webForumDet fria alternativet

Stor varning för Sajthotellet!

Webbhotell & domäner

61 svar · 2 975 visningar · startad av MagnusM · sida 4 av 4

Frågan, av MagnusM

Om någon hade tänkt sig använda Sajthotellet så kan jag bara bestämt avråda från detta. Min skräckhistoria följer: Jag beställde i oktober förra året ett webbkonto på en Linuxserver. Redan efter någon vecka märkte jag att tjänsten inte av var någon vidare kvalitet. Servern var oförklarligt nere allt ifrån flera minuter i taget till längre tid. Jag mailade även och frågade var jag skulle lägga My

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan okt. 2004502 inlägg
#61

Jag tackar för synpunkterna och sedan några minuter måste man nu klicka för "jag har läst och accepterar villkoren" innan man klickar på knappen som nu heter "nästa".

Man måste alltså vara ännu mer aktiv än tidigare i sitt godkännande för att det ska leda till en beställning.

Och ja, villkoren har lästs och godkänts av vår jurist.

En liten parentes:
För övrigt gjordes ett arbete om distansavtal över internet av några studenter vid en högskola (högskolan?) i Örebro där Sajthotellet togs upp som exempel och där man ansåg att det räckte med att länken till villkoren fanns tillgänglig under hela beställningsproceduren. Detta gjordes helt utan att vi informerades, jag hittade rapporten på nätet av en slump.

Medlem sedan nov. 2000857 inlägg
#62

Jag har själv hamnat i situationen att jag inte varit beredd på att nåt abonnemang eller prenumeration har förlängts för att jag inte uppmärksammat avtalet när det godkändes. Därför vet jag hur jobbigt det känns, men man kan ju för sjutton gubbar inte belasta företaget för det, man har bara sig själv att skylla! :(

Efter att ha läst denna tråden står jag bakom sajthotellet och dess ägare. Tycker de har ett lättförståeligt och lättillgängligt avtal och tror att så varit fallet även tidigare. Hoppas också att de som fortfarande inte verkar förstått avtalets innebörd inte sprider dåligt rykte om företaget på grund av deras egna eventuella oförmåga att läsa och/eller förstå klartext... ;)

256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
118 ms — ändringar (db)