Välförtjänt seger för Portugiserna. Djävla Holländare som tydligt gick ut för att kapa Ronaldo's ben.
Jag tycker att matchen var underhållande, mer action, passar min smak. Man kan inte alltid få MexArg-första-halvleken-spel. Trevligt!
Ingen råkar ha en länk till inslaget Compusa nämner i inlägget innan?
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
Compusa skrev:
Efter att ha sett SVT:s inslag med hur tyskarna roade sig med att håna Sverige så kan jag inte annat än hoppas att Argentina tvålar till dom så det sjunger om det. Ut med Tyskland det känns som de ännu en gång har fått storhetsvansinne!
Fler än jag som blev vansinniga vid deras tv-bilder... Sportsmanship har de inte hört talas om, än mindre kan de stava till det, dryga jävlar... :bla
CCoccozzMedlem sedan apr. 20032 072 inlägg
Compusa skrev:
Efter att ha sett SVT:s inslag med hur tyskarna roade sig med att håna Sverige så kan jag inte annat än hoppas att Argentina tvålar till dom så det sjunger om det. Ut med Tyskland det känns som de ännu en gång har fått storhetsvansinne!
Du tar orden ur min mun (y)
Ja, jag lackar också på tyskarna.
Jag lackar också på de holländska spelarna som skadar C. Ronaldo så att han blir tvungen att gå av planen. Fy fan. :bla
Nu vann ju Portugal ändå, och på vilket sätt! Helt sjuk match sett till antalet kort (större delen av dem befogade) och taktik av van Basten. Jag hade gärna sett Kuyt utbytt till förmån för Ruud van Nistelrooy tidigt i andra halvlek. Ruud har en förmåga att komma till exakt rätt plats i motståndarens straffområde och få in bollen. Något som tydligt saknades i Hollands anfallsspel, bl.a. när van Persie (killen är grym!) slår ett inlägg på marken in i straffområdet och ingen holländare syns så långt ögat kan nå, fast man kan förvänta sig löpningar från holländska spelarna. *suck*
Det här bådar gott för England.. synd bara om ett lag som Portugal (som imponerat mer på mig än både England och Holland) åker ut pga två avstängningar och en ev. skada (C. Ronaldo). Hoppas på en bra match kan man dock. :D
CompusaMedlem sedan jan. 20023 327 inläggKhalid Boulahrouz tackling mot Ronaldo var enligt mig en självklar utvisning, rena överfallet. Domaren tappade totalt kontrollen, att han delar ut en massa kort behöver inte nödvändigtvis vara posetivt, det kan ge omvänd effekt. Om jag inte minns fel så gav en av matchens första tacklingar/närkamper ett gult kort på Van Bommel, vilken jag tycker hade räckt med en frisspark. Jag tycker Holland uppträdde riktigt dåligt och jag är glad för att Portugal lyckades reda upp stormen. Jag har alltid gillat Maniche och det är kul att se honom göra en kanonmatch.
filippoMedlem sedan jan. 20032 850 inlägg
bassebhu skrev:
Gårdagens uppvisning personifierade det svenska "som vi alltid har gjort" och visade Sverige som ett mentalt vrak.
Jag svarar på hela din text som jag tyckte var mycket bra, men kortade ner den lite här! ;)
Jag har hört det på flera ställen att ska man nu föryngra laget så förnya även ledarbänken, det behövs!
CompusaMedlem sedan jan. 20023 327 inläggJag vill ha ett svenskt landslag med bollskickliga ytterbackar som inte är rädda för att springa upp och ner på flanken. Se och lär av exempelvis Zambrotta eller A.Cole (innan han blev skadad). Det finns inte mycket jag tycker om att se mer än när dessa backar springer som yrväder och fyller på offensiven. :)
filippo skrev:
Jag har hört det på flera ställen att ska man nu föryngra laget så förnya även ledarbänken, det behövs!
Instämmer, en generationsväxling är nödvändig i alla led, för att det svenska landslaget ska utvecklas ännu mer.
Något mer som jag vill se av i framtiden är att vårt svenska landslag vågar hålla i bollen.
karlj87Medlem sedan mars 2004662 inläggAngående slakten i Nürnberg så har jag hittat en artikel som är en aningens vinklad men intressant. :bire
Som jag ser det så måste det till en förändring i det svenska träningssystemet. Svenska spelare har god fysik och moral. Däremot brister det i det tekniska kunnandet. Därför måste spelare i tidig ålder träna mer teknik och speluppfattning. Svenska tränare verkar lägga alldeles för stor vikt vid konditionen. Ungdomar i Sverige orkar exempelvis inte stå kvar efter träningen och träna skott. Det är ett fåtal spelare som är tvåfotade. Det är någonting som man bara behöver nöta in, svårare än så är det inte. Det är inte speciellt märkligt att spelare i exempelvis Brasilien är så mycket bättre. Där är fotbollsspelandet i princip deras enda chans till ett drägligt liv. En hyfsad morot med andra ord.
SsilfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg Nu lämnar jag VM-tråden. Med besvikelse. :l Go Argentina...
Äh, var inte så deppiga, VM är ju i full gång.
Om bara media o folk slutar älta Sveriges prestation så är ju VM riktigt kul.
filippoMedlem sedan jan. 20032 850 inläggHelt klart! Det är många matcher kvar att se :f
LaspMedlem sedan juli 200012 978 inläggSom jag ser det är det väl snart bara viktiga (riktiga) matcher kvar!
Vi såg ju igår att nu börjar det gälla "på liv och död". I den ligan finns väl inte Sverige om Ni skall vara ärliga och inte nationalistiska? Eller hur!
Web-TorMedlem sedan nov. 200013 890 inlägg
Compusa skrev:
Domaren tappade totalt kontrollen...
Det var bara en tidsfråga innan någon skulle komma med det klassiska "domaren tappade kontrollen". Det var spelarna som tappade kontrollen.
Domaren var faktiskt riktigt bra och jag kunde inte se att han gjorde ett enda misstag i hela matchen.
CCoccozzMedlem sedan apr. 20032 072 inlägg
Lasp skrev:
Vi såg ju igår att nu börjar det gälla "på liv och död". I den ligan finns väl inte Sverige om Ni skall vara ärliga och inte nationalistiska? Eller hur!
Dom skulle kunna göra om det bara hade stämt för fler spelare. Lagerbäcks taktik har dessutom känts lite underlig till och från. Sedan tror jag vi hade åkt ut i kvarten, men vi hade helt klart möjligheten att vinna vår grupp och sedan ta Ecuador...
Web-Tor skrev:
Domaren var faktiskt riktigt bra och jag kunde inte se att han gjorde ett enda misstag i hela matchen.
Så sant (y) Möjligen kunde han varit lite hårdare. Tänker främst tacklingen på C. Ronaldo.
Web-TorMedlem sedan nov. 200013 890 inlägg
Compusa skrev:
Om jag inte minns fel så gav en av matchens första tacklingar/närkamper ett gult kort på Van Bommel, vilken jag tycker hade räckt med en frisspark.
Matchen går i repris nu och vad gäller van Bommels gula kort i andra minuten finns det inte mycket att säga. van Bommel sparkar ner Ronaldo bakifrån när han inte har någon chans att nå bollen. "Helt enligt regelboken" som Wernerson uttryckte det.
DrydenMedlem sedan aug. 200218 625 inläggFyndigt värre. :e
Ulf Stenberg, Göteborgs-Posten skrev:
Marcello Lippi har i VM vissa likheter med Titanics kapten. Han styr en skuta där besättningen vet att en katastrof sannolikt väntar innan resan når slutmålet - men fram till dess skall orkestern fortsätta spela "som om ingenting hänt".
http://www.gp.se/gp/jsp/Crosslink.jsp?d=513&a=283119
Web-TorMedlem sedan nov. 200013 890 inläggFan va jag lider med Australien... känns inte rättvist...
Helvete vad sanslöst! Jag hoppades nästan mer på Australien. Vilket grymt öde! :(
legisMedlem sedan juli 20044 453 inläggFAN är min kommentar. fan fan fan! Känns nästan värre än när Sverige åkte ut. Det är som vanligt med Italien, de halkar ALLTID vidare på ett bananskal och tveksamma domarbeslut.