webForumDet fria alternativet

Fel svar i "Vem vill bli miljonär"...

Småprat

57 svar · 1 413 visningar · startad av Demo · sida 2 av 3

Frågan, av Demo

Var det någon mer än jag som upptäckte att ett av "de korrekta" svaren i gårdagens program av "Vem vill bli miljonär", inte alls var korrekt? Skrev till tv4 och påpekade detta, men har inte fått något svar. Någon som sett om det stått något i tidningarna om denna fadäs? //Demo \------------------ Den som vandrar ödmjukhetens väg drabbas inte av trafikstockningar. \[Redigerat av Demo den

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan apr. 200137 inlägg
#21

Ett snabbsök på "Stefanos" och en resultatsida ploppade upp. Tog 10 sekunder :)

//Demo

------------------
Den som vandrar ödmjukhetens väg drabbas inte av trafikstockningar.    

[Redigerat av Demo den 13 mar 2001]

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#22

*tror i alla fall på Stefanus* ;)

------------------
It's software it's hardware, It's heartbeat is time-share
It's midwife's a disk drive, It's sex-life is quantised
It's self perpetuation a parahumanoidarianised - Back to humans!
Queen - Machines (1984)

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#23

Nu är jag tillbaka i Karlskrona efter en vecka i Åre, två veckor i influensa och en vecka av arbetssökande. Nu är jag i alla fall här i en vecka innan jag tar mitt pick och pack och flyttar tillbaka till mitt 56-modem och Katrineholm.

Hur som helst så har jag Svenska Folkbibeln och jag kollade där nyss och såg att det står Stefanus. :)

------------------
”Common sense is not so common”
Voltaire

Medlem sedan apr. 200137 inlägg
#24

Här krävs klarhet!
Skrev nedanstående till Svenska Bibelssällskapet och hoppas på svar inom kort.

//Demo

Hej!

Har en fråga angående stavelsen av ett bibelnamn. Jag och mina kamrater har en diskussion om hur man stavar till "Stefanos".

Diskussionen började med att vi såg tv-programmet, "Vem vill bli miljonär". Där hade den en fråga som gällde vem som var den första aposteln som blev martyr. Det korrekta svarsalternativet enligt programmet var "Stefanus". Reagerade på stavelsen av namnet, då jag hade för mig att "Stefanos" stavades med O istället för med U.
Slog upp namnet i min bibel, och där stavades namnet med O. Slog även upp namnet på er hemsida, och även där stavades namnet med O. Har dock hört att namnet stavas med U i vissa översättningar, och med O i vissa översättningar.

Undrar nu om ni i SvenskaBibelsällskapet kan hjälpa oss med vår diskussion huruvida Stefanos lämpligen stavas med O, eller om ett U är att rekommendera?

Undrar även lite nyfiket varför det verkar finnas två stavelser av namnet "Stefanos".

Tack på förhand!

------------------
Den som vandrar ödmjukhetens väg drabbas inte av trafikstockningar.    

[Redigerat av Demo den 13 mar 2001]

Medlem sedan nov. 2000362 inlägg
#25

Jehovas hävdar bestämt att dom har koll på bibeln och att den bibel som jag har inte är översatt av kristna själva (vilket dom naturligtvis har fel i).

///Var? Det är en ren lögn som du inte har några belägg för.

Min Bibel är översatt av Svenska Folkbibelsällskapet som består av kristna.
///Ingen har ifrågasatt detta.

Det är alltså inte samma bibel som regeringen har låtit översätta.
///korrekt

Tyvärr har JV inte den koll som dom så bestämt hävdar. I Johannes 1:14 (tror jag att det är) så står det en hel del om att Ordet blev människa. JV säger till exempel att detta syftar på Jesus själv (vilket jag också säger). Sen hävdar dom ändå att Jesus inte är Gud utan endast en profet.
///Joh. 1:14 enl. JV:s bibel:
"Och Ordet blev kött och bodde ibland oss, och vi fick en syn av hans härlighet, en sådan härlighet som tillhör en enfödd son från en fader; och han var full av oförtjänt omtanke och sanning."
//enl. JV Jesus = Ordet ; Gud = Fadern
Jesus bad till Fadern står det ett antal gånger i bibeln ... bad han till sig själv ..? Om Jesus dog på korset, uppväckte han då sig själv eller uppväckte hans fortfarande levande Gud och Fader honom???

Då kan man gå tillbaka till Johannes 1:1. Där står det att Ordet var hos Gud från början och att Ordet är Gud.
///forts. i Joh. 1:18 säger enl. JV bibeln Ingen människa har någonsin sett Gud; den enfödde guden, som befinner sig[på platsen] vid faderns bröst, denne har utförligt beskrivit honom.
Jesus befann sig alltså vid platsen för guds bröst ... guds käraste skapelse ... gud befann sig inte vid platsen för sitt eget bröst som du säkert förstår ...

Ändå påstår dom att Jesus inte är Gud. Går JV efter Bibeln eller hittar dom på förklaringar så att det ska passa dom själva?
///Joh. 3:16 enl. JV bibeln "Ty Gud älskade världen så mycket att han gav sin enfödde son, för att var och en som utöver tro på honom inte må bli tillintetgjord utan ha evigt liv"

Gud gav inte sig själv utan sin son alias Ordet = Jesus = Messias

Vidare kan sägas att JV tror :

Gud = Fadern egen namn Jehova[betona a]
Jesus = Sonen = Messias = Kristus
Den heliga ande = Guds kraft [den abstrakta kraft som gud använder för att uträtt sin vilja ...

belägg :
Apg 15:14 "Symeon ..... till nationerna för att bland dem ta ut ett folk för sitt namn."
-vilket namn Gud och herren och fadern är ord som betecknar titlar eller släktskap ... inga namn namnet är Jehova.

///Katolska kyrkan tyckte det var heligt för att användas på medeltiden ... därför togs det bort från deras biblar ... om du inte vill tro på detta kan du gärna slå i ett bibliskt uppslagsverk ..

Sonen:

I Joh. 16:17 Jv:s bibel ... och : 'eftersom jag nu går till fadern'
///Kim : Gick Jesus till en annan del av sin treenighet ??? Tror inte det ...

///Detta inlägg gjordes för att Kims på ståenden var helt felaktiga påhopp utan egentlig anledning eller grund...

///XoroX

------------------
-Carpe Diem -

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#26

Ska vi ta och låta stridsyxorna fortsätta vila?
En vänlig ton och inga personangrepp tack.
Anser du att du har blivit utsatt för personangrepp eller annan orätt som ev. strider mot webForums regler bör du ta kontakt med ansvarig moderator eller forumledare. :)
Personliga vendettor gynnar ingen - allra minst webForum. :)

------------------
med vänliga

Rikard
forumledare, webForum

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#27

Tabbe av dig att börja så där. Nu måste jag diskutera med dig ju.

*psst*
Använd gärna blå färg på texten när du citerar.

Jehovas hävdar bestämt att dom har koll på bibeln och att den bibel som jag har inte är översatt av kristna själva (vilket dom naturligtvis har fel i).
///Var? Det är en ren lögn som du inte har några belägg för.
Jag har pratat med ett antal vittnen och alla har bestämt hävdat att min bibel är felaktigt översatt eftersom den är översatt av regeringen, vilket är riktigt fel. Vidare har dessa faktiskt påstått att de själva har absolut koll på bibeln. Tråkigt men sant...

Min Bibel är översatt av Svenska Folkbibelsällskapet som består av kristna.
///Ingen har ifrågasatt detta
Se ovan

Sen tar du upp det här med Johannes 1:14
Och Ordet blev kött och bodde bland oss, och vi såg hans härlighet, en härlighet som den Enfödde har av Fadern, och han var full av nåd och sanning

Nu skuttar du raskt vidare utan att skriva Joh. 1:1. Du har själv sagt att Ordet är samma sak som Jesus.
I senast nämnda bibelvers står följande.
I begynnelsen var Ordet, och Ordet var hos Gud, och Ordet var Gud.

Först säger du att Ordet är Jesus, sen hävdar du att Jesus inte är Gud? :q

Du har inte riktigt förstått själva poängen med treenigheten.
Treenigheten består av Fadern, Sonen (Jesus) och den helige Anden. Dessa är alla lika mycket Gud, men ändå är dessa självständiga delar.

1 Mosebok 1:26
Gud sade: "Låt oss göra människor till vår avbild..."

Om Fadern nu är den enda som är Gud, hur kan då säga att han skapar människan till vår avbild? Alltså måste det ha funnits minst två stycken delar i gudomen. Nu fanns det tre stycken (Fadern, Sonen och den helige Anden).
Eftersom dessa är självständiga så finns det kommunikation mellan dem.

Du tar upp Johannes 1:18. Där står följande:
Ingen har någonsin sett Gud. Den Enfödde som själv är Gud, och är hos Fadern, har gjort honom känd.

Bra att du tog upp ett Bibelord som bara bevisar att även Jesus är Gud.

Ändå påstår dom att Jesus inte är Gud. Går JV efter Bibeln eller hittar dom på förklaringar så att det ska passa dom själva?
///Joh. 3:16 enl. JV bibeln "Ty Gud älskade världen så mycket att han gav sin enfödde son, för att var och en som utöver tro på honom inte må bli tillintetgjord utan ha evigt liv"
Du pratar här om den Enfödde. I Joh. 1:18 står det ju att den Enfödde är Gud. :)

Gud = Fadern egen namn Jehova(betona a)
Jesus = Sonen = Messias = Kristus
Den heliga ande = Guds kraft [den abstrakta kraft som gud använder för att uträtt sin vilja ...

Gud säger själv att hans namn är "Jag är". Om detta är Jahve eller Jehova, spelar mindre roll. Hur som helst så är Jehova hela gudomen - inte bara Fadern. Detta är dock inte det viktigaste i den kristna tron.
Angående Jesus håller jag med dig fullt ut.
Att den helige Anden däremot skulle vara en abstrakt kraft, är totalt fel!
Jag hävdar att Anden är en person. Mmm, det är sant.

Först kan vi ställa oss frågan "Vad gör mig till en person?". Är det min kropp? När jag är död och ligger begravd, är jag fortfarande en person då? Nix, det är min ande, min själ, som utgör min person.
Den helige Ande har en personlighet.
Det står skrivet att vi inte ska bedröva Anden (Ef 4:30). Slår man upp bedröva i en ordlista så står det
Göra ngn ledsen, stå emot ngn

Ser vi Anden på samma sätt som du ser honom (som en kraft) så kan du inte stå emot honom. Du kan stå ute när det blåser, men du kan inte stå emot vinden. Den blåser runt dig. Samma sak gäller den helige Anden. Hade han bara varit en diffus kraft så hade han kunnat blåsa förbi dig. Nu kan han ju inte det. Det finns fler saker som tyder på att DHA är en person.

Ordet för bedröva är i originaltexten "loopa" som faktiskt betyder ungefär känna smärta i kropp och sinne.
En kraft har ingen kropp och inget sinne. Personer däremot har det.

belägg :
Apg 15:14 "Symeon ..... till nationerna för att bland dem ta ut ett folk för sitt namn."
-vilket namn Gud och herren och fadern är ord som betecknar titlar eller släktskap ... inga namn namnet är Jehova.
Jag är ledsen men jag fattar faktiskt inte vad du menar. Jag har läst flera gånger men förstår ändå inte.

I Joh. 16:17 Jv:s bibel ... och : 'eftersom jag nu går till fadern'
///Kim : Gick Jesus till en annan del av sin treenighet ??? Tror inte det ...
Nähä, Fadern var i detta fall kvar i himlen medan Jesus gick på jorden. Varför skulle Jesus inte kunna gå till Fadern som är i himlen? Det står ju att han sitter på Faderns högra sida.
Varför skulle detta vara så omöjligt? :q

------------------
”Common sense is not so common”
Voltaire

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#28

Kim och Xorox, läs mitt inlägg högst upp på denna sida. Fortsätt sedan debatten i enlighet med webForums regler eller sköt den via e-post.

------------------
med vänliga

Rikard
forumledare, webForum

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#29

Rikard,

1. Inga personangrepp har förekommit (inte som jag har märkt i alla fall).
2. Detta är väl ett fritt forum? Får vi inte diskutera det här?

------------------
”Common sense is not so common”
Voltaire

Medlem sedan nov. 2000362 inlägg
#30

Kim: Gärna .... Jag har flera böcker som tar upp de här frågorna ... jag har argument som kan övertyga en katolsk munk i vatikanen att sluta tro på treenigheten ....

men som Rickard säger vi kan slåss via Epost om du är resonlig och inte har någrta förutfattade meningar ...

min Epost peringe.andersson@swipnet.se

------------------
-Carpe Diem -

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#31

Jag vill inte slåss. Jag diskuterar gärna bara. Och jag har pratat med Rikard. Det går nog bra att ta diskussionen här.

Men kan du svara på följande. Om det bara är Fadern som är Gud, hur kan det då stå så här i första mosebok 1:26
Gud sade: "Låt oss skapa människan till vår avbild, till att vara lika oss"

------------------
”Common sense is not so common”
Voltaire

Medlem sedan aug. 2000304 inlägg
#32

Vänta nu lite här va.....

Inledning:
Jag är inte alls insatt, troende eller på något vis insatt i detta med JV (vilket jag förstått skall vara Jehovas Vittnen) eller någon annan kyrka/religion.

Jag har (det är detta jag vill komma till) hört på ryktes omvägar att JV inte läser Hela bibeln som de kristna gör.

Vill bara veta är detta sant eller inte?

--------------------------------------
Prolog:
Om detta är sant Kim kan det kanske förklara varför XoroX inte nämner allt....
--------------------------------------

Kan var ute å cykla som vanligt/alltid.
Vill bara veta igentligen om JV läser hela bibeln???

------------------
/CoolDude

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#33

(Lysande tråd att prova nya signaturen i)

Enligt min bibel så stavas Stefanus inte med U, utan med O. StefanOs. Det korrekta svaret skall således inte vara "Stefanus" utan "Stefanos".

Vilket språk är bibeln skriven på? Hebreiska? Alla som vet något vet att hebreiska inte har vokaler, vilket gör frågan ointressant. I såna fall hette karln Stfns, eller nåt.

------------------
§4
[...] grovt språk undanbedes.

SANDPAPPER

Medlem sedan dec. 1999653 inlägg
#34

spango :e

------------------
nakoz :)

Medlem sedan nov. 2000362 inlägg
#35

Jag är ateist, och tror på evolutionen så var det saken klar ...

Vidare är mina föräldrar troende medlemmar av JV ..

De läser hela bibeln och följer varenda vers efter dess bokstav så var det med det ..

Ang. stavning så är biblens skriven på grekiska ...

De flesta språk förutom svenskan är uppbyggda så att U uttalas som O därav problemet .... namnet stavas med U men uttalas förmodligen O (spekulation eftersom vi inte har samma alfabete som grekerna ...)

Vidare till problemet med treenighet ...
JV tror att Fadern(Jehova) skapade sonen(Jesus) först sedan skapade de tillsammans Jorden och människorna ..

De tror alltså på Jesus och är således kristna, vidare så anser de att Fadern står över sonen eftersom Jesus som människa sa: "Fadern är större än jag"

En religion som har oberoende gudomar med samma rang uppfyller inte budet "Ni skall inga gudar hava jämte mig [alltså inga gudar jämte fadern]

Vidare så är JV de enda som inte förvanskat bibeln genom att ta bort namnet Jehova som i källtexterna före kommer ca. 7000 gånger i HELA bibeln ..

De är vidare de enda kristna som lever efter hela bibeln:
Jesus sa "ni skall älska era bröder" och av detta skall man känna igen de sanna kristna "att de har kärlek inbördes"
mellan 1939 och 1945 mördade Italienska och Franska katoliker varandra t.ex. det kan jag inte få till att bli kärlek inbördes ...

MEN NU HAR KIM OCH JAG DISK VIA MAIL OCH INTE PÅ wF ...

------------------
-Carpe Diem -

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#36

Har jag missuppfattat någonting fullständigt nu?

De är vidare de enda kristna som lever efter hela bibeln:
Jesus sa "ni skall älska era bröder" och av detta skall man känna igen de sanna kristna "att de har kärlek inbördes"

Menar du att de tolkar texten som en uppmaning till incest? :q
Jag tolkar den tvärtom så att säga, att kalla polarna bröder ("yo, my brother") och definitivt inte som den inbördes kärlek JV verkar mena.
Eller? *bara nyfiken*

------------------
It's software it's hardware, It's heartbeat is time-share
It's midwife's a disk drive, It's sex-life is quantised
It's self perpetuation a parahumanoidarianised - Back to humans!
Queen - Machines (1984)

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#37

Jag har inte tid att ta upp allt som Xorox har gått igenom nu, men jag vill bara konstatera att Q har helt rätt. Alla människor räknas i det där fallet som bröder. Du ska inte bara älska alla i din egen sekt utan du ska även ha kärlek till alla människor.

------------------
”Common sense is not so common”
Voltaire

Medlem sedan nov. 2000362 inlägg
#38

Först vill jag säga att sekt betyder "trossamfund skilt från statskyrkan" enl.Hässelberg- Alléns ordlista ..

Men kyrkan är nu skilld från staten och JV är ett lagligen inregistrerat trossamfund. "Jehovas Vittnen - Bibelsällskapet vaktornet" och har enligt lagen precis samma rättigheter att förrätta begravningar och vigslar som t.ex. Svenska kyrkan har ...

JV menar följande "hysa kärlek till dina bröder" är att på ett kristet sätt älska ALLA människor svarta,vita,muslimer,hetrosexulla,homosexuella och kristna ALLA människor genom att värdera dem lika och ge dem människovärde, de anser att alla är lika och alla kommer att dömas av Fadern en dag ... Ingen människa kan avgöra om du är ond eller god ... det kan bara gud ...

Vad jag menade med inlägget var att Jesus sa att man kunde känna igen den sanna kristendomen på dess frukt[vad religionen har uträttat] ...
katolska och protestantiska präster har välsignat Hitlers arméer och blundat för förintelsen tillåter en mänga saker som klart fördöms i bibeln då bl.a. homosexualitet, kvinnliga präster, "otukt"[sex utanför det kristna äktenskapet] ...

Ändå säger bibeln vidare "uteslut den onde mannen ur er krets" man kan alltså inte tillhöra den sanna kristendomen om man utövar sådana saker eftersom det skulle påverka medtroende på ett fördärvligt sätt ...

Jag kan tyvärr inte som objektiv säga att människor som stöder världens störste massmördare och allmänt nonschalerar bibelns regler och förbud kan sägas vara verkligt kristna ... nu gör ju förstås inte alla det ...

Q: Vidare lär JV att incest är ett helt oacceptabelt ... bibeln fördömmer öppet män som ligger med män och män som hålls för ett onaturligt syfte och säger att den äktenskapliga sängen skall vara ren och obesudlad ... det ger inte rum för incest ... tycker i.a.f. inte jag ... och bibeln säger vidare att äktenskapsbryt-are(erskor) ... skall inte ärva guds kungrike ...bibeln är väldigt klar på den här punkten och JV håller med till 100% ... (hoppas(och tror) att du inte la inlägget för att göra dig rolig på en grupp ärligt uppriktigt kristna människor vilket skulle vara allt annat än hedervärt)

men en del andra kristna samfund avlägsnar aldrig den onde mannen ur sina kretsar [de som inte skall ärva guds kungarike] det bryter mot bibelns lära ...

Anser att om bibeln är sann då finns det bara en sann religion för det finns bara en religion som följer bibeln fullt ut ... Jehovas Vittnen ...

Vidare vill jag bara säga som en upplysning att det heter inte Jehovas .. det har ungufär samma klang som "Nigger" ett ord som inte används av människor som är öppna och objektiva utan bara som fördom ...
Säg istället Je-ho-vas [betona sista a:et och o istället för å-ljud] Vittnen eller kortare Vittnena eller J.V.

Hoppas ni fattar det sista och kan ta hänsyn till det. Det borde inte vara så svårt att göra för varje bildad och fördosfri samhällsmedborgare ...

Detta är det sista jag skriver, om någon undrar nåt obejektivt och inte redan vet hur det är och vad som är fel så är Ni välkommna att skicka ett mail ..

Men långa diskussioner som bygger på fördomar och går ut på att JV lär ut fel bibliskt budskap kommer inte att besvaras ..
ex. JVs barn är olyckliga för de får inte fira Jul. -typisk fördom .. min familj har aldrig firat Jul och jag är glad för det ... jag skulle tycka att det var ett tvång att sitta hemma och ungås med släkten och köpa en massa helt onödiga saker bara för formens skull. vad andra tycker låter jag vara osagt ... men är det nån som vet så är det JVs medlemmar och de som vuxit upp i ett JV-kristet hem.

Tack för mig

///XoroX

------------------
-Carpe Diem -

[Redigerat av XoroX den 14 mar 2001]

Medlem sedan maj 20001 215 inlägg
#39

Personligen tor jag nog Bibeln aldirg skapades för att tolkas bokstavligt, den är full med liknelser och sådant.
Det är något man bör komma ihåg :i

------------------
Erik Proudly Presenterar:
eMejlen - eSidan - eFrågan

Medlem sedan dec. 20003 083 inlägg
#40

erre

Helt rätt.

[Redigerat av Reefer den 14 mar 2001]

287 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
133 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
152 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)