare. :)

Mycket nöjd med supporten hos båda de webbhotell jag varit tillsammans med. ;)

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
#5

Jag hade problem med en s.k addon-domän på mitt webhotell Hostforweb. Mailade supporten. Typ 10 minuter senare hade en supportkille, på andra sidan Atlanten, lokaliserat problemet (i .htaccess-filen), fixat det och mailat ett svar med en kort förklaring..

Medlem sedan juli 2001220 inlägg
#6

Jo, bra support är viktigt.

Jag har haft en hel del servar och webbhotellskonton och supporten kan verkligen skilja väldigt mycket mellan olika aktörer.

Ofta börjar de flesta företag med bra support, men tappar ofta när de får fler kunder och inte hinner med. Det har jag sett flera gånger.

De företag jag använder nu har alla väldigt snabb support oberoende om det är julafton eller liknande. Har börjat vänja mig med att sitta och uppdatera inboxen efter att jag skickat in en ticket, för jag vet att svaret kommer inom 5 min.

Dock ska man ju komma ihåg att snabb support inte är samma sak som bra support. Det spelar ingen större roll om företaget svarar direkt och berättar att de jobbar med problemet, om lösningen sedan tar flera dagar. Detta är ganska tydligt på de som outsourcar sin support. Då sitter folk där och bara kan svara på enkla domän och emailfrågor, medan de vidarbefodrar alla tekniska saker till en överarbetande tekniker!

Medlem sedan feb. 20041 311 inlägg
#7

Funken skrev:

Jo, bra support är viktigt.

Jag har haft en hel del servar och webbhotellskonton och supporten kan verkligen skilja väldigt mycket mellan olika aktörer.

Ofta börjar de flesta företag med bra support, men tappar ofta när de får fler kunder och inte hinner med. Det har jag sett flera gånger.

De företag jag använder nu har alla väldigt snabb support oberoende om det är julafton eller liknande. Har börjat vänja mig med att sitta och uppdatera inboxen efter att jag skickat in en ticket, för jag vet att svaret kommer inom 5 min.

Dock ska man ju komma ihåg att snabb support inte är samma sak som bra support. Det spelar ingen större roll om företaget svarar direkt och berättar att de jobbar med problemet, om lösningen sedan tar flera dagar. Detta är ganska tydligt på de som outsourcar sin support. Då sitter folk där och bara kan svara på enkla domän och emailfrågor, medan de vidarbefodrar alla tekniska saker till en överarbetande tekniker!

Och vilket webbhotell använder du då?

Medlem sedan jan. 2005327 inlägg
#8

Ett till hälften OffTopic:
Dvs, ingen info om webhotel, men väl om chattsupport.

Jag har byggt ett antal bryggor mellan chattsysem, mailserver och växelns kösystem. Så att att ett ärende hanteras i ordning oberoende av media utan bara beroende på inloggade agenters skills, gällade prio av ev. vip kunder mm.
Och ev. om man så önskar vikta in val av media, så man lär folk att det går fortare om man chattar än om man ringer (om det nu är contact centrets önskemål)
Och vad jag vet funkar alla dessa OK.

Jag har själv använt ett som kund som jag inte har leverat till: 3
Jag hade någon fråga om någon prissättning, och startade en session och fick svar nästan direkt.
Men som sagt, det är klart man får vänta en liten stund, om man överlag inte får det betalar man förmodligen för mycket för sin tjänst, dvs då betalar man för folk som sitter och idlar och väntar på samtal/chattsessioner/mail
Så som allt annat är ens önskan om snabba svar egentligen en balansgång, eller hur? Hur länge kan jag vänta om jag behöver hjälp? Vad får det kosta?
Tyvärr har man väl inte alla parametrar för detta när man väljer sin levrantör, men men.

/pebi

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#9

Bäst är nog https://www.wa-data.se - Dom har chatt-support genom MSN Messenger, riktigt smidigt att alltid ha tillgång till Supporten, smidigt att också kunna skicka offline-meddelanden med Nya Messenger och få svar när dom går online.

Dom har lyckats vara online både kvällar, helger och till och med nätter. Har slutat att skicka e-post till dom vid eventuella problem.

Sen har väl https://www.neno.se också haft online-support genom deras webbplats, funkade bra dom gångerna jag testat.

Medlem sedan jan. 20011 140 inlägg
#10

Jag använder mig av Crystone, och deras support fungerar väldigt bra enligt mig. De har även chat-support vilket är skönt när man inte orkar/kan ringa. Tummen upp :)

Medlem sedan juli 20073 inlägg
#11

Mina erfarenheter

Mitt första inlägg, men förhoppningsvis inte det sista.

Jag har testat följande.

Webhotell :

Crystone
Jag var en mycket nöjd kund fram till det att Crystone växte sig alltför stora. Idag anser jag deras support vara under all kritik. Ringer man dit bemöts man ofta rätt så arrogant och otrevligt. Och inte sällan är personen i andra änden väldigt väldigt okunnig. Jag pratade för ett tag sen med en supporter på Crystone som inte visste vad DNS var. Jo, det är sant.
Mailar jag Crystone med en fråga får jag ibland inget svar alls. Ibland tar det upp mot en vecka ..
Och Livesupporten funkar ju knappt. Vore lika bra om dom tog bort möjligheten till chatt.
Jag anser att Eastpoint som köper upp webhotell efter webhotell borde lugna sig lite och bygga upp en bra supportorganisation med professionella anställda.

Aleborg
Har använt mig av Aleborg i flera omgångar och är mycket nöjd med allt. Visst var det rätt mkt nertid (Port80-problem) en period, men det verkar vara löst nu. Från Aleborg har jag alltid fått snabba svar via mail. Känns inte som nån vits med att ringa dom eftersom jag ändå får svar på mina mail efter max en timme. Vad gäller svårare supportärenden har jag dock ingen erfarenhet av det. Ibland har jag till min stora förvåning fått svar på ärenden mitt i natten.
Ett stort plus hos Aleborg är möjligheten till en MSSQL-db för ynka 50 kr i månaden.

Netland
Använde dom 2004 och var då nöjd även om jag rätt så snabbt växte ur deras webpaket. Bra support, snabba svar.
Bra med PHP installerat på IIS:en!
Kan tänka mig att lägga nåt litet projekt där till en kund nu när jag själv inte har några servrar längre.

Dedikerad server

Crystone
Bra upptid, stabil maskin. Hade aldrig något behov av support förutom vid ett tillfälle då deras personal löste problemet på plats i serverhallen. Inget att klaga på. Bra pris också.
När man har dedikerad server är det nog inte samma support man får prata med då man endast har webhotellskonto. Alltså, ett stort plus till Crystones riktiga tekniker.

Serverpronto (USA)
Hyrde en dedikerad server med windows 2003 för cirka 300 spänn i månaden. Trots deras dåliga rykte fick jag alltid professionell och snabb support. Bra upptid, snabba svarstider.
Här bör man dock komma ihåg att Serverpronto utgår från att kunden så att säga KAN sina grejer själv. Behövs support på rena kunskapsbrister hos en själv så debiteras detta med ganska hög taxa. Helt rätt anser jag. Har man inte kunskapen ska man inte nappa på deras erbjudande.

Medlem sedan dec. 2001873 inlägg
#12

FS data, inte direkt hypersnabba på mailsvar, däremot bra när man ringer till dom. Fick hjälp med ett problem som inte personen som svarade kunde hjälpa till med och han sade att han kollar med eknikerna och återkommer. VIlket han till min förvåning gjorde inom 10 minuter. Jag trodde jag skulle få ringa tillbaka och jaga...
Bara positivt hos FSdatas telefonsupport.

Aleborg: Riktigt snabba att svara på mail och dom är tillgängliga rätt så sent om kvällarna. Telefon har inte heller varit några bekymmer. Tummen upp.

One.com: Tyvärr har jag två kunder som valt one.com. Men jag håller med trådstartaren om att deras chattsupport är snabb smidig och dom är verkligen trevliga.
Tummen upp för supporten fast jag inte gillar deras avtal...

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#13

Jo men kan fundera på varför man skall behöva logga in på https://www.kontrollpanelen.se
bara för att skickas hit? https://kundwebb.aleborg.se/

Medlem sedan feb. 20002 300 inlägg
#14

Lasp skrev:

Jo men kan fundera på varför man skall behöva logga in på https://www.kontrollpanelen.se
bara för att skickas hit? https://kundwebb.aleborg.se/

Här kan jag faktiskt hålla med dig angående Aleborg. Att centralisera inloggningen tycker jag har gjort det bra mycket omständligare att administrera sitt konto. Det var otroligt smidigt att använda kontrollpanelen.se för att komma åt sitt konto.

Det kanske kan funka som det är nu också men då måste det bli mycket tydligare hur man kommer åt kontrollpanelen från det centraliserade inlogget.

Medlem sedan jan. 20013 341 inlägg
#15

Vi gick ut med ett mail till samtliga kunder om den centraliserade inloggningen och vidarebefordringen från https://www.kontrollpanelen.se är till för att lära befintliga kunder att använda kundwebben istället.
Den centraliserade inloggningen har vi fått 99% bra kritik för, den gör allt mer överskådligt och man har access till allt. Den är ett steg till att implementera hela kontrollpanelen i kundwebben.

Lasp->nu när du har blivit vidarebefordrad till kundwebben efter att ha försökt logga in på https://www.kontrollpanelen.se så förmodar jag att du inte kommer försöka logga in där igen utan du kommer gå direkt till kundwebben, där du dessutom enkelt når e-postkonfigurationen, DNS-hanteringen, PHPMyAdmin, statistik, får upp kortfattad statistik om kontot, har tillgång till lösenord m.m?

Phorpher -> Jag vet inte om det kan bli så mycket tydligare än en stor knapp där det står "Gå till kontrollpanelen" :D

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#16

Jovist skall jag använda den nya kundwebben. Det är bara det att mina begränsade hjärnceller så sitter Kontrollpanelen.se Och där finns ingen genväg ill Kundwebb utan att man loggar in. Det är ett antal punkter till som inte hänger ihop längre.

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#17

Loggade in på kundwebb på aleborg och såg att dom fixat till en av knapparna till kontrollpanelen :e :e :e

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#18

Angående bra support, tycker det är lite intressant att webbhotell måste ha så bra support. Oftast betalar man väldigt lite, men begär väldigt mycket. Om man till motsats tar bredband, där du betalar ganska mycket, du kanske begär mycket också men får du mejlsvar på mindre än en timme 22.00 en fredag kväll?
Det var nämligen vad jag fick av Aleborg ikväll, vilket dom så klart ska ha credit för!

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#19

Medialabs mfl Det är kanske bra att Aleborg har Fixat en stor knapp till Kundpanelen
Om ni läser mina inlägg noga, så ser ni att om man loggar in på Aleborg.se, vilket borde vara rätt väg, öppnar support och klickar på Kontrollpanelen, Då kommer man till den gamla inloggningen. Inte Kundwebb.
Första när man har letat fram de gamla identiteten och loggat in får man meddelande att detta inte gäller utan att det är Kundwebb som är rätt.
Det är Missar i överrenstämmelse som borde vara lätta att rätta till som jag hänger upp mig på.
Nog fan kan jag se Knappen Kontrollpanelen När jag väl kommer in
Och som Anders mycket riktigt har sagt är det utmailat.
Men varför inte vara korrekt hela vägen? Det är min fråga.
Jag har inte kritiserat Aleborg för bristande support. Vad jag tar upp är brister i samstämmighet.

Medlem sedan okt. 2004502 inlägg
#20

Jymdis skrev:

Angående bra support, tycker det är lite intressant att webbhotell måste ha så bra support. Oftast betalar man väldigt lite, men begär väldigt mycket. Om man till motsats tar bredband, där du betalar ganska mycket, du kanske begär mycket också men får du mejlsvar på mindre än en timme 22.00 en fredag kväll?
Det var nämligen vad jag fick av Aleborg ikväll, vilket dom så klart ska ha credit för!

Det är rätt intressant. Bredbandssupport brukar vara ett callcenter med manus för hur man korrigerar olika fel. Hos Telia kan man ha tur och hamna hos en tekniker, men oftast är det hej-kom-och-hjälp-mig-svar - jag slutade ringa för länge sedan.

För webbhotellen förutsätts kompetent och snabb support. En av anledningarna till att välja ett renodlad webbhotell framför Telia är just supporten som i de allra flesta fall är bra mycket bättre.

270 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
126 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
130 ms — ändringar (db)