webForumDet fria alternativet

Kravallerna är en symptom på den förda politiken i Sverige

Politik & samhälle

56 svar · 803 visningar · startad av Prästen · sida 2 av 3

Frågan, av Prästen

Varför existerade inga liknande kravaller på det härliga 70-talet?. Varför finns de nu och inte förut?. Ser ni nu vad som händer när högerpolitiken går för långt?. Det som hänt under de senaste 20 åren i Sverige är att de fattiga blivit fattigare och de rika rikare, det finns knappt någon sjukvård längre om du inte har en fet plånbok, stockholms gator svämmar över av hemlösa. Skolorna i förortern

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#21

PeW!

------------------
mördar-anders, det är jag.

Medlem sedan feb. 20001 143 inlägg
#22

Jag trodde att det var sossarna som satt vid makten idag.

Förmodligen är du alldeles för ung för att ha erfarenheten att sossarna i mycket faktiskt gått över till att föra en typisk högerpolitik.

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#23

Förmodligen är du alldeles för ung

Vad fan har min åldern med det hela att göra?

------------------
/Tor
www.tor.nu

Medlem sedan juli 20012 450 inlägg
#24

Jamen det är INGENTING mot det som varit. Just detta citat speglar även hur man kan göra en anka av en fjäder - om man vill hitta fel.

Man behöver inte leta, de finns där. Det är ju irriterande och alla dessa småsaker, tuvor, som välter lassen.
Jag säger absolut inte att jag tycker det är bra det som stenkastarna gör, däremot är demonstrationerna bra.
Folk, och speciellt ungomar, har ju fattat att man inte kan påverka politikerna genom att gå på deras årsmöten eller dyl. Det är ju endast ungdomar som bryr sig nuförtiden.

------------------
-nipp-

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#25

Pew:
Du är klok som en bok. Vettigaste inlägget i den här diskussionen...

------------------
-------------------
Andreas Lännerberg
Jag hör till dom som betalar mina räkningar med glädje, men dom vill hellre ha betalt i pengar.

Medlem sedan juli 20012 450 inlägg
#26

Pew:

Det verkar dock som om en del inte orkar ta sin del

Ett led i rätt riktning skulle väl vara att försöka göra sig förstådd hos politiker, anstränga sig och då menar jag inte ansträngningen av att kasta en gatsten... :)

------------------
-nipp-

Medlem sedan aug. 2001512 inlägg
#27

Nja Pew jag tror inte röstning hjälper eller som jag såg ett klotter "om röstnig skuller förändra något så skulle det vara förbjudet2.
Istället tror jag att man får ta mer ansvar för sig själv och medmänniskor och börja agera .Inte tro att vi löser något för att vi lägger en lapp i en låda och sen överlåter ansvaret för våra liv på nån annan.

Medlem sedan maj 2001258 inlägg
#28

"Du kan inte rösta bort Wallenberg" som SUF uttryckte det under valkampanjen -98.

------------------
"Freedom is merely privilege extended unless enjoyed by one and all" - (Billy Bragg)

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#29

Att "agera" genom engagemang är aldrig fel om det förs på ett civiliserat plan (det enda sättet om man ska bli hörd).

Men det är ändå genom valsedeln man tillsätter en regering - inte genom demonstrationer (våldsamma eller ej).
Det är så den svenska demokratin fungerar... ;)

r:

om röstnig skuller förändra något så skulle det vara förbjudet2.

Väljer man att se det på det viset har man problem, kan jag tro ;)

------------------
Ancilla, face mea laganum!

[Redigerat av PeW den 29 aug 2001]

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#30

"Du kan inte rösta bort Wallenberg" som SUF uttryckte det under valkampanjen -98.

Och det är väl ändå en himlans tur!? Tänk om man kunde rösta bort människors förmögenhet/kunskaper? Hur skulle det då gå i ett land som Sverige som i årtioenden har levt med jantelagen...

------------------
Varför är det så ont om Q*? - Hans Alfresson 1980*

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#31

Ser ni nu vad som händer när högerpolitiken går för långt?. Det som hänt under de senaste 20 åren i Sverige är att de fattiga blivit fattigare och de rika rikare,
Under 80- och 90-talet är det sossarna som har styrt Sverige, med undantag för 90-94 då de borgerliga fick röja i krisen efter den socialdemokratiska regeringens gladpolitik under senare delen av 80-talet.
Välkommen till verkligheten. ;)

------------------
:stefan: - formerly known as Q

Medlem sedan aug. 2001512 inlägg
#32

Stefan:Hmmm,bara för att det är en socialdemokratisk regering som sitter vi regeringen så betyder det inte att det är en vänsterpolitik som förs.

Rikard:varför ska wallenberg ha makt över människors liv bara för att han har pengar och kunskap.Varför kan inte människorna ha makt över sina egna liv?

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#33

varför ska wallenberg ha makt över människors liv bara för att han har pengar och kunskap. Varför kan inte människorna ha makt över sina egna liv?

Ja, varför kan inte alla ha samma jobb och tjäna lika mycket pengar och ha samma kläder och tycka precis likadant och ingen får sticka ut eller visa att man är duktigare än någon annan och...

Det låter jättekul!

------------------
/Tor
www.tor.nu

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#34

Web-Tor!

För att gå vidare på citatet ovan från te-koppen:
Vad är det för "makt" som du inte har för egen del?

Alla har vi "makten" att skapa vår egna tillvaro. Enda skillnaden är att en del kan åka gräddfilen dit och andra får jobba hårt för att uppnå samma resultat.

Så vad är det frågan om... svenska avundsjukan eller lathet? ;)

------------------
Ancilla, face mea laganum!

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#35

Stefan:Hmmm,bara för att det är en socialdemokratisk regering som sitter vi regeringen så betyder det inte att det är en vänsterpolitik som förs.
Nåja, jag hugger till med Rikards väl beprövade slagträ: riksdagen och regering är en direkt avspegling av den svenska befolkningen.
Om nu sossarna har fört en högerpolitik i tjugo år har vi två alternativ:
1. De har blåst varenda en som röstat på dem - lurade!
2. De som röstar på dem vet inte vad de röstar på.

Eller? :p

------------------
:stefan: - formerly known as Q

Medlem sedan aug. 2001512 inlägg
#36

Hurr mycket makt över sina liv har de som blir arbetslösa?
Hur mycket makt har de som vill arbeta men tvingas gå arbetslösa?
Hur mycket makt har de som inte vågar sägas ifrån på sina arbeten för att de är rädda för att bli arbetslösa?

Medlem sedan dec. 20003 083 inlägg
#37

1. De har blåst varenda en som röstat på dem - lurade!

100 % rätt.

2. De som röstar på dem vet inte vad de röstar på.

Rätt för det mesta.

------------------
"Linux is not in the public domain. Linux is a cancer that attaches itself in an intellectual property sense to everything it touches."
-Steve Ballmer, Microsoft CEO

Medlem sedan aug. 2001512 inlägg
#38

Hur mycket makt har den pysikst sjuke?
De handikapade?
De Utbrända?
Jag kan rada upp hur många argument som helst men jag avslutar med ett citat från Peter Kroptikin:Där makt finns där finns ingen frihet. http://www.yelah.net/articles/krapotkin2

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#39

Här är ett citat från Tor:

Det det inte finns makt - där är det kaos.

Vad är ett fotbollslag utan en tränare?

------------------
/Tor
www.tor.nu

[Redigerat av Web-Tor den 30 aug 2001]

Medlem sedan maj 2001258 inlägg
#40

"Du kan inte rösta bort Wallenberg" som SUF uttryckte det under valkampanjen -98.

Och det är väl ändå en himlans tur!? Tänk om man kunde rösta bort människors förmögenhet/kunskaper?

Det handlade iofs inte att man ville kunna rösta bort Wallenberg, mer att upplysa folk om att politikerna inte sitter på den reella makten (det kan man ju diskutera om det stämmer eller inte).

Just citatet från Kropotkin vet jag inte om jag kan hålla med om riktigt. Vet inte sammnhanget det användes i iofs, men makt över sig själv är inget fel, annars skulle man vara maktlös.
Makt över situationer kan va bra å ha ibland också.

Det är när det kommer till makt över andra individer det blir dåligt med makt. Ett fotbollslag där tränaren har makt att drilla sina spelare för egen vinning är fel enligt mig.

"Där det finns överhet finns ingen frihet."

------------------
"Freedom is merely privilege extended unless enjoyed by one and all" - (Billy Bragg)

267 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
139 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)