sgtpepper skrev:
Som jag skrev tidigare, jag har inget problem med kontrollerad jakt på t.ex älg, rådjur, småvilt etc. Jag skulle själv inte tacka nej till t.ex lite småviltsjakt om det sköttes under ordnade former tillsammans med naturälskande människor.
Är det inte så nu då? Eller?
Fick jag bestämma skulle vi ha betydligt mer varg och björn i Sverige, oavsett vad diverse tjurskalliga ren- och fårägare tycker. Gärna en hel del lodjur och järv också, eftersom järv är Sveriges mest imponerande rovdjur och en betydligt bättre jägare än 99% av sveriges mänskliga jägarpopulation.
Lodjur ja, men järvar? Dom är lite elaka av sig eller va?
Tillägg till diskussionen: Sverige är ett av de länder i världen som har flest privata skjutvapen per capita. Tål att tänkas på när vi klagar på USAs vapenlagar.
Heh...
Zzipp3rMedlem sedan aug. 2000963 inlägg sgtpepper: jag påstod aldrig att jag tagit det därifrån däremot är det den enda boken jag läst i ämnet.
Varför läste du den i lumpen? för privat intresse?
Varför läste du den i lumpen? för privat intresse?
När vi var ute i skogen under längre tider så var det smidigt att kunna fixa eget käk, eftersom vi hade AK5-or så var det ju bara att leta upp lämpligt vilt för att få sig en smaskig måltid, det gällde dock att sikta på hjärta/hjärna eftersom militärens helmantlade ammunition inte ger samma knall-fall-effekt som halvmantlat/hagel... ;)
Nej, seriöst så läste jag den för att jag gick kvällskurser, man får ett litet bidrag för sådant av försvaret och jag valde att lägga det på jägarexamen. Tyvärr tog jag aldrig det praktiska provet men det kanske jag gör någon gång.
Zzipp3rMedlem sedan aug. 2000963 inlägg ok jag har aldrig tagit teori provet heller.
det kostade lite för mycket tyckte jag...
men jag ska göra det någon gång men då ska jag plugga till högvilt provet också....
FfnudiMedlem sedan sep. 20023 inlägg Varför försökte våra förfäder utrota vargen under 1800 & 1900 talet?
Det var mig en bra fråga... nästa!!! :e
TheonMedlem sedan jan. 20023 554 inläggJag som är gammal men med bra minne, kommer ihåg berättelserna från min barndom i Hälsingland. De som då var gamla var födda under andra halvan av artonhundratalet. Under deras barndom fanns det en stor skräck för vargen som tillskrevs onda egenskaper på ett sätt som vi idag aldrig kan föreställa oss.
På den tiden fanns det många frigående djur och naturligtvis blev många av dem rivna av vargar.
Naturliga rovdjursegenskaper, men för den fattiga människan blev vargen ett stort hot som måste undanröjas.
OOuKaijMedlem sedan maj 2002839 inlägg En form av rävjakt, med licenskrav och licenslös, kan skådas på wF! :e
- Bevara Sverige Samiskt!