BireMedlem sedan dec. 199919 074 inläggNej, du ska ta kontakt med en Forumledare om du anser att en moderator gjort fel. Hjälper inte det eller om en Forumledare gör fel ska du kontakta Admin..
Står btw "nästan" så här: http://www.webforum.nu/misc.php?s=&action=faq&page=4 & den textraden är felaktig och har tillkommit med wF2..
I gamla wF stog det exakt som jag beskriver det & därmed är det den gången som gäller vid missnöje!
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg @nders : Vad är det bästa sättet att uttrycka sitt missnöje ? Är det bäst att skicka en synpunkt till er och hoppas på att ni gör en korrekt bedömmning ? Min tilltro till moderatorer är en smula naggar i kanten om du inte redan listat ut det :-)
// BeatBox
oelbalMedlem sedan jan. 20014 973 inläggBeatbox, skicka dina synpunkter till @nders, det fungerar, det vet jag av egen erfarenhet...
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg Oki... Det är nog bara jag som blivit brännd från andra forum där systemet inte alls fungerade. :-)
// BeatBox
Sex punkter som jag tror på för att förbättra forumet:
-
Så många medlemmar som möjligt sänder in konstruktiv kritik till någon forumledare.
-
Förslaget behandlas och diskuteras.
-
Staff redovisar klart och tydligt vad som hänt med förslaget.
-
Medlemmar tänker 2 ggr innan ett inlägg postas.
-
Staffpersonal tänker 4 ggr innan ett inlägg postas. Ska en forumledare eller moderator få förtroende från mängden medlemmar vill det till att INGET inlägg är på gränsen till regelbrott eller på en onödigt låg nivå.
-
Samtliga på forumet använder sunt förnuft.
Mvh Jörgen HP
BireMedlem sedan dec. 199919 074 inläggJag håller med på samtliga punkter förutom nummer 5 där jag anser att 2 ggr räcker även för folk inom staff.
PaceMedlem sedan juni 20019 024 inläggJag kan säga så mycket som att jag verkligen HATAR alla "wF bar" trådar. Löjligare humor (?) får man leta efter.
Men inte klagar jag för det. Jag läser den istället inte. Vill ni vara så vänliga att stänga den då, för jag blir upprörd varje gång den dyker upp längst upp i listan? Som sagt, ett forum kan inte tillfredställa alla, och därmed om "plumspapper" är äckligt eller inte.
Jörgen:
- Så många medlemmar som möjligt sänder in konstruktiv kritik till någon forumledare.
2)Förslaget behandlas och diskuteras.
Precis! Alla trådar som är "felaktiga" (och med det menar jag ex. "plumspapper"-tråden som är "äcklig"), eller kritik som inte går genom forumledare/moderator etc. innan stängs. Varför? Är vi inte berättigade att diskutera med någon annan än forumledare när vi tycker att något har skötts felaktigt? Får vi inte visa våra åsikter utan att först konsultera med forumledaren?
Jag stänger även den här tråden.
Som tur var öppnades denna tråden igen, men det bekräftar bara det jag försöker säga. Alla försök till en debatt om forumet, inom forumet, stoppas - allt måste gå genom forumledaren. Observera att detta inte är något personangrepp.
PPeWMedlem sedan juni 200010 432 inlägg Usch vad trist att en sån här tråd ö.h.t startas... och sen hur en del hakar på... även om man ska kunna kritisera forumledare och moderatorer så tycker jag att en sån här tråd är ett typiskt lågvattenmärke. Det finns betydligt vuxnare sätt att kritisera och debattera på.