Är det bara jag som har andra (läs: viktigare) saker att bry mig om än andras särskrivningar?
Särskrivningarna sprider sig :-(
110 svar · 4 598 visningar · startad av mibbe · sida 3 av 6
Frågan, av mibbe
Nu hittade jag en särskrivning jag inte trodde var möjlig. Jag hittade det på en hemsida som ska renoveras. RENOVERING PÅ GÅR \<-------- Hur kan man särskriva pågår? Nåja, man lär väl få se än värre exempel framöver. :(
Läs frågan i sin helhet →Muzzafarath skrev:
Är det bara jag som har andra (läs: viktigare) saker att bry mig om än andras särskrivningar?
Jaha. Där kom det inlägget - Inte oväntat precis. :OO
Finns väl ingen motsättning i att emellanåt klanka på särskrivningar och ha ett fullödigt liv i övrigt?
mibbe skrev:
Muzzafarath skrev:
Är det bara jag som har andra (läs: viktigare) saker att bry mig om än andras särskrivningar?
Jaha. Där kom det inlägget - Inte oväntat precis. :OO
Finns väl ingen motsättning i att emellanåt klanka på särskrivningar och ha ett fullödigt liv i övrigt?
Ta det lugnt :)
Jag syftade inte på dig (om du bara klagar på särskrivningarna ibland) utan mer på de personer som gjort det till en vana att inte göra nåt annat än länka till skrivihop.nu så fort de ser en särskrivning.
Förresten, vad tycker du om de engelska ord som smugit sig in i svenskan på senare tid, t.ex. "maila" eller "webben" (ett annat exempel som jag såg på en stor affisch för några dagar sen var "homecenter")? Du säger ju dig vara emot anglofieringen av det svenska språket, så jag förmodar att du alltid säger "e-posta", och "det globala datornätet"? Rättar du folk när de säger på det andra sättet? ;)
Anser du att dessa nya engelska låneord och "uttryck" (menar särskrivningar o.s.v. då) är en mindre styggelse än de som kom in i språket för (t.ex.) några hundra år sen? (Kan inte komma på något (engelskt) exempel av nåt sånt just nu, men är säker på att det finns.)
"Skulle man kunna få se sidan som hade skrivit 'på går'.
Bara för att du inte velat visa den har jag blivit ännu mer nyfiken nu... "
Börjar nästan tro att du ignorerar vad jag skriver...
Muzzafarath skrev:
Anser du att dessa nya engelska låneord och "uttryck" (menar särskrivningar o.s.v. då) är en mindre styggelse än de som kom in i språket för (t.ex.) några hundra år sen? (Kan inte komma på något (engelskt) exempel av nåt sånt just nu, men är säker på att det finns.)
Jag försöker använda e-posta istället för att maila. Men visst så använder jag låneord. Detta är dock något vi svenskar gjort i århundranden (lånat in ord) och så har skett även i andra länder. Däremot så förstår jag inte varför vi ska misshandla de ord som finns det svenska språket och skriva dem på ett felaktigt sätt.
Nåja, kul diskussion det här i alla fall, webforum regerar :)
Vet någon varför inte trexter.com skriver längre. :q :p §jr :e
mibbe skrev:
Vet någon varför inte trexter.com skriver längre. :q :p §jr :e
Fruktansvärt dålig stil av dig att hitta på att någon särskrivit på
en hemsida, då försvinner lite meningen med kritik, om den man kritiserar inte finns.
- Såg en hemsida igår där dem hade stavat Sverige som "Sver ige". Vad kommer härnäst?
:OO
trexter.com skrev:
mibbe skrev:
Vet någon varför inte trexter.com skriver längre. :q :p §jr :e
Fruktansvärt dålig stil av dig att hitta på att någon särskrivit på
en hemsida, då försvinner lite meningen med kritik, om den man kritiserar inte finns.- Såg en hemsida igår där dem hade stavat Sverige som "Sver ige". Vad kommer härnäst?
:OO
Antar du inte är seriös nu. Jag har redan tidigare skrivit att det är ändrat. Det var bara en enkel sida där det stod "Renovering på går". Tror du mig inte så får det väl vara så.
Antar du inte är seriös nu. Jag har redan tidigare skrivit att det är ändrat. Det var bara en enkel sida där det stod "Renovering på går". Tror du mig inte så får det väl vara så.
Jag är seriös. Jag är alltid seriös.
Ja, det får nog vara så, för att skriva en länk och därmed få mig att vara tyst bör inte var så ansträngande. ;)
Du har skrivit att det på hemsidan står "på går" flera gånger. Visa sidan där dem skrivit "pågår" flera gånger!
Jepp, jag är jobbig men jag tyckte bara det var intressant att vissa tar till en lögn och på så sätt kan skapa en diskussion.
Märkligt.
:)
Helt otroligt av Dell..
Muzzafarath skrev:
Är det bara jag som har andra (läs: viktigare) saker att bry mig om än andras särskrivningar?
Nope, dock är det viktigt att man "kämpar" för det korrekta svenska språket. Och de engelska orden som smugit sig in i svenskan kan man kalla för låneord. Liksom "second hand" som är accepterat i svenskan så har vi ju mail/web etc. Dock är korrekta svenskan för dessa ord mejl, webb och så vidare.
Nope, dock är det viktigt att man "kämpar" för det korrekta svenska språket.
Jaha, där ser man.. Ingen utveckling här inte :p Vad är korrekt svenska då? Den som definieras av Svenska Akademien, eller den svenska som folket snackar/skriver?
Tycker du att den enda korrekta svenskan som någonsin funnits är den svenska som pratas idag? För om vi jämför med en person som levde för 900 år sen, pratar ju VI inkorrekt svenska... men inte ser jag dig kämpa för att återinföra diverse läspljud (Þ, ð) eller att göra om Ä till Æ, o.s.v ;)
Språket förändras, och IMHO det är ganska lönlöst att "kämpa" för att försöka vända på det hela...
Man måste ju skilja mellan språkutveckling och språkförbistring. Att inte klaga på särskrivningar är ju som att inte bry sig om felstavningar och vad är då vitsen med undervisning i svenska språket? Då kan vi ju lika gärna hoppa över den delen av skolan och låta alla skriva som de vill. Var slutar vi då? Antagligen i en massa semispråk och till slut förstår vi inte varann.
Man måste ju skilja mellan språkutveckling och språkförbistring.
Undrar om inte folket för 900 år sen också tyckte att det var språkförbistring när man gick över från runalfabetet till det latinska alfabetet, eller när man började stava hvit som vit istället, o.s.v.? :p Förändring (både god och ond) är oundvikligt..
Att inte klaga på särskrivningar är ju som att inte bry sig om felstavningar och vad är då vitsen med undervisning i svenska språket? Då kan vi ju lika gärna hoppa över den delen av skolan och låta alla skriva som de vill. Var slutar vi då? Antagligen i en massa semispråk och till slut förstår vi inte varann.
Fin strawman/slippery slope (http://www.datanation.com/fallacies/distract/ss.htm) ;) Du överdriver nåt otroligt, tror du på fullaste allvar att vi inte kommer förstå varandra om folk slutar klaga på särskrivningar?
Aja, it's a free country... Ni får gärna klaga och oja er så mycket ni vill om hur allt går åt helvete med språket, men det är nog ganska lönlöst...
Den sidan förklarar ganska väl varför det är enormt viktigt att bekämpa särskrivningssjukan. Att påpeka att något är särskrivet kan naturligtvis vara att klanka ner, men om det görs på rätt sätt så är det ju snarare lite hjälp på vägen till ökad lästydlighet och minskat antal missförstånd. Om dessutom personen som får denna typ av återkoppling lär sig att själv upptäcka särskrivningarna, och hemligheten med att undvika dem, så är vi ju ytterligare ett steg på väg mot ett särskrivningsfritt samhälle.
Många gånger förstår man vad som menas naturligtvis, men det finns tillika många tillfällen när särskrivningen medför att en mening kan tolkas på två helt olika sätt - vilket kan vara förödande.
Jag undrar, finns det någon statistik över hur många f.d. särskrivare som blivit reformerade av att någon slängt in en länk till skrivihop.nu på ett forum/IRC/ICQ/o.s.v.?
Det tror jag inte, däremot kan man konstatera att skrivihop.nu har fått 18000 medlemmar på två år...
F.ö. jag vet inte om det noterades att jag länkade direkt till den sidan som förklarar varför det ska bekämpas och inte till förstasidan.
Du överdriver nåt otroligt, tror du på fullaste allvar att vi inte kommer förstå varandra om folk slutar klaga på särskrivningar?
Nej, jag skämtar, fantasin skenade iväg ett tag (inspirerad av babels torn). Apropå den där länken, är det någon som har en bra länk som förklarar det där med härskarteknik, jag skulle vilja kolla hur väl det stämmer in på folk i min omkrets (eller mig). Fast jag har märkt att det är lite skadligt att bry sig för mycket om särskrivningarna, man blir tokig på alla varunamn som man ser varje dag (oftast vertikala särskrivningar).
Ni får gärna klaga och oja er så mycket ni vill om hur allt går åt helvete med språket, men det är nog ganska lönlöst...
Jag tänker inte sitta tyst och se på i alla fall...
Passa dig Mr. N. emission har smittat mig, så nu är vi två som hör när folk särtalar - när en person talar så hör man att han/hon kommer att särskriva ordet i skriven text... ;)
Det är en bieffekt... :e
Ni som vrider er av avsky när ni ser särskrivningar - vad tycker ni om smileys? Såvitt jag vet ingår det inte i svenska språket.
Men detta är ju ett forum!
Precis.
Nej nej, smilies är inte en del av något språk, jag har ingenting emot dem. Smilies är en viktig del av kommunikationen över internet, då vi låter dem symbolisera våra underliggande meningar vilka inte framgår när vi skriver. När vi talar hörs det på tonfall och kroppspråk. Så smiliesar är bra, särskrivningar dåliga. :e



