MMoonwolfMedlem sedan nov. 2003129 inlägg
donkey skrev:
säger som jag sagt förut - "man ska inte lyssna på nåt som är mer vänster än centerpartiet..."
Lustigt. Jag betecknar nog FI som nästan lika liberalt- som vänster-inspirerat. Däremot är de definitivt inte konservativa, men högerskalan innehåller ju lite mer än moderater och kristdemokrater. Att ha juridiskt bindandefamiljeavtal har ju tex föreslagit även av Grön Ungdom, som ju vad gäller en hel del frågor knappast kan betecknas som "vänster".
RReeferMedlem sedan dec. 20003 083 inlägg Det är ett mycket bra förslag, tyvärr så är väl det enda riktigt vettiga förslag som FI har?
Web-TorMedlem sedan nov. 200013 890 inläggTråden är redigerad enligt de regler som gäller i politikforumet och/eller webForums generella regler.
Synpunkter angående detta beslut, ta kontakt med Web-Tor alternativt forumledare@webforum.nu.
Web-Tor
Forumledare, webForum
EsenMedlem sedan mars 20024 456 inläggSkulle vara kul att veta hur mannen längst ner i vänstra hörnet tänker efter denna "kampsång"...
http://media.putfile.com/ficheer
Vimp skrev:
Ja, vad har ni för kommentarer angående det här?
Själv tycker jag att de lika gärna kan skjuta sig själva.
http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,696420,00.html
Ja, jag vet, en AB-länk, men nu är det innehållet ni ska diskutera :e
I likhet med kristdemokraternas partiledare Göran Hägglund så är jag positivt inställd till detta förslag med viss reservation för hur vårdnad av eventuella barn ska hanteras. Detta bör diskuteras. Ska de två (biologiska) föräldrarna, och enbart de två (biologiska) föräldrarna, ha skyldigheter och ansvar för barnen - även om, som ofta är fallet, fler personer är en viktig del av barnens liv? Vad är bäst? Svårt att säga och det varierar stort beroende på situation. Det kräver en diskussion för att få det att fungera, som sagt. Fast vad vi kan slå fast är att det nuvarande långt i från alltid fungerar optimalt, inte sällan är de lagstadgade relationer som i dag förekommer direkt olämpliga för barn och många barn far riktigt illa. Inte för att det nödvändigtvis beror på att två människor lever tillsammans, men att använda det som gäller i dag som ett superpositivt exempel som i alla lägen är överlägsna alla andra samlevnadsformer är mindre klokt.
En samlevnadsbalk skulle förenkla det rent juridiskt och ekonomiskt för många hur de lever ihop. Det kan vara syskon som lever tillsammans eller varför inte föräldrar med ett vuxet barn som har ett jordbruk gemensamt och där det vuxna barnet vill känna sig likställt. Ett annat exempel är väl studenter som bestämmer sig för att bo i samma bostad en längre tid.
För övrigt börjar det bli jävligt tröttsamt med den osakliga hetsen mot precis allt som har med Feministiskt initiativ att göra. Nej, jag tänker inte rösta på FI och jag är i grund och botten negativt inställd till FI eftersom jag inte tror att ett parti kan göra någon större skillnad. En mer enad feministisk rörelse - som bland annat trycker på politikerna men också resten av samhällets elit - skulle kunna genomföra betydligt mer. Nu blir det i stället alldeles för mycket maktspel, intriger och inte minst varaktig massmedial dyngjournalistik.
VVimpMedlem sedan juli 20022 537 inlägg
hypatiaMedlem sedan feb. 20016 388 inlägg
Vimp skrev:
Ja, vad ska man säga? :e
http://media.putfile.com/ficheer
Vad vill du ha sagt? :q
Det där framträdandet har ju diskuterats en hel del även här på wF och jag tror att de flesta här är överens om att det var klantigt att låta dem uppträda på årsmötet. Man hade ju kunnat räkna ut med lilltån att media inte skulle ta med inledningen där de berättar att ramsan är tillägnat två våldtäktsmän.
http://www.webforum.nu/showthread.php?p=1087531#post1087531
Hur många som helst har sagt det men ingen bryr sig, alla här vet vem det rikar sig till. Nobody cares.
Det finns väldigt få här som tycker att sånt är acceptabelt även om det riktar sig till ett par stycken, speciellt inte när det låter så generaliserande och hatfyllt.
Dessutom tycker jag att sånthär inte borde associeras med en respektabel och seriös politisk organisation. Sånthär uppförande är förpassat till oseriösa radikal/extremist/whatever organisationer som består till största delen av tonåringar som inte ännu är torra bakom öronen och har mycket "rage against the machine" som sitter kraftlöst och gormar och stormar hatramsor med polarna i sina föräldrars källare.
OOveRRidEMedlem sedan feb. 200112 078 inlägg
Hur många som helst har sagt det men ingen bryr sig, alla här vet vem det rikar sig till. Nobody cares.
Det finns väldigt få här som tycker att sånt är acceptabelt även om det riktar sig till ett par stycken, speciellt inte när det låter så generaliserande och hatfyllt.
Jag tycker att väldigt många verkar bry sig. Du är ju en av dem som verkar bry sig mest faktiskt.
Web-TorMedlem sedan nov. 200013 890 inläggTråden är redigerad enligt de regler som gäller i politikforumet och/eller webForums generella regler.
Synpunkter angående detta beslut, ta kontakt med Web-Tor alternativt forumledare@webforum.nu.
Web-Tor
Forumledare, webForum
I fullständing enlighet med §4
OveRRidE skrev:
Jag tycker att väldigt många verkar bry sig. Du är ju en av dem som verkar bry sig mest faktiskt.
Nu missuppfattar du mig, du min bästaste kompis i hela vida världen :D Vad jag menade var att ingen verkar bry sig i förklaringen att det endast syftade på ett par personer och inte alla män.
KRAM!
- http://media.putfile.com/ficheer
Hmm... Ett 18 sekunder långt uppträdande som följs av dånande applåder. Är det bara jag eller känns det där väldigt klippt? Lär ha varit mer innan. Håller dock med om att det är pinsamt, men det är mycket som är pinsamt. Budskapet som framförs, om det riktas till våldtäcksmän som hypatia påpekade, är det väl ändå inget fel på? Eller tycker ni synd om de stackars våldtäcksmännen? Förklara gärna.
I alla fall... Har inte hetsen mot Feministiskt initiativ, och feminismen i allmänhet, gått för långt? Nu har visst FI-medlemmar dödshotats också och får ha livvaktsskydd, enligt Aftonbladet. Ganska underligt ändå vilket hat (ja, hat!) det finns mot feminismen. Samma hat verkar vara som bortblåst när det kommer till det faktum att kvinnor tjänar mindre än män, att kvinnor dagligen misshandlas och våldtas av män... Hur kommer det sig?
legisMedlem sedan juli 20044 453 inläggJag har sagt det innan och jag säger det igen
Feminism != Feministiskt initiativ
Folk ogillar säkert FI, men jag tror du får det svårt att hitta många som ogillar feminism. Jag kan dra en liknande parallell där och säga att jag rä trött på allt hat mot folk som ogillar FI och drar likhetstecken med att samma folk ogillar feminism. Håll isär dessa två tack!
Det är inte den bild jag fått. De flesta som avskyr, för att inte säga hatar, FI avskyr också feminism och tvekar inte att spy galla över det, nonchalera det, skämta om det och så vidare. Det tas helt enkelt inte på allvar.
Jag är också väldigt kritisk mot FI - men inte fan deltar jag i hetsen.
legisMedlem sedan juli 20044 453 inläggDitt exempel ovan riktades mot FI-medlemmar. Har du andra exempel som behandlar feminism istället är det bättre att du tar upp det. Jag tvivlar inte på att det finns män som har en konstig världsbild där kvinnan ska underställas mannen (bara att kolla på de arabiska länderna), men de två sakerna bör diskuteras separat och det ska inte dras något likhetstecken däremellan.
Det värsta exemplet jag sett är just att kritik av FI tolkas som att man är kvinnohatare. Det ger en väldigt konstig debatt.
TheonMedlem sedan jan. 20023 554 inläggDet behövs enligt min ringa mening en organisation som tar till vara de genusspecifika problem som speciellt rör kvinnor. Om F¡ är rätt organisation, vet ingen av oss i dag. Förhoppningsvis har det klarnat innan de fått de 10.000 medlemmar som krävs för att finansiera riksdagsvalprocessen.
Beträffande den provocerande sångtext som SVT roade oss med att klippa ur sitt sammanhang, anser jag att den var helt på sin plats. Jag har läst gruppens förklaring och anser att den man som våldtar en kvinna förtjänar en rejäl könsstympning.
Det spektakel som ledningen för F¡ har visat upp för öppen ridå, är inte värre än de konvulsioner som Miljöpartiet drabbades av i startfasen och ur dessa vildhjärnor sorterades successivt ut en skara som i alla fall behärskar det parlamentariska systemet.
Jag hoppas på en politisk struktur som möjliggör för kvinnor att på de olika parlamentariska nivåerna, göra sina röster lite slagkraftigare än vad som är fallet i dagens maktperspektiv.
Red/ Detta ramlade just ned i brevlådan http://www.loesje.org/ Den nya postern passar bra här.
SkarreMedlem sedan apr. 20012 427 inlägg
Individen skrev:
I alla fall... Har inte hetsen mot Feministiskt initiativ, och feminismen i allmänhet, gått för långt? Nu har visst FI-medlemmar dödshotats också och får ha livvaktsskydd
Jag hoppas bara att inte mina skattepengar går åt till att skydda radikala antidemokratiska kommunistfeminister. Jag har ingen som helst empati för dessa palestinasjalar.
OOveRRidEMedlem sedan feb. 200112 078 inlägg Det är ju ett ganska välkänt faktum att feminister idag får utstå precis lika mycket skit från dåraktiga män med precis lika radikala åsikter som F! får från deras "motståndare". WebForum's politikforum är ett lysande exempel på just detta.
Och generellt sett; jag hoppas bara att inte mina skattepengar går åt till att skydda (?) radikala antidemokratiska kommunistantifeminister. Jag har ingen som helst empati för dessa mansgrisar.