tydalMedlem sedan juni 20034 013 inlägg
KoTTeN skrev:
Det där var dumt sagt, nu kommer du få många samtal. :e :)
Det brukar inte bli så mycket faktiskt. Jag har stuckit ut huvudet i andra sammanhang och kommit helskinnad därur. Knepet, eller vad man ska säga, är att bara lugnt berätta vad som hänt och låta folk dra slutsatserna själva istället för att försöka försvara sitt eget/företagets agerande. Kunden är intresserad av vad som hände och vad man gör för att det inte ska hända igen. Eller egentligen bara det senare. Och en del vill ha kompensation. Det varierar så klart från person till person men vad ingen vill ha är en bortförklaring, vilket tyvärr är vanligt att man får i de flesta branscher.
tydalMedlem sedan juni 20034 013 inläggFörresten passade jag på att ta några kort på en ny, helsvetsat skarv, och på en gammal. Så här ser de ut:
Helsvetsad skarv:
http://www.tydal.nu/ny.jpg
Gammal skarv:
http://www.tydal.nu/gammal.jpg
För övrigt är hastighetsbegränsningen 200 km/h på det nya spåret och 10 km/h på det gamla. Det gamla är nämligen från slutet av 1800-talet. Men det finns spår av den äldre typen som man får köra 100 km/h på idag, men mycket fortare än så blir det inte.
KoTTeNMedlem sedan sep. 20011 722 inlägg
tydal skrev:
Förresten passade jag på att ta några kort på en ny, helsvetsat skarv, och på en gammal. Så här ser de ut:
Helsvetsad skarv:
http://www.tydal.nu/ny.jpg
Gammal skarv:
http://www.tydal.nu/gammal.jpg
För övrigt är hastighetsbegränsningen 200 km/h på det nya spåret och 10 km/h på det gamla. Det gamla är nämligen från slutet av 1800-talet. Men det finns spår av den äldre typen som man får köra 100 km/h på idag, men mycket fortare än så blir det inte.
Viss skillnad. :)
Och visst är det bra att det går fort framåt, men jag kommer faktiskt att sakna ljudet av hjulen som far över skarvarna. Tycker det är ett så sövande ljud. Finns inget bättre än att tågluffa och somna till detta. :)
DrydenMedlem sedan aug. 200218 625 inläggFlyttar tråden från Caféet.
Okkido skrev:
Usch ja, efter 8 timmar tåg genom Polen i en hastighet som kändes som 30 km/h kändes skallen sig ganska van med ka-dunk, ka-dunk. Det var det sämsta med den klassresan :)
Hmm... 8 timmar var väl inget... 1993 reste jag från S:t Petersburg till en liten ort på norra Kolahalvön, inte så långt från Murmansk. Resan tog 43 timmar! Nästan två dygn av ka-dunk, ka-dunk, ka-dunk... Ca två dygn efter att jag kom frm kunde jag fortfarande känna känslan av att vara på tåget...
HermanMedlem sedan maj 2001431 inläggang. räls
den som nu befinner sig i Stockholm kan av en tillfällighet se de gamla rälsen från då det gick språvagn på Stora Nygatan (sista ca 1929?). Det grävs å byggs nämligen längs gatan. :)