Trots att det blev en fällande dom innebär tisdagens beslut ändå en besvikelse för åklagarsidan och Antipiratbyrån, eftersom straffet endast blev böter.
Domen är principiellt viktig eftersom påföljden har betydelse för polisens och åklagares möjligheter att begära ut uppgifter från internetleverantörerna om deras kunder. Hade straffvärdet blivit villkorlig dom eller fängelse hade det gett polisen möjlighet att begära ut sådana uppgifter, vilket inte kan när straffet bara blir böter.
– Jag är nöjd med den bedömning som tingsrätten gör av rättsläget, att det är att bedöma som offentligt framförande. Jag tycker också att det är en
riktig bedömning av bevisningen, säger åklagaren Chatrine Rudström till SvD.se.
Tingsrätten gjorde bedömningen att ge en tidigare ostraffad person som endast delat ut en film utan att ta in ersättning 80 dagsböter. Det är då inte så långt att gå att delar man ut flera filmer blir påföljden naturligtvis högre, och frågan är var gränsen för att välja fängelse som påföljd går.
Jag har läst igenom domen lite snabbt medan jag väntade på en förhandling, så om någon vill ha nån förklaring om bevisvärderingen eller annat är det bara att fråga på, det var inga större svårigheter.
Expressen skriver att "Tingsrätten påpekar i domen att olaglig fildelning får allvarliga konsekvenser för filmindustrinoch att man "därför bör se allvarligt på dessa brott". Notera skrivningen. Man vill skydda en industri, inte skapande per se, vilket ju upphovsrättens ursprungliga syfte var och bör vara idag.
Dagsböter består av två delar, en del som är antalet dagsböter och en del som är "kostnaden" av varje dagsbot. I vårt fall fick killen 80 st dagsböter á 200 kr.
Antalet dagsböter beror på hur grovt brott (hur högt straffvärdet är) bedöms av rätten.
Hur mycket varje dagsbot skall kosta beror på din inkomst, dina skulder och eventuella barn som du är betalningsskyldig till.
Sålunda, ett brott som ger dig 100 dagsböter är allvarligare än ett brott som ger dig 50 dagsböter.
Dessutom tror jag att han (åtminstone delvis) måste betala sina försvarskostnader.
Han skall betala 5000 kr av kostnaderna för försvaret, se sida 2 i domen, under rubriken "beslut i övriga frågor, skadestånd m.m."
Återbetalningsskyldighet för försvaret har dock inget att göra med bedömningen av brottets straffvärde, utan endast den tilltalades betalningsmöjligheter (inkomst alltså)
Du råkar inte ha en url eller dokument online som man kan ta en titt i ;)
Börjar du bli orolig för nåt? :e
Alltså, dagsböter är en rätt knepig benämning... Får han 80 inbetalningskort (vilket jag inte tror, men det vore rätt coolt ;)) eller blir det en klumpsumma som han får beta av bäst han kan med fogden över axeln?
Bevisen bestod i IP-loggar, att antipiratbyrån själva kopplat upp sig till servern för att se att killen laddade upp filmen, skärmdump för att stödja detta samt killen egna erkännande under undersökningen... Inte världens bästa, men skulle nog inte kalla det för en brist.
eller låt mig ställa denna frågan: tror du killen var oskyldig?
eller låt mig ställa denna frågan: tror du killen var oskyldig?
Nej, men vad jag eller andra tror ar helt ointressant.
Det roliga med det har ar att det inte direkt fungerar som skrackexempel med tanke pa vilket milt straff det ar om man jamfor med USA och deras skrackexempel.
eller låt mig ställa denna frågan: tror du killen var oskyldig?
Vad har det med bevisvärden att göra?
Jag tycker att bevisen helt klart var bristfälliga, om man ser det ur ett tekniskt perspektiv, samtliga "bevis" går att skapa och manipulera hur som helst.
Det enda riktigt solida som åklagaren hade var erkännandet i polisförhör.
Personligen tycker jag det är patetiskt att en "skärmdump" ens räknas som bevis, skulle gärna se en lista över de rättsfall där det fungerat.
IP-logg, tja med "felskrivningen" i anmälan pekar ju på annat datum, men oavsett - hur veta? Felmarginal a 10% verkar ju var "schysst". Att just den här tomten erkände sig skyldig är mindre intressant.
Bedrövlig dom enligt min mening - men å andra sidan talar vi tingsrätten där ledamöterna har en genomsnittsålder på +45.