SkarreMedlem sedan apr. 20012 427 inlägg
Robban skrev:
Dock så är ju inte Lars Jansson (som f.ö. inte varit lektor på över 10 år när han skrev debattinlägget) inte helt okritiserad. Tvärtom.
Ja, säg den artikel som får stå oemotsagd av folk med annorlunda ideologier. Hursomhelst är den exakta summan ganska ointressant, så låt mig formulera om inlägget jag skrev ovan.
Med tanke på att invandringen kostar skattebetalarna en sjuhelvetes massa pengar tycker jag att tjafsandet är mer än befogat.
RRobbanMedlem sedan dec. 19992 555 inlägg
Ja, säg den artikel som får stå oemotsagd av folk med annorlunda ideologier.
Om du bemödat dig att läsa artiklarna jag länkade till så kanske du hade sett att kritiken var hyffsat saklig. Och du lär inte hitta speciellt många ekonomer som håller med honom. Hos våra "fosterlandsvänner" verkar han vara populär dock. Undrar varför. :OO
Hursomhelst är den exakta summan ganska ointressant ...
Inte när summan används som argument av främligsfientliga krafter. Att då kasta ogrundade procentsatser runt omkring sig spär bara på fördommarna.
PPeWMedlem sedan juni 200010 432 inlägg Om man enas om kostnaderna.. Vad blir dessa om man drar av förtjänsten?
BBlårandMedlem sedan jan. 20032 356 inlägg I dag kom min insändare som delvis tog upp just detta ämne om de apatiska flyktingarnen och dess amnesti, in i lokalpressen. Tycker den blev bra. :)
Vad tycker ni?
Min insändare skrev:
Kommentar till insändaren den 14 april som var författad av kommunens liberala fullmäktigeledamöter, och som berörde de apatiska flyktingbarnen.
Vi är många som kan instämma i de liberala röster som känner för de apatiska flyktingbarnen, som hamnat i en mycket svår och olycklig situation. Att liberalerna känner starkt för dessa grupper visas även genom att liberala riksdagsledamöter har föreslagit att de ca 6000 flyktingar som i dag lever gömda i Sverige, ska beviljas permanent uppehållstillstånd.
Liberalerna har som många andra insett problemen med allt för långa och segdragna processer när det gäller beslut om uppehållstillstånd, och att detta sätter tydliga spår hos de som berörs, framförallt barnen. Däremot är de liberala lösningsförslagen på de nu uppkomna problemen med bl.a. de apatiska barnen, väldigt olyckliga. Förslagen skapar nämligen en väldig orättvisa bland de som söker uppehållstillstånd.
För inte är det väl rättvisa att de ca 6000 gömda flyktingarna ska få permanent uppehållstillstånd, medans de flyktingar som accepterat ett avslag och lämnat landet, inte får uppehållstillstånd för att de följer fattade beslut? Inte är det väl rättvisa att ett barns framtid i Sverige, ska grundas på om barnet har en tillfällig åkomma eller ej, och att detta ska vara avgörande för uppehållstillstånd?
Att alla de apatiska barnen nu inte fick amnesti, innebär inte att de måste lämna Sverige, utan enbart att de får sina skäl till uppehållstillstånd individuellt och rättvisst prövade. Detta måste anses vara en bättre och mer rättvis lösning, än att beslut om uppehållstillstånd fattas på grunder som är godtyckliga, och som grundar sig på tillfälliga hälsotillstånd, eller på hur pass villig man är som sökande att följa de fattade besluten eller ej.
"Ej rasist"
RRobbanMedlem sedan dec. 19992 555 inlägg
"Ej rasist"
Självklart inte. :OO
Du har helt missat poängen, och gör om frågan till en flyktingpolistisk fråga. Det handlar inte om en amnesti vore rättvis eller ej (det är ointressant i sammanhanget). Vad det handlar om är att sveriges regering totalt misslyckats med sin flyktinpolitik, och att man nu måste ta till extraordinära nödåtgärder för att, i den mån man kan, mildra följderna av detta misslyckande. Dessa barn lider nöd idag, och någonting måste göras nu. De har inte tid att vänta på att regeringen skall få tummen ur och rätta till bristerna. Nödlägen kräver nödåtgärder.
obelixMedlem sedan sep. 20028 900 inläggEn sak som jag ser det, är att from då vi tillåter dom att komma in i landet och söka asyl, så är vi ansvariga för dom och deras hälsa.
Så kosta vad det kosta vill, dom har rätt till adekvat vård.
obelixMedlem sedan sep. 20028 900 inlägghttp://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=147&a=407172&previousRenderType=6
Den svenska asylprocessen är en stor maskin som bryter ned männi-skor, säger Edvard. Vi sitter där med våra livsproblem och Migrationsverket säger att vi bluffar.
:o :l