jag har tyvärr inget svar på din fråga... för jag tycker inte den är tråkig eller intetsägande. snarare vacker och fint redigerat.
Bildkritik
28 svar · 1 584 visningar · startad av Web-Tor · sida 2 av 2
Frågan, av Web-Tor
Med Fotosidan.se som förebild kommer här wF:s egen bildkritik-tråd. Meningen är att du ska posta bilder som du vill ha kritik på och trådens motto är: "Kvalitet före kvantitet". Regler för den här tråden: 1\. Du ska själv ha tagit bilden. 2\. Max EN bild i veckan per medlem. 3\. Visa bara upp bilder som du verkligen vill ha kritik på. 4\. Berätta gärna lite om bilden: &nb
Läs frågan i sin helhet →Håller nog med clarkbones - den säger ju inget, mörk och bara en upplyst ljusglob, får inga "vibbar" av den.
Satt i ett sammanhang hade det kanske funkat - om det sen vore i en bildserie, som illustration till en text osv lr dylikt, men nu känns den mest lite "jaha, och sen?".
Färsk frukt
Färsk frukt. Jag gillar personligen färgerna i det här fotot.
Fotat med min Fujifilm Finepix S602Z, 2003-06-28 08:59 i Castellazzo, Italien.
Edit: F3.6, 1/100
dryden:
okej bild, fina färger, men totalt intetsägande. tråkig.
Ang. gatlyktan.
Versionen med stjärnor säger ju mer än det egentliga orginalet.
Som varit uppe här tycker även jag att motivet bör förankras i något mer, kanske skulle lite mer av stoplen vara med, kanske ända ner till marken...
Det skulle säga mer, berätta mer vad det är man egentligen ser.
Färsk frukt.
"God" bild. Ser bra ut tycker jag. Såg den i den andra tråden och tyckte den såg bra ut där med. Aptitlig.
Dne säger väl ungefär precis vad det är tycker jag: Läckra frukter.
Tar bilder på min fritid och jag måste säga att Drydens kort är väldigt snygga.
Intetsägande? Njae, men från ett konstnärligt perspektiv så är det helt underbara. Naturfotografi på dess topp - om jag får säga det själv.
Sniglelbilden var bra.. ser att du jobbat med att få fokusen på den främre snigeln och fått en närmast perfekt komposition med den andra snigeln bakom..
Kan inte annat än att buga och säga bravo..
Skulle gärna vilja ha lite kommentarer ang denna bild :)
Läs gärna den tillhörande texten under "Artist's comment"
Tack på förhand
/teski
teski skrev:
Skulle gärna vilja ha lite kommentarer ang denna bild :)
Läs gärna den tillhörande texten under "Artist's comment"Tack på förhand
/teski
personligen är jag inte så fötjust i foton som har alltför djup innebörd... jag tycker inte bilden är så vacker och förstår inte bilden riktigt... du får gärna förklara (läste kommentaren på sidan)
dryden foto är vackert utan komplicerad innebörd.
Jag tycker att teskis bild har sköna färger och skärpedjupet är alldeles lagom kort. Eller långt, beroende på hur man ser på saken. ;) Att dess "djupa" (eller snarare personliga) innebörd inte berör mig på det sätt som är tänkt stärker ju inte fotot som sådant men jag tycker ändå att det är bra. Originellt!
Tack förresten, båda två och alla fem.
Ett foto tilltalar inte alla, likaväl som en låt inte tilltalar alla, likaväl som att alla inte har blå som favoritfärg. Foto - ett jäkligt personligt ämne med andra ord. :)
rozie skrev:
personligen är jag inte så fötjust i foton som har alltför djup innebörd... jag tycker inte bilden är så vacker och förstår inte bilden riktigt... du får gärna förklara (läste kommentaren på sidan)
Varför måste foto vara vackert?
Finns musik som inte är vacker men som man tycker om iaf.. beror väl på hur man definerar ordet "vackert" iofs.
Det är lika med musik.. som dryden sa... alla kan inte tycka om allt :) Och jag förstår att du kanske inte tycker om bilder som har en djup innebörd... är väl ungefär som att mina föräldrar ratar Matrix för att de inte förstår.. antar jag :)
Du frågade vad min kommentar på sidan handlade om..
den handlade om att konstant höra röster i huvudet, som säger saker till en.. som.. gör att man blir mer eller mindre tokig..
som gör att man vill driva ut dem.. med piller.. knivar... etc etc..
Denna bild handlar inte om MIG personligen.. utan om en vän till mig..
dryden skrev:
Jag tycker att teskis bild har sköna färger och skärpedjupet är alldeles lagom kort. Eller långt, beroende på hur man ser på saken. Att dess "djupa" (eller snarare personliga) innebörd inte berör mig på det sätt som är tänkt stärker ju inte fotot som sådant men jag tycker ändå att det är bra. Originellt!
Tack att du tycker den är orginell.. och jag kombinerar ofta mina dikter med mina bilder, för att förmedla själva tanken bakom dem...
Jag är nog kanske lite annorlunda - för jag gör inte bilder för andra - jag gör bilder för mig själv.. För mig är själva foto-skapandet ett slags.. drömstadie.. Man analyserar allt man gått igenom under dagen.. för att få lite konstruktion på det hela.
Så är det när jag tar mina bilder.. jag .. analyserar det jag gått igenom.. eller det jag tänkt...
Ibland är de för personliga för att alla ska förstå..
men det spelar ingen roll för bilderna gör jag för min skull.. för att jag ska kunna bearbeta :)

