webForumDet fria alternativet

Att springa, vad gäller...!?

Träning & hälsa

35 svar · 1 881 visningar · startad av Eclipse · sida 2 av 2

Frågan, av Eclipse

Jag har nu införskaffat ett par nya fina dojjor inför mitt mål att fixa 2 km på 9.5 minuter. Jag har tränat lite, men jag orkar inte springa hela vägen. Sträckan jag övar på borde vara ca. 1.5 km lång åt ena hållet. Jag ska mäta upp sträckan med bilen. Främst gör det ont i smal benen. Jag är ingen atlet, kanske jag ska tillägga. Men med mina 18 år gamla dojjor fick jag träningsvärk som varade i f

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#21

filippo: Har du någonsin sprungit i 18 år gamla dojjor?

***
Jag har bara sprungit denna sträckan två gånger. I dag, den tredje gången, klarade jag att springa hela sträckan!! Vilket är en pust i en orkan för andra, men stort för mig!

Det var iofs medvind, men det spelar ingen roll, jag sprang hela vägen.

Jag testade att springa på gräset men det var nästan mer jobbigt än på asfalt. Gräset har större friktion än asfalt. Kanske får bli en utveckling att springa i gräset, senare. På hemvägen gick jag i rask takt. Även det kändes i kroppen.

Jag funderar: Egentligen så springer jag inte, joggar är korrekt. "Att springa en mil" som någon skrev ovan, har jag i alla fall aldrig prövat...

Till saken hör att jag egentligen väger lite för mycket. Det är ett av problemet. Med mindre vikt torde det vara lättare att röra sig... mindre energi går åt = mindre tryck på benen måste vara sundare.

Vad är min ideal vikt? Jag är 172 cm lång.

Medlem sedan juni 20003 076 inlägg
#22

Eclipse skrev:

Vad är min ideal vikt? Jag är 172 cm lång.

Kollar man enligt bmi så ska du väga mellan 57 och 74 för att få bmi mellan 19-25.
Hemst luddiga siffror men slutsatsen är väl att du bör ligga strax under 70. Typ!

Hoppas du inte blev för matt av dessa siffor! ;)

Å andra sidan är bmi mest ett riktmått, mår man bra även fast man ligger lite över så gör nog det ingen skada! :)

Medlem sedan mars 2004662 inlägg
#23

http://www.markazits.com/diet/bmi.php Kan nog vara intressant.

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#24

Eclipse skrev:

Jag har nu införskaffat ett par nya fina dojjor inför mitt mål att fixa 2 km på 9.5 minuter.

Går du i polistankar kanske? :)

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#25

doggelito skrev:

Kollar man enligt bmi så ska du väga mellan 57 och 74 för att få bmi mellan 19-25.

BMI är knappt ens ett riktmått, utan snarare ett otyg från underjorden. En muskulös person kommer lätt upp i högre siffror, och är då överviktig, enligt modellen, trots att det inte alls är frågan om närhet till fetma. Muskelmassan spelar en för avgörande roll för att det ska bli relevant att jämföra BMI hit och dit. Vill man få en rättvisare bild, så gör man en kroppsfettmätning istället.

Medlem sedan jan. 20032 850 inlägg
#26

Eclipse skrev:

filippo: Har du någonsin sprungit i 18 år gamla dojjor?

3 år är de absolut äldsta jag haft. Skaderisken är för stor om man använder gamla skor med dålig dämpning så det är inte värt det!

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#27

http://www.markazits.com/diet/bmi.php

Informativ sida... Tack!

***
Jag tror aldrig jag skulle kunna väga så lite som 57 kg!!! Det måste vara extremt smala killar, som pinnar, som väger så lite. Det skulle definitivt inte se bra ut på mig. Jag har rätt så kraftig kroppsbyggnad, så att säga. Typ 80 kg skulle jag kunna tänka mig att väga.

Det går bra med träningen. Med tanke på att jag inte är nån atlet är jag imponerad! Jag har tränat var annan dag nu i snart två veckor. Jag blir trött, för lite ont i benen, i smal benen, men jag får inte träningsvärk efteråt.

De nya skorna är bra, känns sköna. Det är skönt att springa på snö! Det blir lite mjukare, det märks. Igår sprang jag med långkalsonger under mjukbyxorna. Det var perfekt.

Medlem sedan juli 20011 129 inlägg
#28

Tänkte bara nämna att jag började gå ungefär en mil varje vardag, för 3 veckor sedan.
Eftersom jag går i finskor så hade jag otrolig värk i fotsulorna samt smalbenen/benhinnorna varje dag när jag kom hem.
Dock så har jag idag nästan inga problem alls, förutom att det fortfarande kan värka en del i fotsulorna p.g.a. de hårda skorna.

Ska försöka leta upp ett par skor som både är fina och sköna att gå i nu när löningen är på väg. Men tyvärr brukar det vara antingen eller.

Medlem sedan juni 2000974 inlägg
#29

Koplik skrev:

Tänkte bara nämna att jag började gå ungefär en mil varje vardag, för 3 veckor sedan.
Eftersom jag går i finskor så hade jag otrolig värk i fotsulorna samt smalbenen/benhinnorna varje dag när jag kom hem.
Dock så har jag idag nästan inga problem alls, förutom att det fortfarande kan värka en del i fotsulorna p.g.a. de hårda skorna.

Ska försöka leta upp ett par skor som både är fina och sköna att gå i nu när löningen är på väg. Men tyvärr brukar det vara antingen eller.

Såklart du ska skaffa ett par nya skor om du får ont i fötterna.
Gå en mil/dag, det är långt det. Har du hund?

Om man går i ca 1-1,5 timmar i skogen, hur lång går man då?
Normal tempo? Raskt tempo?

Medlem sedan juni 2000974 inlägg
#30

Lycka till med din träning Eclipse. (y)

Medlem sedan nov. 2001310 inlägg
#31

Normaltakt i skogen utan stigar ca 13-15 min per km.
Stigar mellan 8 och uppåt.

Medlem sedan juli 20011 129 inlägg
#32

Riffles skrev:

Såklart du ska skaffa ett par nya skor om du får ont i fötterna.
Gå en mil/dag, det är långt det. Har du hund?

Om man går i ca 1-1,5 timmar i skogen, hur lång går man då?
Normal tempo? Raskt tempo?

Jo, ska se om jag hittar bättre skor.
Det är faktiskt promenaden till och från jobbet, dock är det indelat på 4 promenader under dagen, så ungefär 20-25 minuter per promenad i rask takt.

Jag skulle vilja säga att man går i ca 3-5km/h i skogen, men det beror väl på hur van man är. Jag går 6km på ca 2h när jag kör mina vandringar till en närbelägen stuga några ggr/år.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#33

Ytterligare länktips: www4.marathon.se
Kolla in träningsprogrammen (I menyn till höger Träning-Program). Jag följer dem själv med förbluffande positiva resultat.

Medlem sedan jan. 2002177 inlägg
#34

Jag kanske upprepar en hel här nu som andra redan har skrivit men jag vill bara dela med mig av lite egna erfarenheter. Jag har till och från tränat rätt hårt när det gäller löpning. Som yngre så tävlade jag en del men fick lägga av när jag var 23-24 pga att mina knä började krångla. Men nu på gamla dar så har jag tagit upp löpningen igen, denna gång bara för motionens skull och för att det är kul att springa.

Vad som gäller när man är nybörjare och lite lätt otränad är att ta det lugnt i början. Börja gärna med en och samma löprunda i början och spring så långt du orkar och sen så går du en stund för att sedan springa lite till. Till slut så orkar du ta dig igenom hela rundan, även om det kanske tar några gånger beroende på hur bra tränad du är och vad det är för typ av runda du springer.

När du väl orkar igenom hela rundan så är det viktigt att variera träningen. Ha ett antal olika löprundor som du byter mellan, springer man samma runda hela tiden så tröttnar man snabbt och dels så blir det inte lika bra resultat av träningen. Ha någon längre men inte så "svår" runda, alltså en rätt flack och lätt sprungen runda. Ta en kortare där du kan springa i lite högre tempo. Ta en runda som är kuperad. Att springa i kuperad terräng är grymt bra men kan vara riktigt jobbigt, därför är det kanske inte så lämpligt att börja med en sådan träning.

När du börjar få upp grundflåset så är det bra om du kör intervallträning. Personligen så tycker jag att det är fruktansvärt tråkigt att träna så men det är det bästa sättet att få upp konditionen. Börja lungt med korta intervaller och inte i allt för högt tempo. Lägg upp ett schema som passar dig.

Ha gärna ett litet mål, då blir det lättare att motivera sig. Kanske finns det någon tävling i närheten av där du bor framåt sommaren eller hösten. Om du ger dig attan på att klara ett millopp eller en halvmara senare i höst så blir det roligt att träna också.

I början så räcker det med att träna 2-3 gånger i veckan. Efter en tid kan du lägga på en dag till. Du bör ha minst en vilodag i veckan, helst två. Det är bara riktigt bra tränade människor som klarar av att träna alla dagar i veckan. Kroppen behöver få vila annars tar den för mycket stryk.

Skorna är som många har sagt det viktigaste av allt. Skall du träna regelbundet så är det otroligt viktigt att du provar ut ett par skor som passar dig och din träning. Ett par bra skor kostar kanske en del men man vinner på att köpa dom. Något jag kan tipsa dig om att köpa in också om du nu skall träna är en pulsklocka. Det behöver inte vara någon dyr och avancerad sak till en början med, det finns bra och billiga som duger. Men att träna med en pulsklocka är otroligt givande. Dels så ser du resultaten med tiden, i och med att din puls sjunker, men det är också ett bra sätt att ha kontroll över träningen. Får du en ovanligt hög puls under ett pass så kan det vara ett tecken på överträning eller att du börjar bli sjuk och då bör du ta det lugnare.

Sist men inte minst, värm upp ordentligt och stretcha noga efteråt. Sånt kan kännas tråkigt men det är väldigt nyttigt.

Nu har jag blivit sugen på att gå ut och springa själv.... :e

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#35

Rapport: Jag är mycket nöjd med mina skor. Kostade 700:- på rea. Jag har kört var annan dag nu i snart två veckor. På rak väg. Inget kuperat. Tänkte ta en reva idag med.

Denna tråden är en anledning så god som någon att inte missa ett pass...!!

Många av er som skriver är mer duktiga atleter än mig.

***
Koplik, som går en mil om dagen. Kanske en variant för dig kan vara att ha ett par dojjor på arbetet och andra som du går till/från arbetet med?

Med mina dojjor blir det ingen fotsvett!! Vad det beror på vet jag inte. Antingen strumporna eller skorna eller en kombination.

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#36

Ha!! jag har kommit på det!!

Under senaste rundan kom jag på.... att min plan måste innehålla två delar:
1. Gå ner i vikt.
2. Förbättra flåset, själva idrottandet.

Det är inte så konstigt att det gör ont i fötterna.... om man släpar på extra mycket. Varje steg kräver mycket mer av mig än av andra. Alltså: Minska vikt... och allt blir mycket lättare! :-)

***
Inser att jag gärna skulle vilja köra lite längd skidor i den fina snön. Måste kolla vad ett par laggar kostar... Kanske man kan få billigt i rean till våren... för nästa år??

Kanske Stadium har skapligt billiga... Eller ska man köpa längd skidor på Lidl!?!? :-) (Sålde förra veckan en hårddisk på 250 GB för 800:-... men bara TVÅ till butiken i Motala.)

268 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.2f471f9e
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
139 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
126 ms — ändringar (db)