webForumDet fria alternativet

Nya reglerna

Om webForum

24 svar · 778 visningar · startad av Tengblad · sida 2 av 2

Frågan, av Tengblad

Skrev just ett långt inlägg och skulle posta det, men det gick ju inte eftersom jag var tvungen att godkänna dom nya reglerna. Ja ok tänkte ja mitt inlägg läggs väl till efter godkännandet....men inte då x( Det var bara att börja om och skriva....smått irriterande.

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#21

Rikard skrev:

Skarre skrev:

På wF är allting möjligt med tanke på att alla regler inte gäller för alla.

Helt riktigt. Du var till exempel den enda moderator som hade rättighet att publikt gå emot en forumledares beslut. Nu hade du ju inte den rättigheten särskilt länge men dock.

Alltså gällde regeln i allra högsta grad mig, men min poäng var att reglerna inte riktigt upprätthålls så konsekvent som de borde.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#22

Då föreslår jag att du kommer med förbättringsförslag till Del Pero, kjell eller Brimba.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#23

muskot skrev:

Jag inser att det är komplicerat. De flesta lagar och regler brukar vara mer eller mindre luddigt skrivna. Därför undrade jag hur det rent konkret kommer att fungera i fortsättningen.
Tyckte att det var enklast att fråga här, så att alla medlemmar kan ta del av hur det kommer att fungera. Men jag ska inte skriva mer om det i den här tråden, jag lovar.
Låter som du vill bli av med mig. Men jag ska nog klara att följa reglerna. Jag undrade bara hur det kommer att fungera i praktiken.

Hm. :r
Jag ser att jag kanske var lite väl grov i tonen. Jag ber om ursäkt för det.
Skälet till det är nog att jag är lite trött på diskussionen. Ibland känns det som att folk letar fel utan att tänka på vilket merarbete det medför för alla som försöker göra något åt det. Nu är jag inte kvar i administrationen av wF längre och jag ska ärligt säga att det är förbenat skönt. ;)
Nu är detta som sagt enbart en förklaring, ingen ursäkt till min grova ton.

Det är klart att frågorna ska få väckas. Samtidigt som jag står fast vid mitt svart-vita synsätt vad gäller närvaro på wF. ;)

Medlem sedan dec. 1999757 inlägg
#24

Skriver man regler så bör dessa naturligtvis vara så glasklara som möjligt eftersom det blir enklare för alla att följa dem. Dessvärre blir det samtidigt enklare att bryta mot dem eftersom man kan hänvisa till att det inte står något i reglerna om "mitt kryphål". Har man regler så får man också räkna med att vissa lägger en hel del energi på att försöka hitta felaktigheter som i sin tur resulterar i en mycket omfattande regelsamling.

Vi vill istället försöka hålla regelsidan på en rimlig nivå och vara läsbar för våra besökare och därför smyger det sig ibland (omedvetet?) in lite "luddiga" uttryck som gör att man kan gadera sig lite extra.

Det är egentligen en ganska smal sak för varje besökare att använda detta forum utan att ö.h.t. läsa reglerna. Vi undanber oss sådant som kan ställa ansvariga inför rätta och vi förnedrar inte varandra i forumen. Ett ganska rimligt krav från vår sida och borde inte vara speciellt knepigt att efterleva.

När det gäller "piratkopieringsfrågorna" ovan så är det naturligtvis inte förbjudet att diskutera vare sig olika tekniker eller filformat här på webForum. Ställer man däremot en fråga om vad man ska göra med diz- och nfo-filer som fanns i en nedladdad rar-fil, så får man nog riskera att man blir ifrågasatt av andra medlemmar (som uppenbarligen hade goda kunskaper i ämnet) .
Tidigare erfarenheter har visat att webForum knappast kan vara rätt ställe för för frågor som ligger i piratkopieringens gråzon. Det måste rimligen finnas betydligt bättre platser på nätet där man kan ställa dessa frågor. Jag tycker däremot inte att man ska döma andra medlemmar på antaganden grundat på sin egen erfarenhet i piratkopiering. Det finns ju faktiskt frågor som kan behandla såväl p2p, avi, rar, mp3 m.m. utan att vara ett brott. Vi är ju ett dataintresserat folk som använder forumet och bör därför inte döma ut dess olika tekniker eller filformat.

Medlem sedan mars 20034 471 inlägg
#25

kjell skrev:

... Det är egentligen en ganska smal sak för varje besökare att använda detta forum utan att ö.h.t. läsa reglerna. Vi undanber oss sådant som kan ställa ansvariga inför rätta och vi förnedrar inte varandra i forumen. Ett ganska rimligt krav från vår sida och borde inte vara speciellt knepigt att efterleva....

Ytterst rimligt!

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
128 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
128 ms — ändringar (db)