är inte detta ett rätt neutralt uttryck egentligen?
Ett förhör i positiv anda!?!?
22 svar · 1 249 visningar · startad av DanneSt · sida 2 av 2
Frågan, av DanneSt
Hörde på Radio Rix-nyheterna att förhöret med den tyska kvinnan som (troligen) slagit ihjäl två barn i Arboga "hölls i positiv anda"... Hur fan kan ett förhör hållas i en positiv anda!? Och vad bryr jag mig om det!? Och framförallt, hur ska mamman till barnen känna när hon hör att det var trevligt och de kramades på förhöret?!?! Nä, usch och fy! Såna där korkade uttryck retar jag med på... x(
Läs frågan i sin helhet →obelix skrev:
är inte detta ett rätt neutralt uttryck egentligen?
Jo, men det finns alltid nån som hittar nåt. Det är iaf bättre än diskussionen vi hade om huruvida rubriksättaren försökte sig på en ordvits med "Hund dog - lämnades i bil". Man får väl väga nyttan med att vara korrekt mot jobbet med att hantera folk som blir upprörda av det.
Eclipse skrev:
Men kommer inte nyheterna i Radio RIX från Aftonbladet???
Jo, men har en rejäl foliehatt på sig hindrar man Radio RIX sändningar från att tränga in i hjärnan. *queue X-files theme*
obelix skrev:
är inte detta ett rätt neutralt uttryck egentligen?
Nej?
"The Nuremberg trial was held in a positive spirit."
Håller helt med trådskaparen om att "positiv anda" känns väldigt malplacerat (och vanvördigt) eftersom det ger så många fler associationer än bara att den förhörda varit samarbetsvillig och svarat på frågor.

