nåt som utvecklats under ett helt livstids kan väl fortsätta i samma takt och inte ändras över två decennium?
Mycket främlingsfientlighet i Malmö
25 svar · 618 visningar · startad av Fridolf · sida 2 av 2
Trådstarten, av Fridolf
<http://www.svd.se/dynamiskt/senastenytt/did1860799.asp> "Effekterna av en stor andel invandrare i befolkningen anges av många utflyttade Malmöbor som skäl till att de lämnat staden. Det visar en enkät som kommunen har genomfört."
Läs hela trådstarten →Jag tror problemet idag är segregation. När jag gick på högstadiet var en av mina bästa kompisar från forna Jugoslavien. Hon lärde sig svenska utan brytning på 2-3 år. Okej, hon var rackarns bra på språk, men jag tror att det till stor del handlar om att man måste prata mera. Kosovoalbanerna här bryter mycket mera helt enkelt för att de umgås med varandra och pratar albanska. Klumpar man ihop många invandrare med varandra så blir det naturligt så att de inte har så mycket svenska att lyssna på.
Sedan kan man diskutera gramatikens sönderfall i oändlighet. Våra föräldrar har förfasat sig över samma sak och deras föräldrar före dem. I USA stöter man på samma diskution, Ebonics (svartas "slangspråk") eller ej? De är inte överens där heller.
nåt som utvecklats under ett helt livstids kan väl fortsätta i samma takt och inte ändras över två decennium?
Grammatiska fel eller nyskapande språk?
Uffe: Stress inför prov
Är det inte en stor andel danskar som flyttar in till malmö,pga billigare lägenheter?
håller med Ereka:hur många är det som förstår orden luggit(smålänskt legat)
,hofa-hofa (kommer inte ihåg vartifrån ,men det ska betyda hälften-hälften)
och navla (hallänskt för j*A?)
Ta däna ju rätt enkelt att förstå därimot....
Racerankan, om du uppfattade mitt inlägg som ett angrepp på din person så ber jag om ursäkt. Det var inte min avsikt.
Trots allt så anser jag att det är närmast löjligt att tala om grammatik och "regler" när det gäller talspråk. Lyssna på ett samtal mellan vilka två "infödda svenskar" som helst så hör du att det är alldeles fullt av felsyftningar, oavslutade satser, utelämnade objekt, grammatiska fel etc. Dessa brister spelar dock ingen roll, så länge budskapet går fram. Hur ofta avbryter du dina kompisar i ett samtal för att de placerade ackusativobjektet på fel plats i satsen?
Du förstår ju trots allt vad en person som säger "Eyyy, kompis, har du mobilt?" menar. Därmed har kommunikationen lyckats och betraktas som "korrekt" svenska. Om du sedan föredrar att använda andra ord för att kommunicera samma sak så är det helt upp till dig. Jag anser dock att man är ute på djupt vatten om man anser att ett ordval är mer rätt än ett annat.
