oj
Oj.. här var det många disskutioner..
Hur kom ni överens nu? Är det laglig eller inte?
Vad jag har hört och läst så är det helt lagligt att spela av webradio.
Någon skrev att skivan finns att köpa, men så är är inte fallet, min sambo har redan CDn Jakten på det Blåa Guldet som dem gör reklam för på sidan.
De som jag vill spela av är flera avsnitt som ej finns på cd. Helt andra berättelser som vi gärna vill ha på cd och somna till på kvällarna :)
Redigerat med anledning av webForums regler §3.
Synpunkter angående detta beslut, ta kontakt med Brantis alternativt forumledare@webforum.nu.
Brantis
Moderator, webForum
Ingen som vill hjälpa mig med detta?
tydalMedlem sedan juni 20034 013 inlägg
legis skrev:
Vad jag vet gäller lagen alla litterära- och konstnärliga verk oavsett i vilken fysisk form de existerar (från URL).
Javisst, grunden i lagen är att det inte spelar någon roll. En radiosändning har lika skydd som en uppläsning av ett litterärt verk.
Men så finns det några saker som har mer skydd. Exempelvis litterära verk i skriftlig form och datorprogram. Dessa får man inte kopiera för privat bruk.
tydalMedlem sedan juni 20034 013 inlägg
obelix skrev:
hur är det med den sk kassettskatten och detta?
är den fortfarande aktuell?
Javisst, vi betalar kassettskatt för detta, fast det heter numera privatkopieringsavgift och den har naturligtvis höjts.
tydalMedlem sedan juni 20034 013 inlägg
Halloween skrev:
Hur kom ni överens nu? Är det laglig eller inte?
Det är lagligt. Det ser ut som en helt vanlig streamning och den är publicerad med upphovsmannens tillstånd, så då får man kopiera den för eget bruk.
Jag har inte provat det själv, men Flashget verkar vara ett bra program för att ladda ner filer, och däribland RealAudio:
http://www.download.com/FlashGet/3000-2071_4-10566273.html?tag=lst-1&cdlPid=10747327
Danne VMedlem sedan aug. 20068 090 inläggTack tydal.
Men vilken adress är det jag lägger in som URL när den ska söka och ladda ner? Det är just de som är mitt problem, att jag inte hittar den adress som krävs :(
Hallo?
Någon där? :S
Jag har fortfarande inte fått någon lösning :S
Jag behöver veta vilken adress det är som är själva .rm filen. Så man kan spara ner den.. programen som krävs har jag redan. Vet bara inte vilken länk jag ska fylla i.
Sök på google, "Jätten i råberget" första länken som leder till SR.se finns det ca 10avsnitt eller nått. Det är dessa jag vill ha.