webForumDet fria alternativet

Canon EOS 400D

Fotografering

49 svar · 2 267 visningar · startad av jofawe · sida 3 av 3

Frågan, av jofawe

<http://www.cyberphoto.se/info.php?article=400D1855> hittade detta på Cyberphoto!

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#41

OveRRidE skrev:

Det jag läser om det här objektivet dock, får mig inte att bli köpsugen. Dålig AF, litet ljusfång, allmänt svårt uppenbarligen. Kanske spara ett tag till?

Man behöver ju börja någonstans för att ta reda på vad man behöver. Då tänkte jag att det är dumt att lägga 8000:- på ett zoomobjektiv man kanske inte har nytta av.

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#42

Web-Tor skrev:

Man behöver ju börja någonstans för att ta reda på vad man behöver. Då tänkte jag att det är dumt att lägga 8000:- på ett zoomobjektiv man kan kanske inte har nytta av.

Absolut! Men i det stora hela så är optik dyrt, och även viktigt. Att då kompromissa med både pris och funktionalitet i kombination, verkar inte så roligt.

Men givetvis; under rätt ljusförhållanden och med handen på MF (för let's face it; vid 300 är det inte alltid roligt med AF längre) så är det antagligen ett väldigt fullgott alternativ.

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#43

muskot skrev:

Funderar också på att införskaffa en 400D, men det här med objektiv är ju en sjuk djungel. ;) Tänkte börja att känna mig för med ett billigt objektiv, frågan är bara vad som är bäst i så fall, kitobjektivet eller Canon EF 50/1,8 II? Det senare har ju fått betydligt bättre kritik, men blir det lite väl begränsat att bara ha ett fastobjektiv?

Eller ska man ha något helt annat? Jag har pinsamt dålig koll på det här. :r

Med facit i hand så hade jag skippat kitzoomen när jag köpte min 20D och köpt ett 50mm f/1.8 II direkt. Eller ett f/1.4 USM som har bättre byggkvalité och USM.

50mm på en 400D blir ju drygt 80mm. Ifall man känner att man är redo att pröva något annat än kitzoomen så hade jag lätt köpt ett fast 50mm.

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#44

Tack för svaren. :) Det lutar allt mer åt 50/1.8 II, men jag kommer säkert att hinna ändra mig några gånger fram till köp. :e

Vad är fördelen med USM?

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#45

USM är "Ultra Sonic Motor" en tystare smidigare snabbare (?) motor på objektivet

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#46

muskot skrev:

Tack för svaren. :) Det lutar allt mer åt 50/1.8 II, men jag kommer säkert att hinna ändra mig några gånger fram till köp. :e

Vad är fördelen med USM?

Lycka till. ;)

USM är Ultra Silent Motor. Det är fokuseringsmotorn i objektivet. Den är mer exakt och "ultra silent", eftersom den styrs av högfrekvent ljud i stället för mekanik. Har objektiv med båda och, och skillnaden tycker jag är ganska stor. Särskilt mellan nya objektiv med USM och äldre utan.

Men prisskillnaden mellan f/1.8 och f/1.4 är ju nästan tredubbel, och till en början så räcker f/1.8 väldigt bra. De flesta säger att man inte ens märker någon skillnad (på skärpan och så alltså).

r/ Formulerar mig lite fel, jag menar att jag har ett objektiv utan USM och några med. Skillnaden med USM och utan är ganska stor, tycker jag... Vissa gluggar jag prövat utan USM kan låta riktigt mycket. Precis som att kameran försöker vända utochin på sig själv. :p

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#47

mer info om motorn, först skulle jag bara kolla om det var jag eller Silfver som stavade fel, men jag postar infon för jag tyckte det var så intressant... visste ni att det är skivbromsar på motorn!? :)

Canon Svenska skrev:

USM (Ultrasonic Motor)

Canon var den första kameratillverkaren som 1987 använde en avancerad USM (Ultrasonic Motor) , då EF 300 mm f/2,8L USM förvånade världen med sin tysta och supersnabba autofokusfunktion. När Canon 1990 utvecklade den billigare USM-motorn av ringtyp, kunde denna användas i objektiv till lägre pris. Utvecklingen fortsatte 1992 med en ny typ av mikro-USM som gjorde det möjligt att automatisera tillverkningen. Varje dag kommer Canon närmare sitt mål att utrusta alla EF-objektiv med USM. USM-motorn av ringtyp har den låga hastighet och det höga vridmoment som krävs för direktdrivfunktionen. Ett högt hållvridmoment innebär att skivbromsen automatiskt håller linsen på plats när motorn stoppas. Konstruktionen är mycket enkel, funktionen är i princip ljudlös och motorn har utmärkt start-/stoppfunktion och kontroll. Tack vare hög effektivitet och låg strömförbrukning kan objektivet hämta ström från kamerabatteriet. Motorns ringform är perfekt anpassad till objektivhuset och den låga rotationshastigheten är idealisk för att driva objektivet. Rotationshastigheten kan styras till mellan 0,2 och 80 varv/minut, vilket innebär exakt och snabb kontroll över objektivmotorn. Elektronisk manuell fokus med variabel känslighet kan också köpas till. Det stora temperaturintervallet på mellan -30ºC och +60ºC ger stabil drift också i extrema miljöer. All styrning av objektivet sköts av mikroprocessorn inuti objektivet.

källa

/red: läs om ljus precis under där! Grymt extremintressant enligt mig (y) :)

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#48

Tack för rättningen, Danny. :bire

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#49

ja ingen orsak... (btw tack för ölen)... skulle inte påpekat det om det inte var för att infon var så intressant...

Medlem sedan maj 20053 909 inlägg
#50

Kan bara hålla med om att Canons 50mm f/1,8 är otroligt bra, trots sitt billiga pris.
Väldigt lätt (vilket är bra med tanke på ergonomin på 400D) och sjukt skarpt. Dessutom kan man få riktigt kort skärpedjup, perfekt för t ex porträttbilder.
Att det skulle vara plastigt kan jag hålla med om men det är inget som stör mig alls.

267 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.767b4345
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
142 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)